Oszczędzaj na walucie z Internetu. Warto!

30.01.2018

Ostatnie badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego pokazują, że Polacy są najmniej oszczędnym narodem naszego regionu. Tymczasem patrząc na tendencje, które obserwujemy w branży wymiany walut, jest dokładnie odwrotnie. Polacy nie lubią przepłacać.

Na wymianie walut oszczędzają już nie tylko firmy i skrępowani wieloletnimi kredytami walutowymi nabywcy mieszkań. Coraz popularniejsze robią się przelewy zagraniczne. To dzięki korzystnym stawkom oferowanym przez fintechy, czyli firmy z branży finansowej wykorzystujące nowoczesne technologie, wydzierające kolejne dotychczas zarezerwowane dla banków usługi, mamy możliwość korzystać z wymiany walut bez posiadania konta walutowego. Biorąc pod uwagę, że spośród polskich sąsiadów już trzy państwa wprowadziły euro, możemy sobie wyobrazić, że waluta ta jest dość popularna również w naszym kraju.

Czasem jednak potrzebujemy dokonać jednorazowej płatności w walucie, z którą nie planujemy mieć potem nic wspólnego. Narty w Czechach? Letni wyjazd do Chorwacji? Kantory internetowe to nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim pieniędzy. Nie dotyczy to tylko wyjazdów zagranicznych. Jeśli firma chce zaimportować towar lub usługi może wprawdzie zrobić to za pośrednictwem banku, ale załatwi to szybciej przelewając pieniądze do internetowego kantoru, aby po chwili wygodnie zlecić płatność.

Co, oprócz wygody, powoduje, że wymiana w kantorach internetowych jest bardziej opłacalna niż w banku? Powodem są koszty, zarówno przelewu jak i wymiany walut.  W zależności od banku, koszt wymiany walut to około 4–6% wartości wymienianej kwoty. W kantorach internetowych standardowy koszt będzie oscylował ok. 0,2–0,4%. Oznacza to, że na każdym 1500 euro zaoszczędzimy około 300 złotych. Pokazuje to jasno, dlaczego tak dużo osób, wymieniając nawet relatywnie niewielkie pieniądze, wybiera kantor internetowy zamiast banku. Dodatkowe oszczędności pojawią się również jeżeli skorzystamy z wysyłki z pomocą kantoru. Wysłanie przelewu walutowego to kolejna oszczędność rzędu kilkudziesięciu złotych, nawet przy małych kwotach wymiany. Nie może zatem dziwić, że branża kantorów online wciąż rośnie.

Autor: Internetowykantor.pl
Kategoria: Wiedza