pl

Kurs dinara kuwejckiego

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena dinara kuwejckiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania dinara kuwejckiego w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna KWD InternetowyKantor.pl 12,8005
Kurs sprzedaży KWD InternetowyKantor.pl 12,8005
Kurs średni KWD InternetowyKantor.pl 12,8005
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs dinara kuwejckiego - wykres

Śledź kurs dinara kuwejckiego na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistym
Aktualny kurs KWD/PLN: 0,000

Kurs dinara kuwejckiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Dinar kuwejcki

Dinar kuwejcki to oficjalna waluta Kuwejtu. Według standardu ISO 4217 jej kod to KWD, choć możemy również spotkać się ze skrótem KD. 1 KWD dzieli się na 1000 filsów. Dinar kuwejcki uznawany jest za najdroższą walutę na świecie.

Dinar kuwejcki – co warto wiedzieć o walucie Kuwejtu

Dinar kuwejcki trafił do obiegu w 1960 roku, zastępując funkcjonującą dotychczas w tym kraju rupię Zatoki Perskiej. W tym czasie rząd Kuwejtu wyemitował 6 serii banknotów. Monety KWD występują w nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 filsów. W obiegu są również banknoty o wartościach ¼, ½, 1, 2, 5, 10 i 20 dinarów. Na awersie kuwejckich monet możemy zobaczyć ich wartość oraz napis „KUWAIT”, natomiast na rewersie znajduje się tradycyjny arabski statek żaglowy zwany „dau”. Na banknotach możemy ujrzeć wiele symboli związanych z Kuwejtem. Na przedniej stronie są to głównie ważne dla kraju budowle, takie jak Pałac Seif (20 KWD) czy Burdż at-Tahrir (¼ KWD). Na tylnej stronie banknotów zobaczymy np. żółwia szylkretowego (½ KWD) i wielbłąda z tradycyjnym arabskim siodłem (10 KWD). Dinar kuwejcki był jedną z pierwszych walut, w których zastosowano zaawansowane metody zabezpieczenia banknotów przed oszustwami, takie jak hologramy czy specjalne farby.

Dinar kuwejcki – historia najdroższej waluty świata

Dinar kuwejcki wprowadzony został w 1960 roku. Zastąpił wówczas rupię Zatoki Perskiej, która była powiązana z rupią indyjską. Początkowo wartość KWD była na poziomie 1 GBP. Waluta Kuwejtu emitowana jest przez Bank Centralny Kuwejtu. Dinar kuwejcki jest jedną z najmocniejszych walut na świecie pod względem kursu wymiany. Kuwejt, będąc jednym z głównych producentów ropy naftowej, szybko zyskał na znaczeniu gospodarczym, co wpłynęło na umocnienie się jego waluty. W latach 70., kiedy cena ropy gwałtownie wzrosła, wartość KWD poszybowała w górę, co uczyniło go jedną z najsilniejszych walut na świecie. Siła dinara nie zawsze była jednak oczywista. Waluta przetrwała m.in. inwazję Iraku w 1990 roku, gdy zrabowano ogromne ilości KWD, przez co rząd musiał odbudować krajową gospodarkę. Obecnie stabilność KWD przyciąga inwestorów z całego świata, a Kuwejt nadal odgrywa kluczową rolę na światowym rynku ropy naftowej. Jego wysoka wartość odzwierciedla strategiczne znaczenie Kuwejtu w regionie Zatoki Perskiej.

Ciekawostki o dinarze kuwejckim

  • Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF), Kuwejt jest ósmym najbogatszym krajem na świecie pod względem PKB na mieszkańca.

  • Podatki w Kuwejcie należą do jednych z najniższych na świecie. Podatku dochodowego nie pobiera się tam w ogóle. Pracownicy muszą opłacić jedynie zabezpieczenie socjalne.

  • Dinar kuwejcki w okresie od 2003 do 2007 roku był powiązany z dolarem amerykańskim.

KWD
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00