Jak zacząć spłacać kredyt bezpośrednio w walucie?
W pierwszej kolejności należy wystąpić z wnioskiem o zmianę sposobu spłaty kredytu (pobierz wzór wniosku).
Ważne! Po wypełnieniu wniosku nie należy go podpisywać, ponieważ zazwyczaj wymagane jest złożenie podpisu przez kredytobiorców w obecności doradcy. W zależności od banku wniosek może być rozpatrywany natychmiastowo, w terminie 7, 14, 21 lub 30 dni. Po rozpatrzeniu wniosku doradca umawia się z kredytobiorcami (muszą być obecne wszystkie osoby, na które zaciągnięty jest dany kredyt) na termin podpisania aneksu do umowy. W aneksie zostaje podany numer rachunku walutowego, na który kredytobiorca będzie zobowiązany wpłacać raty w walucie kredytu. W zależności od banku jest to indywidualny rachunek techniczny do obsługi kredytu lub zbiorczy rachunek spłaty rat – jeden dla wszystkich (lub jakiejś grupy) kredytobiorców. W związku z ustawą z dnia 29 lipca 2011 r. popularnie nazywaną „antyspreadową”, banki nie powinny pobierać opłaty za podpisanie aneksu do umowy kredytowej. Tekst ustawy można znaleźć tutaj.
W przypadku niektórych umów kredytowych w niektórych bankach nie jest konieczne podpisywanie aneksu w celu uzyskania możliwości zmiany sposobu spłacania rat kredytu. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto skontaktować się najpierw z doradcą kredytowym, aby uzyskać konkretne informacje odnośnie danej umowy.
W większości banków ponowna zmiana umowy nie jest możliwa – doradcy poinformują o tym przy podpisywaniu aneksu. Nie będzie to miało wpływu na ponoszone koszty. Kredytobiorca będzie otrzymywał informacje o wysokości raty w walucie indeksacyjnej, jednak może nadal wpłacać PLN i bank będzie je przeliczał po tym samym kursie, po jakim przelicza raty obecnie podając kwotę do spłaty w złotówkach.