Interesują Cię aktualne kursy walut i cena dolara singapurskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania dolara singapurskiego w naszym kantorze internetowym.
Wystąpił problem podczas pobierania danych.
Kurs dolara singapurskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.
Dolar singapurski według standardu ISO 4217 opisywany jest międzynarodowym skrótem SGD. Oznacza się go symbolem do złudzenia przypominającym sygnaturę dolara amerykańskiego, czyli „$” lub „S$”.
SGD funkcjonuje jako oficjalny środek płatniczy w Singapurze, czyli wolnym mieście w Azji, założonym w pierwszej połowie XIX wieku przez Brytyjczyków. Waluta Singapuru emitowana jest przez tamtejszy bank centralny - Monetary Authority of Singapore. Mimo że SGD oficjalnie obowiązuje tylko w Singapurze, dolar singapurski i brunejski są w obu krajach używane wymiennie, a kurs między nimi jest utrzymany na poziomie 1:1.
1 dolar singapurski stanowi równowartość 100 singapurskich centów. Aktualnie w obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 S$. Współczesne banknoty to natomiast: 2, 5, 10, 50, 100, 1000 i 10 000 S$. Wygląd waluty w Singapurze był wielokrotnie zmieniany - dotyczy to tak samo bilonu, jak i banknotów. Awers dzisiejszych monet przedstawia herb Singapuru, a rewers rozmaite grafiki związane z „Miastem Lwa”.
Singapurskie banknoty miały różne serie tematyczne - waluta SGD była ozdabiana m.in. podobiznami ptaków, orchidei i okrętów morskich. Dziś, bez względu na nominał, na awersie każdego z nich zobaczymy postać pierwszego prezydenta kraju, polityka i dziennikarza - Encika Yusofa bin Ishaka. Rewersy nawiązują z kolei do lokalnej sztuki, ekonomii, nauki lub sportu. Znaczna część banknotów, znajdująca się aktualnie w obiegu, wykonana jest z papieru, ale SGD z nowej serii o nominałach 1, 5 i 10 dolarów singapurskich są już polimerowe.
Singapur został przejęty przez Brytyjczyków w latach 20. XIX wieku i szybko stał się potężnym ośrodkiem handlowym. w latach 1845-1939 oficjalnym środkiem płatniczym był tu dolar amerykański, później zaś dolar malejski, a następnie dolar borelioński. w latach 70. XX wieku Miasto Lwa uzyskało niezależność, a w 1967 roku pojawił się SGD, waluta obowiązująca po dzień dzisiejszy.
Fakt, że to, jaki dolar singapurski kurs ma w danej chwili jest istotne dla wielu państw, wcale nie dziwi, bo jest to jedna z najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata. To, jak silna jest współcześnie jego waluta, Singapur zawdzięcza kilku czynnikom. Państwo to jest przede wszystkim stabilne gospodarczo, świetnie rozwinięte, a ponadto utrzymuje niskie stopy procentowe i poziom inflacji. Co ważne, jest to gospodarka oparta głównie na handlu, co oznacza, że kurs SGD ma duże znaczenie dla jego licznych partnerów biznesowych. To wszystko przekłada się na to, że SGD kurs utrzymuje na podobnym, korzystnym poziomie.
Z uwagi na położenie i współczesną architekturę, Singapur stał się też miejscem przyciągającym wielu turystów. Para SGD PLN jest więc wymieniana częściej, niż mogłoby się wydawać. w związku z tym, że Polacy do Singapuru jeżdżą nie tylko na wakacje, ale i do pracy, popularne są zarówno zapytania, ile PLN to SGD, jak i ile SGD to PLN. Kurs dolara singapurskiego w odniesieniu do PLN oscyluje w granicach 3,00 zł.
Dolar singapurski, mimo że terytorium Singapuru nie przekracza 722km2, ma niemal trzykrotnie wyższą wartość nabywczą niż PLN.
Dolary singapurskie, mimo że obowiązują jedynie na małym terytorium, są bardzo popularne - w 2019 roku była to 12. najczęściej obracana waluta na świecie.
Singapur jest jednym z najbogatszych państw świata i znajduje się w pierwszej piątce największych centrów finansowych świata. Nic więc dziwnego, że SGD ma tak duże znaczenie.
Kiedy kurs EUR będzie niższy niż otrzymasz jednorazowe powiadomienie na adres email