Interesują Cię aktualne kursy walut i cena funta egipskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania funta egipskiego w naszym kantorze internetowym.
Wystąpił problem podczas pobierania danych.
Kurs funta egipskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.
Funt egipski to oficjalna waluta Arabskiej Republiki Egiptu. Zgodnie ze standardem ISO 4217 określany jest on skrótem EGP, choć wykorzystywany bywa również symbol „E£”.1 funt dzieli się na 100 piastrów i 1000 milimów.
Funt egipski w postaci monet występuje w nominałach 5, 10, 20, 25, 50 piastrów oraz 1 funta. System ich wydawania jest bardzo prosty – im niższy nominał, tym mniejszy rozmiar monety. W Egipcie funkcjonują również banknoty o wartości 25 i 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów. Banknoty przedstawiają ważne dla Egiptu budowle, takie jak świątynia Abu Simbel (1 EGP), meczet Ibn Tuluna w Kairze (5 EGP), czy powszechnie znanego Sfinksa z Gizy (100 EGP). Na innych banknotach ujrzeć możemy postacie historyczne, takie jak były władca Egiptu Chefren, chroniony przez boga nieba Horusa (10 EGP), czy Ramzes III pędzący w kierunku bitwy na swoim rydwanie (20 EGP). Wszystkie egipskie banknoty są dwujęzyczne – znajdziemy na nich wszystkie informacje w języku arabskim oraz angielskim. Podobnie jak w przypadku monet – im większy nominał, tym większy banknot. Funty egipskie są również nieoficjalnie funkcjonującą walutą w Strefie Gazy.
Funt egipski swojej premiery doczekał się w 1834 roku. Wydany został wówczas dekret dotyczący przyjęcia nowej egipskiej waluty. Zastąpiła ona funkcjonującego dotychczas piastura. Nowa waluta w Egipcie funkcjonowała wówczas tylko w postaci monet. Narodowy Bank Egiptu wydał pierwszy banknot 3 kwietnia 1899 roku. Widniał na nim obraz dwóch wielbłądów na pustyni. W 1914 roku sułtan Husajn Kamil podjął decyzję o rozpoczęciu drukowania EGP w brytyjskiej mennicy. W ten sposób Egipcjanom udało się uwolnić spod kontroli osmańskiej. W 1924 roku, dwa lata po uzyskaniu przez Egipt niepodległości, król Fuad I zaprezentował nowe banknoty, które przedstawiały wizerunek wielbłąda. Kolejne dwa lata przyniosły następną zmianę. W 1926 roku do obiegu wprowadzono pierwszego funta egipskiego ze znakiem wodnym. Następne większe zmiany nastąpiły na początku lat 50., gdy król Faruk I postanowił, że na banknotach ma pojawić się jego wizerunek. Z tego pomysłu zrezygnowano jednak chwilę później i w 1952 roku na banknotach pojawił się wizerunek faraona – Tutanchamona. Obecny wygląd EGP został zaakceptowany w 1979 roku. Oznacza to, że od tego dnia waluta Egiptu nie uległa żadnym zmianom wizualnym.
W mowie potocznej różne wartości EGP mają swoje unikalne nazwy, np. 1 funt egipski to „bolbol”, czyli słowik, a 1 000 000 funtów egipskich to „arnab”, czyli królik.
Egipt jest jednym z nielicznych krajów, który wprowadził banknoty z polimeru. Od lipca 2022 roku w obiegu pojawiły się banknoty o nominałach 10 i 20 EGP wykonane z tego materiału. Ma on sprawić, że pieniądz będzie trwalszy i trudniejszy do sfałszowania.
Funty egipskie wykorzystywane były w anglo-egipskim Sudanie w latach 1899-1956 oraz w Cyrenajce w latach 1942-1951 (aktualnie Libia, wtedy okupowana przez Wielką Brytanię).
Kiedy kurs EUR będzie niższy niż otrzymasz jednorazowe powiadomienie na adres email