pl

Kurs kuny chorwackiej

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena kuny chorwackiej? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania kuny chorwackiej w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna HRK InternetowyKantor.pl 0,0000
Kurs sprzedaży HRK InternetowyKantor.pl 0,0000
Kurs średni HRK InternetowyKantor.pl 0,0000
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Chorwacja od 1 stycznia 2023 roku przyjęła euro jako swoją walutę. W związku z tym wymiana kuny chorwackiej w InternetowyKantor.pl nie jest dostępna. Kurs HRK do EUR jest stały i wynosi 7,53450 kuny za 1 euro. Ten sam kurs w przeliczeniu na PLN pokazywany jest również na wykresach. Więcej informacji

Kurs kuny chorwackiej - wykres

Śledź kurs kuny chorwackiej na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistm
Aktualny kurs 7,53450 HRK/EUR/PLN: 0,000

Kurs korony chorwackiej na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Kuna chorwacka

Kuna chorwacka według standardu ISO 4217 oznaczona jest kodem HRK. Waluta w Chorwacji często opisywana jest skrótami „kn“ oraz „lp“. Ten drugi odnosi się do lipy chorwackiej, czyli jednej setnej części kuny. Jednak od 1 stycznia 2023 roku euro zastąpiło kunę chorwacką. Gospodarka Chorwacji opiera się głównie na turystyce. Dzięki euro płatności będą łatwiejsze i bardziej przystępne dla turystów.

Kuna chorwacka dzisiaj

Nazwa, jaką nosiła chorwacka waluta, nawiązuje tego, że w średniowieczu na terenie Chorwacji skóry kun używane były jako środek płatniczy. Z czasem 1 kuna zyskała nawet ściśle określoną wartość handlową, wynoszącą 2% lub 4% grzywny srebra.

Waluta Chorwacji w formie monet występowała w nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 „lp“ oraz 1 kuna chorwacka, 2 kuny i 5 kun. Na każdym z nich pojawiały się obrazy związane z ich nazwami - na awersach lip chorwackich widnieje gałązka lipy, a 1, 2 i 5 HRK zdobiła biegnąca kuna. Rewersy przedstawiały lokalną florę i faunę. Banknoty chorwackie, w nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 „kn“, prezentowały postacie osób zasłużonych dla kraju oraz elementy architektury.

Ze względu na zapowiadane wprowadzenie euro, Narodowy Bank Chorwacji od dawna nie wprowadzał żadnych zmian, więc kuna wygląda dziś tak samo jak w latach 90-tych. Od jakiegoś czasu kurs HRK wykazywał podobną konsekwencję. Względem euro waluta Chorwacji utrzymywała kurs na niemal stałym poziomie. Sama waluta europejska jest zaś na tyle popularna, że turyści czasem nawet nie zastanawiali się, czym płacić w Chorwacji i jak nazywa się lokalna waluta.

Chorwacka kuna - kurs waluty i historia jej powstania

W Królestwie SHS (łączącym Serbów, Chorwatów i Słoweńców), które powstało po zakończeniu panowania dynastii Habsburgów, system pieniężny opierał się na dinarze. Państwo to zostało później przekształcone w Jugosławię, a Niepodległe Państwo Chorwackie powstało dopiero podczas II wojny światowej. Choć jego niezależność nie była jeszcze oficjalna, już wtedy powstały kuny - waluta, która później zmieniła się na dinara jugosłowiańskiego, a w 1991 roku chorwackiego. Wreszcie, w 1994 roku powstały dzisiejsze kuny chorwackie.

W 2019 roku Chorwaci złożyli wniosek o przystąpienie do europejskiego mechanizmu walutowego ERM II, co oznaczało, że waluta Chorwacji wkrótce się zmieni na euro. Z uwagi na spokojny kurs kuna chorwacka była walutą całkiem atrakcyjną dla przedsiębiorców. Cena kuny chorwackiej najbardziej interesowała jednak turystów, bo to oni najczęściej wymieniali kuny na PLN i odwrotnie. Jednak zmiana kuny na euro może przynieść więcej korzyści, a bycie częścią eurozony z pewnością jeszcze bardziej zachęci potencjalnych inwestorów. W lipcu 2022 roku rozpoczęła się produkcja chorwackich monet euro, które będą nawiązywać do symboli kraju. Na ich rewersach będą m.in. wizerunek kuny, Nikoli Tesli, mapa kraju oraz litery HR pisane głagolicą.

HRK- ciekawostki związane z walutą

  • Słowa „kuna” i „lipa” w języku chorwackim mają identyczne znaczenie jak w polskim, więc skojarzenia z przyrodą są jak najbardziej uzasadnione.

  • Chorwacka kuna jest wybijana w dość nietypowy sposób - w latach nieparzystych na monetach umieszcza się napisy w języku chorwackim, a w parzystych łacińskim.

  • Wizerunek biegnącej kuny pojawił się na monetach już w XIII i XIV wieku, ale dzisiejsza waluta, kuna chorwacka, pojawiła się znacznie później.

HRK
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00