pl

Kurs peso argentyńskiego

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena peso argentyńskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania peso argentyńskiego w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna ARS InternetowyKantor.pl -
Kurs sprzedaży ARS InternetowyKantor.pl 0,0038
Kurs średni ARS InternetowyKantor.pl 0,0038
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs peso argentyńskiego - wykres

Śledź kurs peso argentyńskiego na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistym
Aktualny kurs ARS/PLN: 0,000

Kurs peso argentyńskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Peso argentyńskie

Zgodnie z normą ISO 4217, waluta Argentyny oznaczana jest międzynarodowym kodem ARS. Peso argentyńskie jest obecnie obowiązującą walutą jedynie na terenie Argentyny, gdzie opisuje się je symbolem $.

Peso argentyńskie i jego współczesne oblicze

Peso argentyńskie kształtowane jest przez decyzje Banco Central de la Republica Argentina, czyli argentyńskiego banku centralnego, który sprawuje kontrolę nad systemem bankowym i odpowiada za politykę monetarną kraju. Jego działania mają wpływ na to, jaki kurs peso argentyńskie osiągnie. Instytucja ta zarządza także emisją banknotów oraz monet w Argentynie. Peso argentyńskie dzieli się na 100 centavos, choć      w praktyce monety o nominale poniżej 1 peso rzadko są używane. W 1992 roku, w pierwszej serii banknotów, wprowadzono do obiegu nominały do 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso, przy czym 2 lata później banknot 1 peso zastąpiono monetą o tym nominale. W związku z ciągłą dewaluacją, której ulegała argentyńska waluta, w 2016 r. w czwartej serii wyemitowano banknoty o nominałach 200 i 500 peso, a w 2018 r. – 1000 peso. Z kolei ostatnia seria banknotów z 2023 roku zawiera już jedynie nominały 100, 200, 500, 1000 i nowy, najwyższy nominał – 2000 peso.

Na przestrzeni ponad 30-letniej historii aktualnej waluty Argentyny, zmieniły się nie tylko nominały, ale też wygląd banknotów. Awersy aktualnej serii zdobią portrety ważnych postaci, które odegrały istotną rolę w historii Argentyny, np. Eva Perón, żona prezydenta Argentyny Juana Peróna, działaczka polityczna i społeczna. Na rewersach przedstawiono ważne wydarzenia związane z postaciami z awersu, jak np. przyznanie praw wyborczych kobietom.

Waluta Argentyny na przestrzeni wieków

Początkowo peso w Argentynie było walutą kolonialną, pojawiło się bowiem wraz z przybyciem hiszpańskich konkwistadorów. Dopiero w XIX wieku, po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości, waluta Argentyny zapoczątkowała swoją historię, emitując własne monety. W 1826 roku rozpoczęto emisję pierwszych pieniędzy papierowych. Przez wieki argentyńska waluta ulegała zmianom: od peso, przez peso fuerte, peso aktualne (moneda corriente), peso narodowe (moneda nacional), peso ley, peso argentyńskie, peso australijskie, aż po dzisiaj obowiązujące – nowe peso argentyńskie, zwane peso wymiennym (convertible), które zostało wprowadzone w 1992 roku.

W momencie jego wdrożenia, tamtejszy bank centralny ustalił międzynarodowy kurs wymiany na 1 ARS za 1 USD. W 2002 roku, po kryzysie gospodarczym, zaprzestano stosowania stałego kursu walutowego, co przełożyło się na silną dewaluację peso. Nastąpił wówczas znaczny wzrost eksportu i zwiększony napływ dolarów na argentyński rynek. Polityka monetarna i dalsza emisja peso w konsekwencji sprawiły, że peso argentyńskie traciło na wartości. Kolejne lata to kolejne kłopoty argentyńskiej waluty, m.in. hiperinflacja. Pod koniec 2023 roku zapowiedziano dewaluację peso o ponad 50 proc., co oznaczało kurs na poziomie 800 peso za dolara. Jest to jeden z najważniejszych kroków           w odbudowie potencjału gospodarczego Argentyny i przywróceniu jej ekonomicznej stabilności.

Co warto wiedzieć o peso argentyńskim?

  • W 1995 roku Mennica Brytyjska wyemitowała ok. 56 milionów monet o nominale 1 peso z błędem… Umieszczono na nich napis „Provingias…” zamiast „Provincias…”. Argentyńczycy w dalszym ciągu posługują się tymi monetami na co dzień.

  • Mimo wysokich nominałów na banknotach, pieniądze argentyńskie nie mają dużej wartości. Ze względu na problemy gospodarcze, wartość 2000 peso – najdroższego banknotu w Argentynie – to jedynie ok. 2,5 USD, czyli ok.10 zł.

  • Bank Centralny Argentyny (BCRA) przygotowuje emisję banknotów o większych nominałach: 20 000 i 50 000 ARS.

ARS
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00