Interesują Cię aktualne kursy walut i cena peso meksykańskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania peso meksykańskiego w naszym kantorze internetowym.
Wystąpił problem podczas pobierania danych.
Kurs peso meksykańskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.
Peso meksykańskie według standardu ISO 4217 oznaczane jest kodem MXN. Przez symbol, jakim opisywana jest waluta Meksyku, czyli $ (Mex$), wielu turystów myśli jednak, że oficjalnym środkiem płatniczym jest dolar meksykański, co oczywiście nie jest prawdą.
Peso meksykańskie dzieli się na 100 centavos. w obiegu są monety: 5, 10, 20 i 50 centavos oraz 1 peso, 2 pesos, 5 pesos i 10 pesos. Banknoty występują zaś w nominałach: 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 pesos. Waluta meksykańska w bilonie ozdobiona jest motywami nawiązującymi do kultury prekolumbijskiej, niektóre z monet przedstawią też wizerunki znanych osobistości. Banknoty meksykańskie ukazują grafiki związane z Meksykiem: portrety działaczy politycznych i artystów, a także charakterystyczne miejsca. Nowa seria banknotów G (koniec emisji jest planowany na 2022 rok) będzie nawiązywać do kolejnych okresów historii Meksyku. Nad podażą meksykańskiej waluty oraz nad tym, jak zmienia się kurs pesos, czuwa Banco de México, zwany potocznie „Banxico”.
Dla Polaków to, jaki peso kurs ma w danej chwili, zazwyczaj nie ma większego znaczenia ze względu na znikome powiązania gospodarcze. To, jaki pesos przelicznik ma na złote, interesuje nas najczęściej w kontekście wyjazdów turystycznych. Para MXN PLN obserwowana jest więc głównie przez podróżników. z uwagi na niewielki popyt na tę walutę, peso na PLN najłatwiej wymienić przez Internet. Choć waluta w Meksyku ma stosunkowo niską wartość nabywczą (relacja pesos PLN oscyluje w granicach 0,2 -0,25 zł), MXN odgrywa niemałą rolę na rynku FOREX - to, jaki pesos kurs ma obecnie, może więc interesować również polskich inwestorów.
Pierwsze monety pojawiły się w dzisiejszym Meksyku wraz z przybyciem hiszpańskich konkwistadorów. Ówczesne pesos obowiązywały aż do uzyskania przez Meksyk niepodległości w 1821 roku. Za czasów panowania cesarza Augustyna i wdrożono banknoty, a po obaleniu jego rządów powrócono do wybijania monet. Pesos meksykańskie kurs miały wtedy zbliżony do dolara hiszpańskiego. Od uchwalenia nowej konstytucji aż do Wielkiego Kryzysu Ropy pesos meksykańskie kurs miały w miarę stabilny - wskutek inflacji waluta poważnie straciła na wartości. Zreformowano wtedy system bankowy, a w 1993 roku powstało tzw. nowe peso meksykańskie. Przelicznik na współczesne peso został ustalony na 1000:1.
Waluta w Meksyku w dzisiejszym kształcie jest więc młoda. Kurs peso meksykańskiego ma jednak na świecie niemałe znaczenie - w 2018 roku MXN zajęło 10. miejsce w rankingu najczęściej obracanych walut na świecie. Jeśli chodzi o sam kurs, peso meksykańskie jest ciekawą walutą, bo, choć jest najważniejsze w całej Ameryce Południowej, nie można uznać go za walutę stabilną. Kurs peso jest dość czuły na zmiany wartości dolara i decyzje USA, wpływające na gospodarkę i społeczeństwo Meksyku. Drugi problem, z jakim boryka się peso meksykańskie - kurs tej waluty jest w pewnym stopniu zależny od ropy naftowej, którą Meksyk eksportuje.
Pochodzący od Indian zwyczaj używania ziaren kakaowca jako substytutu pieniądza przetrwał aż do początków XX wieku. Ta forma „płatności” funkcjonowała wówczas obok peso meksykańskiego.
Znajdujące się w portfelu Meksykanina monety 10, 20 i 50 centavos powstają w trakcie produkcji wyższych nominałów. Dzięki temu, Meksyk zaoszczędził już równowartość około 60 mln zł.
Nazwa, jaką nosi meksykańska waluta, wywodzi się z łaciny. W dosłownym tłumaczeniu z języka hiszpańskiego “peso” oznacza zaś „ciężar”.
Kiedy kurs EUR będzie niższy niż otrzymasz jednorazowe powiadomienie na adres email