Interesują Cię aktualne kursy walut i cena sol peruwiańskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania sol peruwiańskiego w naszym kantorze internetowym.
Wystąpił problem podczas pobierania danych.
Kurs sol peruwiańskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.
Sol peruwiański, oznaczony kodem ISO 4217 znany jako PEN, jest oficjalną walutą Peru. Jego symbol to S/. Nazwa „sol” nie tylko nawiązuje do łacińskiego solidus, oznaczającego „solidny”, ale również odnosi się do hiszpańskiego słowa „słońce”.
Sol, wprowadzony do obiegu w 1991 roku, zastąpił poprzednią jednostkę monetarną – inti. Szukając informacji o tym, jaka jest waluta Peru, możemy natknąć się na dwie możliwości – początkowo nazywana była ona nuevo sol, czyli nowy sol, jednak od 2015 roku została uproszczona tylko do „sol”. Monety o nominałach od 5 céntimos do 5 sol oraz banknoty o wartości od 10 do 200 sol są starannie skomponowanymi elementami systemu finansowego, gdzie wyłączne prawo do emisji pieniądza w kraju ma Centralny Bank Rezerw Peru. Na awersach banknotów widnieją wizerunki postaci historycznych, natomiast na rewersach waluty Peru znajdują się miejsca o dużym znaczeniu dla obywateli. Wszystkie nominały stanowią nie tylko środki płatnicze, lecz także reprezentują kulturowe i historyczne dziedzictwo kraju. Sole peruwiańskie, w zależności od nominału są drukowane w różnych miejscach na świecie i na różnym papierze, co ma zapewnić lepsze zabezpieczenia. Natomiast monety są wybijane w mennicy na terenie stolicy Peru.
Peru jest krajem rozwijającym się i jednym z bardziej rozwiniętych wśród krajów Ameryki Łacińskiej. Rząd podejmuje kroki i skupia się na utrzymaniu stabilności waluty. W maju 2023 roku sol peruwiański został uznany za najbardziej stabilną walutę w regionie. Skarbem kraju są zasoby naturalne w postaci rud miedzi, srebra, uranu czy rud cynku, które zajmują ważne miejsce w eksporcie. Zmiany wartości tych surowców wpływają na to, jak cenowo kształtuje się waluta Peru. Kurs sola peruwiańskiego aktualnie jest na poziomach w okolicach 1 zł, z odchyleniami o kilka groszy.
Historia waluty Peru praktycznie od zawsze wiązała się ze słońcem. Wierzenia przed erą chrześcijaństwa skupiały się właśnie na czczeniu go jako bóstwa. Ten motyw towarzyszy Peruwiańczykom do dzisiaj. W latach 1863-1897 funkcjonowała waluta o nazwie „słońce”, czyli tłumacząc na język hiszpański „sol”. Jednak wkrótce została zastąpiona przez „Libra Peruana de Oro”. Co ciekawe, wprowadzenie papierowych banknotów nastąpiło dopiero w 1879 roku. Waluta Peru nawiązująca w nazwie do słońca wróciła ponownie w latach 1931-1985, jednak pod nazwą innego bóstwa, czyli „inti”. Lata 80. oraz 90. XX wieku stały pod znakiem hiperinflacji, czego skutkiem było wprowadzenie nowej jednostki monetarnej, czyli nowego sola peruwiańskiego. Nuevo sol zaczął być emitowany w 1991 roku, aż do dzisiaj. Za emisję waluty Peru odpowiada Banco Central de Reserva del Peru. Sol peruwiański do 2015 był nazywany Nuevo sol, jednak uchwałą Kongresu Peru została przegłosowana zmiana, aby pozostawić tylko drugą część, czyli „sol”.
Peru od wielu lat zajmuje czołowe miejsca wśród liderów w produkcji: miedzi, srebra, złota i cynku – jest to podstawa krajowej gospodarki.
W 1879 roku pojawiły się w Peru pierwsze banknoty papierowe, natomiast system dziesiętny dla monet został ustanowiony w 1858 roku.
Nominał 10 soli peruwiańskich jest drukowany w Wielkiej Brytanii, natomiast banknot o wartości 20 sol w Rzymie.
Kiedy kurs EUR będzie niższy niż otrzymasz jednorazowe powiadomienie na adres email