pl

Kurs franka

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena franka? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania franka w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna CHF InternetowyKantor.pl 4,5241
Kurs sprzedaży CHF InternetowyKantor.pl 4,5241
Kurs średni CHF InternetowyKantor.pl 4,5241
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Frank tańszy, niż w bankach i kantorach!

Spłacaj kredyt walutowy z InternetowyKantor.pl i zaoszczędź kilkaset złotych rocznie!

Sprawdź teraz

Kurs franka - wykres

Śledź kurs franka na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistm
Aktualny kurs CHF/PLN: 0,000

Kurs franka na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Frank szwajcarski

Frank szwajcarski według standardu ISO 4217 określany jest kodem CHF, ale można spotkać się też ze skrótami „Fr” lub „SFr”. Kurs CHF słynął ze stabilności od samego początku i, mimo kontrowersyjnych kredytów we frankach, frank do teraz uznawany jest za jedną z najbezpieczniejszych walut.

Francuski, niemiecki, włoski… a jednak szwajcarski. o współczesnym CHF słów kilka

Frank jest oficjalną walutą Szwajcarii i Liechtensteinu. 1 CHF, co nie jest niespodzianką, dzieli się na 100 jednostek. Nazwanie ich nie jest jednak takie proste. w Szwajcarii funkcjonują bowiem aż cztery skróty odnoszące się do setnej części franka i, w zależności od obowiązujących w kraju języków, brzmią one następująco:

rappen („Rp”) - po niemiecku,

centime („c”) - po francusku,

centesimo („ct”) - po włosku,

rap („rp”) - w języku retroromańskim.

Jeżeli jednak chodzi o sam wygląd monet, to są one językowo neutralne, a więc nie zawierają napisów w żadnym z używanych w Szwajcarii języków. Ich nominały to: 5, 10, 20 i 50 centymów, 1 frank szwajcarski oraz 2 i 5 CHF. Na awersie monet znajduje się Helvetia, czyli kobieca postać będąca swego rodzaju uosobieniem Szwajcarii. Banknoty opatrzone są natomiast napisami w każdym z 4 języków urzędowych i mają następujące wartości: 10, 20, 50, 100 CHF, 200 i 1000 CHF. Wyróżniają się nowoczesnym wzornictwem i wyrazistymi kolorami, ale również wysokim standardem bezpieczeństwa, zwłaszcza seria, która została wyemitowana w latach 2016- 2019.

Franki szwajcarskie - historia, która zbudowała zaufanie

Frank szwajcarski historię ma stosunkowo krótką, bo jego początki sięgają przełomu XVIII i XIX wieku. Oficjalnie wprowadzony został w roku 1850, zastępując lokalne waluty o różnej wartości i różnym pochodzeniu, emitowane przez kilkadziesiąt niezależnych od siebie podmiotów. Na mocy szwajcarskiej konstytucji federalnej prawo do emisji franków otrzymał wyłącznie jeden podmiot, czyli bank centralny. Za politykę monetarną, w tym także za decyzje wpływające na kurs franka szwajcarskiego, w Szwajcarii odpowiada Swiss National Bank, który funkcjonuje jako spółka akcyjna, a od 2015 roku jest własnością prywatną.

Frank kurs miał początkowo powiązany ze srebrem, a od 1920 roku również ze złotem. Choć połączenie ze złotem zerwane zostało ostatecznie w roku 1936 roku, frank pozostawał walutą silną, bezpieczną i stabilną. Powodem tego było między innymi to, że do 2000 roku konstytucja gwarantowała pokrycie 40% wartości wszystkich wyemitowanych środków w wyżej wymienionym kruszcu.

Gdy kurs franka gwałtownie umocnił się w 2015 roku, wielu kredytobiorców walutowych, dotychczas cieszących się tanimi kredytami w tej walucie, nagle znalazło się w bardzo trudnej sytuacji i do dziś z napięciem obserwuje CHF PLN. Nawet teraz kredyty we frankach budzą skrajne emocje, a pytania o pomoc dla frankowiczów wciąż wybrzmiewają w dyskusjach politycznych i gospodarczych.

Co warto wiedzieć o CHF?

  • Siódma seria banknotów „frankowych” w ogóle nie znalazła się w obiegu. Była tzw. serią rezerwową, opracowaną na wypadek fałszerstwa banknotów z serii szóstej.

  • Franki szwajcarskie, jako jedyne na świecie, emitowane są w formie banknotów, które ogląda się w pionie, a nie w poziomie.

  • Polacy wbrew pozorom nie są rekordowymi dłużnikami, jeśli chodzi o kredyty we frankach. Według danych na rok 2014 znacznie większe zadłużenie we franku mieli Austriacy.

CHF
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00