pl

Kurs dolara nowozelandzkiego

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena dolara nowozelandzkiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania dolara nowozelandzkiego w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna NZD InternetowyKantor.pl 0,0000
Kurs sprzedaży NZD InternetowyKantor.pl 0,0000
Kurs średni NZD InternetowyKantor.pl 0,0000
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs dolara nowozelandzkiego - wykres

Śledź kurs dolara nowozelandzkiego na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistm
Aktualny kurs NZD/PLN: 0,000

Kurs dolara nowozelandzkiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Dolar nowozelandzki

Dolar nowozelandzki według standardu ISO 4217 ma kod NZD, a w ojczyźnie występuje również pod potoczną nazwą „kiwi”, która nawiązuje do ptaka, będącego narodowym symbolem. Waluta posiada dolarowe oznaczenie graficzne „$”, ale w celu uniknięcia pomyłek czasem używa się sygnatury „NZ$”.

Dolar nowozelandzki - informacje przydatne nie tylko inwestorom

NZD obowiązuje w kraju, któremu zawdzięcza swoją nazwę, a więc na dwóch dużych wyspach - Północnej i Południowej. Waluta Nowej Zelandii stanowi jednak urzędowy środek płatniczy również na kilku innych terytoriach: wyspach Niue i Cooka, Tokelau, antarktycznej dependencji Rossa, a także w brytyjskiej kolonii zamorskiej - Pitcairn. Sam dolar nowozelandzki, rzekomo mało popularny, w 2016 roku zakwalifikował się do czołówki dziesięciu najważniejszych walut świata.

Dolar nowozelandzki dzieli się na 100 centów, a w podjednostce można wyróżnić nominały 10, 20 i 50 centów. Rewersy pierwszych dwóch zdobią maoryskie rzeźby, a ostatniej okręt kapitana Cooka. Na monetach dolarowych zobaczymy zaś występujące w kraju ptaki: kiwi (1 dolar nowozelandzki) oraz czaplę złotą (2 dolary nowozelandzkie). Niektórym może wydawać się to dość zaskakujące, ale na awersach bilonu znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, symbolizujący dawne polityczne powiązania z Wielką Brytanią. Znajdziemy go również na banknotach NZD, które są ozdobione portretami osób zasłużonych w różnych dziedzinach, a także grafikami przedstawiającymi lokalną florę i faunę.

Dolar nowozelandzki – historia tak burzliwa, jak dzieje kraju

Jeśli chodzi o kraj taki jak Nowa Zelandia, waluta zawsze będzie mocno związana z jego historią. Najpierw, w wyniku kolonizacji wysp przez Brytyjczyków, w 1840 roku powszechnie obowiązującym środkiem płatniczym stał się tutaj funt nowozelandzki. Osłabienie Wielkiej Brytanii, rosnące znaczenie Stanów Zjednoczonych oraz chęć uzyskania przez Nową Zelandię autonomii finalnie doprowadziły do wprowadzenia współczesnego NZD. Waluta ta powstała dopiero w 1967 roku, więc staż ma stosunkowo krótki, ale zdążyła już wyrobić sobie silną pozycję na rynku. Na samym początku dolar nowozelandzki kurs miał powiązany z wartością swojego amerykańskiego odpowiednika, jednakże po kilkunastu latach doszło do jego upłynnienia.

Waluta Nowej Zelandii mimo niewielkiego zasięgu jest całkiem rozpoznawalna, a kurs NZD jest obiektem niemałego zainteresowania na rynku FOREX, również wśród polskich inwestorów. Ma to uzasadnienie w wysokiej przewidywalności notowań waluty, bowiem kurs dolara nowozelandzkiego uzależniony jest w dużej mierze od najważniejszych dóbr eksportowych tego kraju, czyli produktów spożywczych i cen surowców (np. ropy naftowej) oraz od złota.

Ciekawostki związane z NZD

  • Na NZD widnieją napisy w języku maoryskim, jako że język rdzennych mieszkańców wciąż ma tutaj urzędowy status.

  • Nowozelandzki banknot pięciodolarowy z wizerunkiem himalaisty Edmunda Hillarego w 2015 roku otrzymał nagrodę za najlepszy projekt.

  • Szósta seria banknotów nowozelandzkich jest jedną z najrzadziej podrabianych na świecie, co zawdzięcza doskonale przemyślanym zabezpieczeniom.

NZD
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00