pl

Kurs dolara

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena dolara? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania dolara w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna USD InternetowyKantor.pl 3,8826
Kurs sprzedaży USD InternetowyKantor.pl 3,8826
Kurs średni USD InternetowyKantor.pl 3,8826
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs dolara - wykres

Śledź kurs dolara na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistym
Aktualny kurs USD/PLN: 0,000

Kurs dolara na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Dolar amerykański

Dolar amerykański według standardu ISO 4217 określany jest kodem USD, a jego symbol „$” rozpoznawalny jest na całym świecie. Charakterystycznie przekreślona litera „S” prawdopodobnie nawiązuje do hiszpańskiego dolara, który niegdyś był najpopularniejszą walutą Nowego Kontynentu.

Dolar - co warto wiedzieć o „zielonym”?

Waluta USD obowiązuje na terenie Stanów Zjednoczonych, a także Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe, Bonaire, Saby i Sint Eustatius. Tak szeroki zasięg amerykańskiej waluty po części jest efektem tzw. dolaryzacji, która polega na rezygnacji z rodzimej waluty na rzecz silniejszego i bardziej stabilnego dolara. Cena dolara ma też duże znaczenie w państwach, gdzie, ze względu na dużą liczbę turystów, rodzima waluta funkcjonuje obok amerykańskiej - z taką sytuacją możemy spotkać się np. na Wyspach Karaibskich. Ochocze wykorzystywanie USD w takich miejscach, wynika w dużej mierze z tego, że to, ile kosztuje dolar w tamtejszych kantorach nie ma dużego związku z tym, ile wynosi średni kurs dolara na świecie.

Emisją dolara zajmuje się System Rezerwy Federalnej, będący odpowiednikiem narodowych banków centralnych. 1 USD dzieli się na 100 centów amerykańskich. Aktualnie w użyciu są monety o nominałach: 1, 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1 dolar. Jeśli chodzi zaś o banknoty, w obiegu są 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. Co ciekawe, istnieje jeszcze wiele banknotów o wyższych nominałach: 500, 1000, 5000 dolarów i 10000 dolarów oraz 100000 dolarów, ale nie są one dopuszczone do obrotu publicznego.

Historyczna ewolucja USD

Dolar amerykański jako taki powstał niedługo po utworzeniu samych Stanów Zjednoczonych, w roku 1785, gdy został ustanowiony walutą narodową. Od początku XX wieku aż do 1973 roku wartość dolara miała pokrycie w złocie, a wraz z odstąpieniem od powiązania z kruszcem, kurs dolara stał się kursem płynnym. Warto przy tym wspomnieć, że aktualna wartość nabywcza dolara jest bardzo niska w porównaniu do tego, jak cenny był on ponad 200 lat temu. Nie sięga ona nawet 10% dawnej wartości USD.

Jeszcze nie tak dawno dolar amerykański był dla Polaków symbolem stabilności finansowej i wyznacznikiem statusu społecznego. i choć dziś dolary na złotówki i odwrotnie możemy wymieniać swobodnie, pewien sentyment do USD pozostał. Mimo iż obecnie jego wartość nabywcza nie jest tak wysoka jak kiedyś, kurs dolara amerykańskiego wciąż ma ogromne znaczenie dla największych gospodarek świata. Wpływa na niego wiele czynników - poszczególne wydarzenia polityczno-gospodarcze na świecie, jak i w samych Stanach Zjednoczonych, mogą walutę znacząco wzmocnić lub osłabić. Kurs USD uzależniony jest również od cen surowców, przy czym notowania dolara z cenami złota i ropy są skorelowane ujemnie. Oznacza to, że jeśli kruszec lub ropa tanieje, dolar drożeje i odwrotnie.

Ciekawostki związane z USD

  • W związku z tym, że amerykańska waluta obowiązuje w tak wielu krajach, lokalnie funkcjonuje mnóstwo potocznych określeń dolara: „green”, „buck”, „greenbuck” czy “paper”.

  • Wbrew pozorom banknoty USA wcale nie są papierowe. Ich skład w 75% stanowi bawełna, a w 25% len. Śladowe ilości innych komponentów nie są oficjalnie znane.

  • Banknot jednodolarowy poza portretem George’a Washingtona przedstawia symbole kojarzące się z tradycją masońską: piramidę z wszechwidzącym okiem, pieczęć króla Salomona oraz sowę.

USD
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00