pl

Kurs funta

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena funta? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania funta w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna GBP InternetowyKantor.pl 5,1192
Kurs sprzedaży GBP InternetowyKantor.pl 5,1192
Kurs średni GBP InternetowyKantor.pl 5,1192
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs funta - wykres

Śledź kurs funta na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistym
Aktualny kurs GBP/PLN: 0,000

Kurs funta na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Funt szterling

Funt brytyjski, a właściwie funt szterling, czyli najstarsza funkcjonująca dziś jednostka monetarna, według standardu ISO 4217 jest opatrzony kodem GBP. Niekiedy można spotkać się również ze skrótem „UKP”, pochodzącym od wyrażenia United Kingdom Pound.

Funt brytyjski, a właściwie funt szterling

Terytoria zależne od Wielkiej Brytanii stosują często własne określenia: GGP (Wyspa Guernsey), JEP (Wyspa Jersey) czy IMP (Wyspa Man). Choć brytyjską walutę można spotkać w wielu państwach, informacja o tym, ile kosztuje funt, ma ogromne znaczenie również w tych częściach świata, gdzie wcale ona nie występuje. Kurs funta brytyjskiego będzie istotny m.in. dla ponad miliona Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach. Wszyscy oni, a także ich bliscy, którzy zostali w ojczyźnie, bacznie śledzą więc zmiany na parze GBP PLN.

Do roku 1971 szterling składał się z 240 pensów i 20 szylingów, co było niepraktyczne i powodowało problemy m.in. w rozliczeniach międzynarodowych. Zdecydowano się więc na wprowadzenie systemu dziesiętnego, zgodnie z którym 1 GBP dzieli się na 100 pensów. w obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów, a także           1 funt i 2 funty - na każdej z nich widnieje wizerunek królowej Elżbiety II. Wyższe nominały emitowane są w postaci banknotów o wartościach:             5 funtów, 10 funtów, 20 funtów, 50 funtów oraz 100 funtów, które spotkamy w Szkocji i Irlandii Północnej.

Waluta GBP - historia waluty wielkiego imperium

Historia funta brytyjskiego sięga setek lat wstecz. Jej początków można się doszukiwać już w VIII wieku, ponieważ właśnie wtedy król anglosaski Offa ustanowił pensa z wagą 1/240 funta (starożytnej libry) głównym środkiem płatniczym. Funt szterling wszedł zaś do obiegu za czasów króla Henryka II w 1158 roku - GBP był wówczas wymienialny na srebro. w czasach świetności imperium brytyjskiego uchodził za najważniejszą walutę świata. w kolejnych latach odnotowywał wiele kryzysów, ustępując miejsca rosnącemu w siłę dolarowi, jednak cena funta wciąż odgrywa duża rolę na światowych rynkach.

Sama etymologia nazwy brytyjskiej waluty jest dość ciekawa. O ile „funt” jest w miarę oczywisty, bo wiąże się z rzymską jednostką wagi określaną jako „libra” lub „libra pondo” (do tego nawiązuje też symbol funta „£”), tak pochodzenie słowa „szterling” nie tak łatwo rozszyfrować. Funt brytyjski został oficjalnie nazwany szterlingiem, aby walutę UK łatwiej było odróżnić od innych funtów, np. egipskiego, syryjskiego czy libańskiego. Nazwa ta, według jednej z teorii, powiązana jest z działalnością niemieckich                    i holenderskich kupców, zwanych niegdyś w Anglii „Easterlingami” bądź „Osterlingami”.

Ciekawostki związane z funtem brytyjskim

  • Wizerunek królowej Elżbiety II widniejący na awersie brytyjskich monet jest aktualizowany wraz z każdą kolejną emisją, ze względu na zmieniający się z wiekiem wygląd monarchini.

  • Brytyjska Mennica Narodowa jest najstarszą tego typu instytucją w Europie, a jej usług korzystają również inne kraje - wyprodukowano w niej m.in. część polskich jednogroszówek.

  • Standardy wybijania monet w Wielkiej Brytanii są bardzo wysokie również współcześnie - do dziś specjalne grono ekspertów ocenia ich jakość. Rytuał ten sięga XII wieku.

GBP
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00