Interesują Cię aktualne kursy walut i cena korony duńskiej? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania korony duńskiej w naszym kantorze internetowym.
Wystąpił problem podczas pobierania danych.
Kurs korony duńskiej na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.
Korona duńska według standardu ISO 4217 oznaczana jest skrótem DKK. w Danii powszechnie stosowany jest również skrót „kr“ oraz nazwy „krone“ i „kroner“, odnoszące się do liczby mnogiej. Nazwa, jaką nosi waluta Danii, nawiązuje oczywiście do korony, symbolu władzy królewskiej.
Korona duńska występuje w Danii, na Wyspach Owczych oraz na Grenlandii. Te drugie mają własną walutę (koronę Wysp Owczych), ale duńskie korony funkcjonują tam równolegle z nimi.
1 korona duńska dzieli się na 100 øre. w obiegu znajdują się monety o nominałach 50 øre oraz 1, 2, 5, 10 i 20 koron. Korony duńskie mają oryginalny wygląd - 1 DKK, 2 DKK i 5 DKK mają otwory ułatwiające identyfikację nominału osobom niewidomym. Bilon zdobią skandynawskie motywy, a także korona Christina V (50 øre) oraz wizerunek królowej Małgorzaty II (10 i 20 DKK). Wśród duńskich banknotów można wyróżnić nominały: 50 DKK, 100 DKK, 200 DKK, 500 DKK i 1000 DKK. Najnowsza seria, wyemitowana w 2009 roku przedstawia duńską architekturę i zabytki, m.in. most nad Małym Bełtem (100 koron duńskich) czy słynny Wózek z Trundholm (1000 koron duńskich).
Z uwagi na powiązanie DKK z europejską walutą, warto w tym miejscu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w Danii można płacić euro? Jak najbardziej, ale w związku z tym, że korony duńskie na PLN można wymienić dość łatwo, dla turystów z Polski nie ma to większego znaczenia. o ile nie mamy europejskiej waluty w portfelu, wygodniej będzie przeprowadzić przewalutowanie na parze korona duńska/PLN i płacić w Danii DKK - waluta lokalna oszczędzi nam problemów związanych np. z wydawaniem reszty.
Pierwsza waluta w Danii z koroną w nazwie pojawiła się w 1584 roku. Gdy Dania (waluta, jak i cała gospodarka) była osłabiona wojnami napoleońskimi, wprowadzono do obiegu riksbankdalera, a do koron wrócono dopiero przy powstaniu Skandynawskiej Unii Monetarnej. Po jej rozpadzie powstała dzisiejsza duńska korona. Na czas II wojny światowej kurs korony duńskiej połączony był z niemiecką marką, a po jej zakończeniu kurs DKK powiązano z funtem brytyjskim. Przystąpienie do systemu z Bretton Woods poskutkowało tym, że korona duńska kurs powiązany miała z dolarem, a jego rozpad spowodował, że duńska waluta po raz kolejny utraciła stabilność.
W latach 90. XX wieku Duńczycy postanowili, że choć nie przyjmą euro, przystąpią do mechanizmu kursowego ERM II. Oznacza to względnie sztywny kurs - korona duńska, dzięki celowym działaniom duńskiego banku centralnego, od waluty europejskiej odchyla się więc maksymalnie o 2,25%. Kurs duńskiej korony jest więc utrzymany na stabilnym poziomie.
Dla Polaków fakt, że DKK kurs ma powiązany z euro, oznacza tyle, że para DKK PLN również nie ulega dużym wahaniom. To, jaki korony duńskie kurs mają w danej chwili, ma zaś dla nas niemałe znaczenie. Cena korony duńskiej liczy się dla nas głównie ze względu na kontakty handlowe, jednak DKK na PLN i odwrotnie wymieniają też turyści i emigranci. Ile kosztuje korona duńska? 1 DKK to mniej więcej 0,59 złotych, a relacja korona duńska/euro kształtuje się na poziomie 0,13 euro.
Decyzja o tym, że walutą Danii zostaje DKK, zapadła podczas referendum w 1993 roku.
W praktyce wahania kursowe pomiędzy duńskimi koronami a euro wynoszą około 0,50%.
Duńska korona kurs ma dokładnie taki sam jak korona Wysp Owczych - wymieniają się one 1:1.
Kiedy kurs EUR będzie niższy niż otrzymasz jednorazowe powiadomienie na adres email