pl

Kurs korony szwedzkiej

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena korony szwedzkiej? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania korony szwedzkiej w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna SEK InternetowyKantor.pl 0,3643
Kurs sprzedaży SEK InternetowyKantor.pl 0,3643
Kurs średni SEK InternetowyKantor.pl 0,3643
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs korony szwedzkiej - wykres

Śledź kurs korony szwedzkiej na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistym
Aktualny kurs SEK/PLN: 0,000

Kurs korony szwedzkiej na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Korona szwedzka

Korona szwedzka według standardu ISO 4217 oznaczona jest identyfikatorem SEK, a w rozliczeniach bezgotówkowych można spotkać się również z terminem „öre”. Odnosi się on do setnych części korony, które niegdyś, do roku 2010, występowały w postaci monet.

Korona szwedzka - informacje o współczesnej walucie

Waluta w Szwecji, nazywana potocznie bagis, pix, riksdaler i spänn,              w monetach i banknotach spotykana jest coraz rzadziej. Szwedzi bowiem niezwykle cenią sobie płatności elektroniczne - tak bardzo, że jeszcze do niedawna sądzono, że Szwecja stanie się pierwszą bezgotówkową gospodarką świata.

Jako ciekawostkę można potraktować też fakt, że w Szwecji dość powszechnie akceptowana jest waluta euro, mimo że w 2003 roku, podczas ogólnokrajowego referendum, obywatele większością głosów odrzucili możliwość jej przyjęcia. Kurs SEK wciąż jednak jest bardziej istotny dla odwiedzających Szwecję i tych, którzy prowadzą z tym państwem wymianę handlową. Ze względu na wyjazdy turystyczne oraz prace sezonowe wykonywane w Szwecji przez Polaków, całkiem popularna jest na przykład para SEK PLN.

Na awersie wszystkich monet, poza 5 SEK, widnieje profil szwedzkiego monarchy, Karola XVI Gustawa. Na banknotach korony szwedzkiej możemy natomiast zobaczyć portrety znanych artystek i artystów szwedzkiego pochodzenia oraz wizerunek sekretarza generalnego ONZ Daga Hammarskjöda (1000 SEK). Ich rewersy zdobią zaś krajobrazy poszczególnych regionów Szwecji.

Następczyni talara - pozornie krótka historia waluty w Szwecji

Korony szwedzkie weszły do obiegu dopiero w XIX wieku, ale na historię tej waluty znaczący wpływ miały wydarzenia już z początków XVII wieku. Równie długa jest tradycja bankowości w Szwecji, bowiem celem zabezpieczenia wartości pieniądza w 1656 roku, za czasów panowania króla Karola X Gustawa, powstał pierwszy szwedzki bank, Stockholm Banco. Niedługo później instytucja ta, jako pierwsza w Europie, wprowadziła nową formę rozliczeń, czyli banknoty.

Jak jednak powstała obecna waluta Szwecji? Talary szwedzkie (Riksdaler), które obowiązywały już od 1534 roku, zostały zamienione na korony             w 1873 roku, kiedy Szwecja i Dania utworzyły Skandynawską Unię Monetarną. Dzisiejsze korony szwedzkie weszły zaś do obiegu dopiero po jej rozpadzie. Kurs korony szwedzkiej ze względu na zawirowania gospodarcze przez długi czas zależał od innych walut. w okresie międzywojennym SEK kurs miał powiązany z funtem brytyjskim, a od 1939 roku z dolarem. Jego zależność od amerykańskiej waluty trwała aż do rozpadu systemu z Bretton Woods w 1973 roku. Szwedzka korona, podobnie zresztą jak gospodarka kraju, utraciła wtedy stabilność, co finalnie skłoniło Szwecję do współpracy ze Wspólnotą Europejską.

Korona szwedzka i fakty, które mogą Cię zaskoczyć

  • Największa szwedzka moneta pochodząca z 1644 roku waży aż 29,7 kg. Dzięki imponującej masie i rozmiarom została oficjalnie uznana za światową „rekordzistkę”.

  • Zabezpieczenia w postaci wklęsłych stempli i znaków wodnych pojawiły się na szwedzkich banknotach już w XVIII wieku.

  • Przy przelewach i transakcjach kartą öre są normalnie uwzględniane, podczas gdy w płatnościach gotówkowych się je pomija - wszystkie ceny zaokrągla się do pełnych koron.

SEK

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00