pl

Kurs leja rumuńskiego

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena leja rumuńskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania leja rumuńskiego w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna RON InternetowyKantor.pl 0,8521
Kurs sprzedaży RON InternetowyKantor.pl 0,8521
Kurs średni RON InternetowyKantor.pl 0,8521
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs leja rumuńskiego - wykres

Śledź kurs leja rumuńskiego na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistym
Aktualny kurs RON/PLN: 0,000

Kurs leja rumuńskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Lej rumuński

Lej rumuński zgodnie z normą ISO 4217 oznaczony jest międzynarodowym kodem RON. Waluta Rumunii obowiązuje tylko w tym jednym kraju i jest emitowana przez Narodowy Bank Rumunii - Banca Natională a României.

Lej rumuński współcześnie

Dzisiejsza rumuńska waluta swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie temu, jak określano pieniądze będące w obiegu na terenie dzisiejszej Rumunii w XVIII wieku. Wykorzystywany wtedy piastr turecki, określany był przez lokalną ludność jako „lew”, co w języku rumuńskim brzmiało „leu”. Nazwa leja rumuńskiego w języku polskim sprawia trochę problemów, bo odmienia się inaczej niż „lej” rozumiany jako wgłębienie. W kantorze zapytamy więc o to, ile lei to PLN, ale trzeba pamiętać, że gdy mówimy        o kursie używamy zazwyczaj liczby pojedynczej, a więc lepiej użyć sformułowania kurs leja, a nie kurs lei. Inna sprawa, że w niektórych słownikach istotnie można spotkać termin „leja rumuńska”, co czyniłoby również tę drugą formę poprawną.

1 lej rumuński dzieli się na 100 bani. Waluta rumuńska obejmuje monety     o nominałach: 1, 5, 10 i 50 bani oraz banknoty mające wartość: 1, 5, 10, 50, 100, 200 i 500 RON. Leje rumuńskie w formie monet mają standardowy wygląd i ozdobione są herbem państwa. Banknoty zaś są o tyle ciekawe, że w przeciwieństwie do większości walut są w całości polimerowe lub plastikowe, co sprawia, że rumuńskie pieniądze, mimo że nie mają większego znaczenia na rynku finansowym, są naprawdę wyjątkowe. Rumunia zdecydowała się na zastąpienie papierowych pieniędzy tymi wykonanymi ze sztucznych tworzyw jako drugi kraj na świecie (po Australii). Banknoty RON przedstawiają wizerunki postaci historycznych związanych    z Rumunią, głównie wybitnych artystów.

Lej rumuński - historia pełna zawirowań

Lej wprowadzony został na terenie Rumunii w 1867 roku, a więc przed wyzwoleniem się państwa spod wpływów tureckich. Podczas II wojny światowej lej kurs miał powiązany z niemiecką marką, a gdy kraj został zajęty przez Związek Radziecki, 1 RON przyrównano do 100 rubli. w 1947 roku wprowadzono drugiego leja, a 5 lat później trzeciego. w 2005 roku powstał czwarty lej rumuński, pozostający w obiegu do dziś.

Leje, waluta kraju, który kojarzy się głównie z historią o Drakuli, interesują głównie turystów. Sposobu wymiany lei na PLN szuka się więc głównie          w okresie wakacyjnym. Parę RON PLN nie tak łatwo znaleźć w polskich kantorach stacjonarnych, ale wymiana przez Internet nie stanowi żadnego problemu. Kurs leja rumuńskiego w relacji do PLN oscyluje w granicach około 0,88 zł.

Waluta RON dla Polaków ma znaczenie również w sferze biznesowej. Ze względu na to, że stosunki handlowe z Rumunią mamy bardziej rozbudowane, niż by się wydawało, kurs leja jest dla nas całkiem istotny. Wymiana obejmuje przede wszystkim maszyny i środki transportu, więc to, jaki lej rumuński kurs ma w momencie transakcji, ma znaczenie. Ponadto, rumuński rynek ma potencjał, dlatego kurs RON z czasem może budzić coraz większe zainteresowanie wśród europejskich inwestorów.

Waluta w Rumunii - ciekawostki związane z RON

  • Rumuńskie banknoty wykonane z plastiku wyróżnia szczególna trwałość - nie można ich przedrzeć, są też odporne na wilgoć i deszcz.

  • Rumunia w 1917 roku wypuściła na rynek najmniejszy banknot na świecie (10 banów), który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Banknocik ma wymiary 2,75 cm na 3,8 cm.

  • W 2003 roku wydano banknot o nominale 1 000 000 lei. Nie ma go już dziś w obiegu, bo krótko po jego emisji, Rumunia zdecydowała się na denominację pieniądza.

RON
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00