pl

Kurs randa południowoafrykańskiego

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena randa południowoafrykańskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania randa południowoafrykańskiego w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna ZAR InternetowyKantor.pl 0,2160
Kurs sprzedaży ZAR InternetowyKantor.pl 0,2160
Kurs średni ZAR InternetowyKantor.pl 0,2160
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs randa południowoafrykańskiego - wykres

Śledź kurs randa południowoafrykańskiego na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistm
Aktualny kurs ZAR/PLN: 0,000

Kurs randa południowoafrykańskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Rand południowoafrykański

Rand południowoafrykański w standardzie ISO 4217 określany jest kodem ZAR. Nazwa, jaką nosi waluta RPA, nawiązuje do Witwatersrand, czyli łańcucha górskiego, w którym odnaleziono pokaźne złoża złota. Lokalnie randa oznacza się symbolem „R”.

Rand południowoafrykański - współczesna waluta Narodu Tęczy

ZAR jest oficjalną jednostką monetarną Republiki Południowej Afryki. Warto przy tym wspomnieć, iż w RPA legalnym środkiem płatniczym jest też południowoafrykański Krugerrand. Trudno go jednak spotkać w codziennym użytku, bo traktowany jest jako waluta inwestycyjna i występuje pod postacią złotych monet.

Randy emituje Południowoafrykański Bank Rezerw. Do jego zadań należy też podejmowanie decyzji względem szeroko pojętej polityki monetarnej RPA, w tym czuwanie nad tym, jak kształtuje się kurs ZAR. Rand dzieli się na 100 centów i choć można jeszcze spotkać 1, 2 i 5 centów, to dziś wybijane są jedynie monety 10, 20 i 50-centowe, a także 1 rand, 2 randy i 5 randów. Na rewersach współczesnych monet widnieje godło kraju, a na awersie motywy przyrodnicze. Waluta Republiki Południowej Afryki występuje też w formie banknotów o nominałach: 10, 20, 50, 100 oraz 200 randów. Aktualnie w obiegu znajdują się dwie serie. Pierwsza z nich, pochodząca z lat 90-tych, przedstawia tzw. „wielką piątkę”, czyli najbardziej charakterystyczne afrykańskie zwierzęta: nosorożca białego, słonia afrykańskiego, lwa, bawoła i lamparta. Druga zaś, wprowadzona w roku 2012, została wzbogacona o wizerunek Nelsona Mandeli.

Rand - symbol niepodległej republiki

Waluta w RPA swoje źródło ma w pieniądzach holenderskich osadników z XVII wieku. w 1782 roku, gdy uznano, że importowane jednostki płatnicze nie wystarczą, wyemitowano pierwsze lokalne banknoty. Gdy południowa Afryka została przejęta przez Brytyjczyków, wprowadzone zostały nowe monety, opatrzone niderlandzkimi napisami. w 1910 roku, w wyniku połączenia brytyjskich kolonii, powstał Związek Południowej Afryki (ZPA), którego walutą był funt południowoafrykański. w 1961 roku utworzono zaś niepodległą Republikę Południowej Afryki, a chwilę przed tym pojawiła się nowa waluta w Afryce - rand.

Na kurs randa mocno wpływają ceny surowców eksportowanych przez RPA, dlatego walutę określa się mianem „commodity currency”. Rand kurs ma zależny m.in. od złota, platyny i rudy żelaza. Co ciekawe, choć gospodarka Polski prosperuje znacznie lepiej niż RPA, to waluta ZAR na rynku FOREX ma większe znaczenie niż złoty. Ceny w RPA są jednak podobne lub niższe niż u nas, co cieszy tych, którzy wybierają się tam w celach turystycznych czy biznesowych. Warto przy tym wspomnieć, że para ZAR PLN nie jest zbyt popularna w kantorach. Nie oznacza to oczywiście, że rand, waluta odległego kraju, jest w Polsce nie do zdobycia, aczkolwiek zdecydowanie szybciej znajdziemy go w Internecie niż w stacjonarnej placówce.

Ciekawostki związane z ZAR i systemem monetarnym RPA

  • W latach 1961 - 1982 rand posiadał większą wartość niż dolar amerykański.

  • Wspomniane wcześniej złote Krugerrandy są najpopularniejszymi na świecie monetami lokacyjnymi.

  • Skrót ZAR pochodzi od holenderskiego określenia „Zuid- Afrikaanse Rand”, używanego w XVII wieku.

ZAR
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00