pl

Złoty dalej z balastem problemów – Analiza techniczna z dnia 07.05.2021

Krzysztof Pawlak
Krzysztof Pawlak dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Krajowa waluta czeka na wyrok Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów 11 maja. Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi. Czy padnie milion nowych miejsc pracy?  Konferencja prasowa RPP może, choć nie musi, rzucić nowe światło na środowe posiedzenie. Brytyjska waluta się rozpędza, Bank Anglii podnosi w górę prognozy makro, ale nie sygnalizuje potrzeby zmian polityki monetarnej… jeszcze. 

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 19.04.2021 – 07.05.2021.

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,5350

4,1170

3,7600

5,2150

Maksimum

4,5900

4,1885

3,8150

5,3000

EURPLN

EURPLN

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinny

Na EUR/PLN ponownie widzimy trend wzrostowy. Na wykresie można powiedzieć małe deja vu. Pod koniec kwietnia nastąpiło podbicie kursu do poziomu 4,60 w związku z oczekiwaniem na wyrok TSUE. Po ogłoszeniu jednak samej decyzji okazało się, że wyrok niczego tak naprawdę nie rozstrzygnął, a całość spraw przekazał do sądów krajowych, które, jak stwierdził, mają odpowiednie kompetencje, by decydować w sprawie frankowiczów. Doszło więc do chwilowego rajdu ulgi, który dość szybko się jednak zakończył, a kurs odbija w górę od poziomu 4,5350. Jest to pokłosie czekającego nas orzeczenia Sądu Najwyższego właśnie w tej sprawie, które powinno zostać ogłoszone już 11 maja. Nerwowość i niepewność związana z decyzją nigdy nie będzie sprzyjała chęci inwestowania w aktywa i stąd widzimy słabość złotego. Inwestorzy boją się kupować PLN, gdyż nie wiadomo, dla kogo wyrok okaże się dobry. Jeśli najbardziej ucierpią banki i będą zmuszone zamykać pozycje zabezpieczające w CHF, to presja na złotego może narastać. Bez znaczenia dla EUR/PLN okazało się posiedzenie RPP w tym tygodniu, które nie przyniosło zmian w polityce monetarnej. Oporem w przypadku wzrostu kursu EUR/PLN będzie poziom 4,60. 

CHF/PLN

CHFPLN

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 1-godzinny

CHF/PLN nadal porusza się w trendzie wzrostowym. Jest to również pokłosie czekającej nas decyzji Sądu Najwyższego w sprawie polskich kredytów walutowych. Decyzja o unieważnieniu umów może spowodować wzrost kursu w najbliższych dniach. Być może z odsieczą przyjdzie NBP i pomoże bankom w razie niekorzystnego wyroku opanować sytuację, niemniej jednak póki nie poznamy oficjalnego stanowiska naszego banku centralnego, to sytuacja może być nerwowa. Jeśli chodzi o szeroki rynek, to również piętrzą się zagrożenia, które mogą spowodować wzrost zainteresowania bezpieczną przystanią, jaką jest frank szwajcarski. Mowa choćby o wiszącej w powietrzu większej korekcie na giełdach, w przypadku większej liczby głosów bankierów centralnych o konieczności normalizacji polityki monetarnej w sytuacji wykraczającej poza cel inflacji. Na razie stabilnie zachowują się rentowności długu, które mogą w pierwszej kolejności sygnalizować wzrost oczekiwań na wyższe stopy procentowe w przyszłości. Oporem dla wzrostów CHF/PLN będzie górne ograniczenie wyrysowanego kanału. 

USDPLN

USDPLN

Wykres kursu dolara do złotego, interwał 1-godzinny

Na USD/PLN widzimy utworzenie się krótkoterminowego trendu spadkowego. Kurs odbił się od oporu na poziomie 3,8150. Zbiegło się to w czasie z wybronieniem wsparcia na parze EUR/USD i odbiciem od poziomu 1,20. Sytuacja na głównej parze walutowej świata była mocno dynamiczna w tym tygodniu. Najpierw swoimi słowami nieco zmroziła rynki Janet Yellen, która stwierdziła, że Fed powinien pomyśleć o podniesieniu stóp i redukcji QE, by nadmiernie nie przegrzać gospodarki USA. Oczywiście po chwili starała się wyjść rakiem z tej sytuacji, mówiąc, że bank centralny powinien działać niezależnie i stosować politykę, którą uważa za stosowną na ten moment. Po wypowiedzi byłej szefowej Fed skoczyły rentowności amerykańskich obligacji, co przełożyło się na mocniejszego USD. Szybko jednak w obronie swojej polityki wypowiedzieli się członkowie Rezerwy, twierdząc jednym głosem, że robią wszystko dobrze, a o zmianie polityki, czyli zarówno podwyżce stóp, jak i ograniczeniu QE nie ma na razie mowy. Jako punkt zwrotny wskazali odbudowę pełnego zatrudnienia na rynku pracy. Gołębie wypowiedzi członków FOMC spowodowały spadek rentowności długu i tym samym powrót do słabości USD. W tym kontekście ważne są dzisiejsze dane z rynku pracy. Po ostatnim ponad 900 tys. wyniku odbudowanych miejsc pracy teraz poprzeczka jest zawieszona jeszcze wyżej, czyli na poziomie miliona. Na ten moment do odbudowania miejsc pracy sprzed pandemii brakuje jeszcze ponad 8 mln miejsc pracy, jeśli więc takie wyniki około mln będą się pojawiać, to szybko możemy zobaczyć pełne zatrudnienie na rynku pracy, nawet już na koniec roku. Tyle tylko, czy wtedy Fed zostanie zmuszony do normalizacji polityki monetarnej i pierwszą podwyżkę zobaczymy już na początku 2022 roku? Okaże się w najbliższych miesiącach, niemniej jednak dane z rynku pracy będą dzisiaj w centrum uwagi. Wyższy wynik od miliona może być z korzyścią dla USD. 

GBPPLN

GBPPLN

Wykres kursu funta do złotego, interwał 1-godzinny

Był to bardzo ciekawy tydzień na brytyjskiej walucie. W centrum uwagi było posiedzenie Banku Anglii, ale nie tylko. Zacznijmy jednak od tego pierwszego wydarzenia, decydenci z Wysp zauważyli, że gospodarka ruszyła z kopyta i tym samym podnieśli prognozy PKB z 5% do poziomu 7,5%. Póki co nie zmienili też, ani nie zasugerowali potrzeby zmian w polityce monetarnej. Wielu analityków spekulowało, że już teraz Bank Anglii zdecyduje się na przygotowanie rynków na ograniczenie programu QE, które miałoby się rozpocząć już na jesień. Wydaje się jednak, że BoE przyjął znane ostatnio stanowisko bankierów centralnych, a więc wait and see. Dla funta więc posiedzenie było nijakie i nie przyniosło większych zmian w kwotowaniach. Drugim ważnym tematem są wybory w Szkocji. Jeśli wygra ugrupowanie SNP, to możemy oczekiwać starań o kolejne referendum niepodległościowe, na które zgodę musi wyrazić rząd w Londynie. Na ten moment jest to czynnik ryzyka dla funta, ale raczej biorąc pod uwagę, jak Brytyjczycy lubią komplikować w miarę proste sprawy, temat rozłożony na dobrych kilkanaście miesięcy. Kurs GBP/PLN porusza się w ramach kanału wzrostowego, a odpowiednie górne i dolne ograniczenie będą stanowić opór i wsparcie. 

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00