pl

Trump w obliczu sromotnej porażki – Analiza techniczna z dnia 12.10.2020

Krzysztof Pawlak
Krzysztof Pawlak dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Szampańskie nastroje na rynkach, a szczególnie na chińskich parkietach giełdowych, gdzie notujemy ponad 2% wzrosty. Inwestorom nie przeszkadza fakt rekordowych nowych zakażeń koronawirusem na świecie oraz widmo powrotu do ścisłych restrykcji i obostrzeń w gospodarkach. Sondaże i bukmacherzy nie dają ani trochę nadziei na zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich. Czy zaskoczenie, które miało miejsce w 2016 roku, jest jeszcze możliwe? Zbliża się deadline negocjacji brexitowych, a umowy jak nie było, tak nie ma. 

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 14.09.2020 – 05.10.2020.

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,4596

4,1395

3,7710

4,8920

Maksimum

4,5915

4,2538

3,9295

5,0525

EURPLN

EURPLN

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Poniedziałkowy handel na rynkach odbywa się w optymistycznych nastrojach. Inwestorom nie przeszkadza niemal nic, począwszy od rekordów nowych zakażeń koronawirusem na świecie, a kończąc na niemal niemożliwym sfinalizowaniu pakietu fiskalnego w USA. Dzisiejszy rajd ryzyka “zasponsorował” Bank Chin, który wrzucił na rynek sporo płynności po tygodniowej przerwie, kiedy to giełdy w Państwie Środka nie działały. Na rynkach od kilku dni trwa już dyskontowanie scenariusza zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA, który ma na ten moment sporą przewagę. Niemniej widać niechęć inwestorów do dolara, co przełożyło się na wzrosty głównej pary walutowej świata powyżej 1,18. Taka sytuacja korzystnie wpłynęła na notowania krajowej waluty. EUR/PLN od początku października utknął w trendzie bocznym i widzimy dość niską zmienność na tej parze. Kurs odbił się od wsparcia na 4,45 i póki co obserwujemy lekkie odreagowanie. Na ten moment kluczowe dla notowań złotego będzie sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju, a także notowania dolara na szerokim rynku. Dzisiaj Amerykanie świętują, więc na większe ruchy poczekamy do jutra. 

CHFPLN

CHFPLN

Wykres kursu franka do złotego, interwał 1-godzinowy

Również na parze złotowej powiązanej z CHF, póki co nie obserwujemy znaczących ruchów, a sytuacja nieco się uspokoiła po burzliwej końcówce września. Doszło, co prawda, do wybicia z formacji trójkąta, niemniej jednak warto poczekać na jego potwierdzenie w najbliższych dniach. Czynników ryzyka na rynkach nie brakuje, na czele z głównym, czyli rozwojem pandemii. Na ten moment inwestorzy lekceważą ten temat, ale jeśli kraje zaczną znów myśleć o powrocie lockdownu, co jest możliwe, to zobaczymy znów większe zainteresowanie aktywami bezpiecznymi, jak frank szwajcarski. Dla notowań CHF/PLN istotna może być też kwestia negocjacji brexitowych. Jeśli strony do 15 października się nie porozumieją, to z pewnością zrobi się nerwowo, a wtedy zobaczymy ruch na północ na tej parze. Pierwszym logicznym oporem w przypadku wzrostów powinien być poziom 4,20. 

USDPLN

USDPLN

Wykres kursu dolara do złotego, interwał 1-godzinowy

Waluta amerykańska w ostatnich dniach nie należała do najmocniejszych. Inwestorzy nieco omijali “zielonego”, gdyż chcieli uniknąć ryzyka, jakim jest wybór nowego prezydenta w USA już za niespełna miesiąc. Na papierze sytuacja wydaje się przesądzona, a zwycięzcą powinien zostać Joe Biden i to z dużą przewagą. Trump nie bardzo ma pomysł i nie wie, jak zaskarbić sobie sympatię wyborców. Jego zazwyczaj agresywny ton niemal do całego świata tym razem nie przynosi skutku. Analitycy spodziewali się, że po zakażeniu koronawirusem będzie chciał jak najszybciej wyzdrowieć i pokazać Amerykanom, że nie ma się czego bać, i tym samym obrócić sprawę na swoją korzyść. Dla giełd ten fakt okazał się pomocny, ale wydaje się, że nie zyskał w ten sposób głosów wyborców. Szansą mogła być debata, ale i tej obecny prezydent odmówił, gdyż miałaby się odbyć wirtualnie. Paliwem dla wzrostów miało być parafowanie pakietu pomocowego, ale najprawdopodobniej nie uda się tego zrobić do wyborów. Wydaje się jednak, że jeśli wygrają Demokraci, ten pakiet wejdzie w życie i to o większej wartości niż proponowali Republikanie. Zadziwiający jest fakt, że rynki nie przejmują się faktem chęci podnoszenia podatków przez Bidena, szczególnie w sektorze technologii. Czy więc po wyborach i zwycięstwie kandydata Demokratów zobaczymy mały krach na giełdzie? Taki scenariusz jest prawdopodobny, ale wtedy w chwilach paniki inwestorzy mogą się rzucić do kupowania… dolara amerykańskiego. USD/PLN na ten moment porusza się w kanale spadkowym, a dalszy kierunek będzie zależny od notowań EUR/USD. 

GBPPLN

GBPPLN

Wykres kursu funta do złotego, interwał 1-godzinowy

Na funcie od kilku tygodni sprawa jest klarowna, a wszelkie ruchy determinuje postęp negocjacji z UE w sprawie przyszłej umowy handlowej. Sytuacja jest niemal codziennie bardzo dynamiczna i obraca się o 180 stopni. W kilka dni możemy usłyszeć, że strony są już bliskie finalizacji rozmów, a nagle jak grom z jasnego nieba pojawia się informacja, że premier Johnson chce zerwać rozmowy ponownie. Dlatego mówienie o poziomach wsparcia, czy oporu na parach funtowych jest trochę bez sensu, gdyż jeśli pojawi się jakiś nowy news, to te poziomy są łamane bez problemów. Na ten moment sytuacja wygląda tak, że premier Wielkiej Brytanii wyznaczył deadline do 15 października i jeśli porozumienia nie uda się podpisać, to zerwie rozmowy. Nie wydaje się, że Unia będzie skłonna pójść na jakiekolwiek ustępstwa i tym samym poddać się presji, więc zapewne ten negatywny scenariusz stanie się faktem. Na funcie możemy więc zobaczyć presję spadkową. Nadzieja na końcową ugodę jednak nadal tli się wśród inwestorów, ale raczej dopiero w kolejnym miesiącu. Pytanie, czy premier Johnson będzie chciał jeszcze rozmawiać z UE i tym samym nieco zejść ze swojego ambitnego podejścia, godząc się na dalsze rozmowy po 15 października.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00