pl

Premier May może zatrząść rynkiem – Analiza techniczna z dnia 16.01.2017

Krzysztof Pawlak
Krzysztof Pawlak dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Kiepski sentyment na rynkach blokuje umocnienie złotówki. Korzystna decyzja agencji ratingowych póki co bez wpływu na złotówkę. USD/PLN może rosnąć pod wpływem ruchu w dół na głównej parze walutowej świata. GBP/PLN łamie kolejne wsparcia. Potwierdzenie “twardego brexitu” odbije się niekorzystnie na kredytobiorcach frankowych.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 01.12-16.01.2017

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,3550

4,0650

4,1020

4,9600

Maksimum

4,5040

4,1770

4,2735

5,3730

Na wykresie EUR/PLN cały czas widoczny jest układ spadkowy. Niemniej jednak jesteśmy kilka groszy wyżej od ostatniego minimum. Od kilku dni pozostajemy w okolicach poziomu 4,38. Pogorszył się nieco sentyment na rynkach po informacjach z Wielkiej Brytanii, i przemówieniach premier May. Wrócił temat tzw. twardego brexitu co oczywiście skutkuje zmniejszeniem apetytu na ryzyko. Mimo tego polska waluta nie traci a jest to konsekwencją podtrzymania ratingów przez dwie największe agencje. Oczywiście złoty mógł na tym bardziej skorzystać i kilka groszy się umocnić ale trafił na złą sytuację na szerokim rynku i efekt jest taki, że pozostajemy w konsolidacji. Niemniej jednak inwestorzy powinni o tym pamiętać i gdy otoczenie będzie bardziej sprzyjać bardzo możliwe jest umocnienie krajowej waluty. Patrząc jednak na to co się dzieje wokół Wielkiej Brytanii raczej w najbliższych dniach należy spoglądać w górę i szukać lokalnych oporów. Takim będzie z pewnością 4,39 a dalej 4,41. Szczególnie jeśli jutro premier May potwierdzi spekulacje mediów i temat twardego brexitu wróci na dobre a można powiedzieć więcej stanie się jeszcze bardziej realny.

CHF/PLN

Identyczną sytuację mamy na parze CHF/PLN. Pozytywny klimat wokół polskiej waluty jaki się wytworzył pod koniec roku dał sporą ulgę kredytobiorcą frankowym. Ale jak to bywa w sytuacjach niepewnych waluty uważane za bezpieczne rosną w siłę. Chodzi oczywiście o jutrzejsze wystąpienie premier Wielkiej Brytanii, i dlatego już jesteśmy kilka groszy wyżej od ostatniego minimum. NIewykluczony jest nawet jeszcze dzisiaj test górnego ograniczenia kanału spadkowego na poziomie 4,10. Co może się stać po jutrzejszej konferencji Theresy May? No trudno powiedzieć by nagle została zmieniona ostra retoryka, gdy zostaną podtrzymane głosy o rezygnacji ze wspólnego rynku z pewnością CHF/PLN podąży na północ. Po pokonaniu oporu w postaci 4,10 kolejnym tak naprawdę będzie dopiero ostatni max na poziomie 4,17 więc kredytobiorcy mają się czego obawiać.

USD/PLN

Na USD/PLN mamy również trend spadkowy. Dolar ostatnio jest nieco słabszy na szerokim rynku. W oczekiwaniu na pierwsze wystąpienie Donalda Trumpa nieco zwyżkował. Samo wystąpienie jednak bardzo zawiodło inwestorów w efekcie na EUR/USD dotarliśmy ponad granice 1,0650. Skutkiem tego było zejście na USD/PLN do poziomu 4,10. Dalszy ruch zwyżkowy na EUR/USD nie nastąpił, a nawet dolar nieco odrobił dlatego na USD/PLN również jesteśmy kilka groszy wyżej. W najbliższych dniach możliwy jest jednak wzrost na głównej parze w efekcie słabości europejskiej waluty. Szczególnie jeśli “twardy brexit” zostanie jutro potwierdzony. Ważnym oporem będzie 4,19 czyli górne ograniczenie kanału spadkowego.

Na GBP/PLN mamy cały czas trend spadkowy. W ostatnich dniach ruch ten nabrał siły w efekcie słabości funta brytyjskiego na szerokim rynku. Tym samym nie było większego problemu z przebiciem psychologicznej wartości 5,00. Ruch ten zatrzymał się na dolnym ograniczeniu kanału spadkowego. Teraz wszystko zależy od Pani premier May jeśli jutro pokaże nastawienie eurosceptyczne a tego spodziewa się większość analityków to słabość funta będzie jeszcze bardziej widoczna. A wsparcie po wybiciu dołem z kanału mamy tak naprawdę dopiero na 4,75. Ważne też będzie czy poznamy konkretną datę rozpoczęcia procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Spekuluje się, że może to być koniec marca tego roku. Rozpoczęcie trudnych negocjacji z UE może być również kulą u nogi dla europejskiej waluty, która może tracić szczególnie do dolara. Już dzisiaj widać spadek poniżej 1,06 na głównej parze.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00