Wszystko przed nami - Analiza techniczna z dnia 29.06.2020

Krzysztof Adamczak
Krzysztof Adamczak
dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Wybory prezydenckie nie przyniosły ani rozstrzygnięć, ani niespodzianek. Świat znowu przyzwyczaja się do pandemii. Na rynkach widać niezdecydowanie, które w takim otoczeniu nie może trwać zbyt długo.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 22.06.2020 - 29.06.2020.

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,4290

4,1400

3,9115

4,8695

Maksimum

4,4725

4,1250

3,9970

4,9550

EURPLN

EUR/PLN

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Euro po tym, jak na początku czerwca zatrzymało trend spadkowy, powoli acz systematycznie zyskuje na wartości. W drugiej połowie maja kurs wspólnej waluty wobec złotego znajdował się w ostrym trendzie spadkowym i spadł w okolice 4,36 zł, co oznaczało przecenę o ponad 20 groszy w zaledwie dwa tygodnie. Po zatrzymaniu spadków dość szybko kurs powrócił powyżej 4,40 zł. Od tego momentu z jednej strony możemy mówić o konsolidacji, z drugiej jednak z każdym tygodniem kurs euro, choć nieznacznie to jednak rośnie. Obecnie przekroczył już pułap 4,46 zł i coraz częściej spekuluje się o ataku na 4,50 zł. Za takim scenariusz opowiadają się zarówno czynniki globalne, gdzie widzimy pewna nie chęć do ryzyka, jak i lokalne. Niedzielne wybory wyraźne ciążyły rynkom i choć niewiele było wiary w niespodzianki, to jednak naturalnym podejściem dla inwestorów było pozostanie lekko z boku.USDPLN

USD/PLN

Wykres kursu dolara do złotego, interwał 1-godzinowy

Dolar coraz śmielej upomina się o wybicie z konsolidacji zarysowanej przy ostatnim dołku. Ta trwa już prawie miesiąc i pomału widać zniecierpliwienie oraz kolejne próby wybicia górą. Rzecz w tym, że pomimo tego, że na rynku nie brakuje ryzyk, to jednak inwestorzy niezbyt chętnie chcą rezygnować ze swoich różowych okularów. Wyraźnie widać nastawienie na zasadzie: “tak wiemy, że jest nieciekawie, ale potrzebujemy mocniejszych bodźców”. Takimi bodźcami nie okazały się kolejne rekordy dziennych zachorowań w Stanach oraz innych krajach. Z pewnym dystansem rynek również podszedł do przebicia okrągłej liczby 10 mln zakażeń na świecie. Z jednej strony liczby te stale rosną, z drugiej system opieki zdrowotnej przeważnie pozostaje wydolny, a od władz napływają mocne sygnały, że o powrocie do lockdownu nie ma absolutnie mowy. Dlatego inwestorzy z coraz większym pożądaniem patrzą w kierunku bardziej ryzykownych aktywów, jednak póki co zachowują resztki przyzwoitości.

CHFPLN

CHF/PLN

Wykres kursu franka do złotego, interwał 1-godzinowy

Ciekawie wygląda sytuacja na franku. Na wykresie widać wszystkie wątpliwości, które targały inwestorami w ostatnim czasie. Rajd ryzyka został zatrzymany w okolicach 4,06 zł, a frank, jako bezpieczna przystań wyraźnie odbił. Rzecz w tym, że widać jak mocno rynki czekały na sygnał, by zatrzymać umocnienie helweckiej waluty. Okolice poziomu 4,20 zł, od początku mocno działały na wyobraźnię inwestorów, teraz dodatkowo oporem jest również  linia trendu wyznaczona jeszcze w kwietniu. Okazuje się ona nad wyraz trwała, co powinno skutkować umocnieniem złotego. Z drugiej strony, jeśli zostanie przebita, to znowu możemy obserwować dynamiczny ruch, tak jak to miało miejsce ostatnim razem. Frank co prawda może czerpać z nieprzebranych ostatnio zasobów ryzykownych czynników, jednak wszystkie one są przynajmniej na razie miałkie, a 2020 rok przyzwyczaił inwestorów do mocniejszych wrażeń. Rynek bacznie obserwuje kolejne konflikty, które kiełkują w tak wielu miejscach, jednak póki nie wyniknie z nich coś rzeczywistego, inwestorzy nie zamierzają popadać w panikę.

GBPPLN

GBP/PLN

Wykres kursu funta do złotego, interwał 1-godzinowy

Funt dalej nie jest wstanie zatrzymać własnej przeceny. Początek czerwca dawał jeszcze nadzieję, że inwestorzy zdążyli już się przyzwyczaić do głównych czynników ryzyka, jednak negatywny sentyment wciąż się utrzymuje na brytyjskiej walucie. Ta po tym, jak nawet odbiła w okolice okrągłych 5 złotych, powróciła do spadków, ostatecznie przebijając bardzo istotne wsparcie przy 4,90 zł. Zejście kursu w okolice 4,86 zł oznacza, że szterling jest najtańszy od połowy marca. Co więcej, nie widać żadnych oznak, by ten ruch miał się w najbliższych dniach zatrzymać. Istnieje ryzyko poszukania tegorocznego minimum, które w marcu zostało ustanowione przy 4,74 zł. Problemy z epidemią oraz z negocjacjami z Brukselą (jak i z Waszyngtonem, bo to również bardzo ważna kwestia dla Wielkiej Brytanii) ani nie znikają, ani nawet się nie zmniejszają. Wiąże to również ręce bankowi centralnemu, który trochę sam sobie na przekór musi trwać w ultra luźnej polityce monetarnej.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu InternetowyKantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.