Coraz większy ból głowy – Analiza techniczna z dnia 17.03.2023

Adam Fuchs
Adam Fuchs analityk walutowy InternetowyKantor.pl

Na rynkach finansowych w ostatnim czasie na pewno nie znajdziemy jednego: spokoju. Kolejne kryzysowe ogniska pojawiają się w każdym zakątku tej ciemnej puszczy, którą stała się globalna gospodarka. Zmienność przyprawia o ból głowy i chociaż nie można spuszczać z oczu codziennego handlu, to warto czasem się zatrzymać i spojrzeć szerzej, aby chociaż trochę uspokoić skołatane nerwy.

Na rynkach finansowych w ostatnim czasie na pewno nie znajdziemy jednego: spokoju. Kolejne kryzysowe ogniska pojawiają się w każdym zakątku tej ciemnej puszczy, którą stała się globalna gospodarka. Zmienność przyprawia o ból głowy i chociaż nie można spuszczać z oczu codziennego handlu, to warto czasem się zatrzymać i spojrzeć szerzej, aby chociaż trochę uspokoić skołatane nerwy.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 13.03.2023 – 17.03.2023.

Para walutowa EUR/PLN USD/PLN OIL.WTI EUR/USD
Minimum 4,6682 4,3526 65,85 1,0522
Maksimum 4,7165 4,4684 77,15 $ 1,0758

 

EUR/USD

eurousd

Wykres kursu euro do dolara interwał dzienny

Aktualna zmienność na rynkach jest tak duża, że warto spojrzeć na szerszą perspektywę. Dlatego tym razem przyjrzymy się EUR/USD na interwale dziennym. Wyraźnie widać trend aprecjacji USD, którego kumulację zobaczyliśmy we wrześniu 2022 r. Kurs eurodolara zszedł na najniższe poziomy od ponad 20 lat. Od tego momentu wspólna waluta wzięła się w garść i w dość szybkim tempie odrabiała straty. Zwężający się korytarz północny mógł być jednak pewną przestrogą, a tempo tego ruchu w górę mogło sugerować, że jeśli dojdzie do wybicia, to będzie ono dotyczyło dolnego ograniczenia. Rzeczywiście do tego doszło, ale dopiero okolice 1,10 $ postawiły realny opór przed kontynuacją tendencji. Powstała w ten sposób korekta wymazała prawie 5 centów z wcześniejszego umocnienia EUR. W tym momencie część analityków zaczęła sugerować możliwą kreację formacji RGR. Jednak ruch na południe nie zdołał do tej chwili wybić linii szyi, co pozwala kwestionować realizację tego scenariusza. Obecnie widoczna jest ok. 2 centowa konsolidacja, ale gwałtowność ruchów w tym obszarze może sugerować, że zwiększa się szansa na jej nieuchronne wybicie. Wyjście dołem otwiera szansę na ruch w dół o kolejne 2 centy. Jeśli dojdzie do pokonania górnego ograniczenia, to wzrok ponownie kieruje się na 1,10 $. Karty w rękach trzyma teraz Komitet Otwartego Rynku.

 

USD/PLN

usdpln

Wykres kursu dolara do złotego interwał 1-godzinowy

Wspomniana we wcześniejszym akapicie zmienność jest doskonale widoczna na 1-godzinnym interwale USD/PLN. Kurs dolara potrafi stracić bądź zyskać w trakcie jednej sesji nawet 8-9 groszy. Dlatego bardzo trudno podać kierunek, w którym ta para chciałaby podążać. Chociaż jeszcze przed chwilą z uśmiechem reagowałem na sugestię, że kurs USD/PLN znajduje się w 11-groszowym trendzie bocznym, to na ten moment to tak naprawdę najlepszy opis aktualnej sytuacji. Ograniczenia tak szerokiego korytarza bocznego możemy znaleźć przy 4,35 zł i 4,46 zł. Mimo że w tej chwili kurs dolara znajduje się bliżej górnego ograniczenia, to nie powinno się tego brać pod uwagę jako sugestii do zbliżającego się ataku na ten opór. Choć równocześnie takiego nie można wykluczać. Wszystko przez to, że zmiany na powyższym wykresie dość dobrze oddają zmienność oczekiwań co do podwyżki stóp procentowych w USA. Ponieważ sytuacja pozostaje niezwykle dynamiczna, a liczba ryzyk tylko rośnie, to rzeczywiście nadchodząca środa i efekt posiedzenia FOMC mają szansę stać się decydującymi impulsami.

 

EUR/PLN

eurpln

Wykres kursu euro do złotego interwał 1-godzinowy

Kiedy na rynkach trwa szaleństwo (nie są to słowa przesady, wystarczy spojrzeć na wykresy większości aktywów w ostatnich dniach), to sytuację na EUR/PLN należałoby porównać do spokojnego pejzażu pędzla Chełmońskiego. Oczywiście zmiany w trakcie sesji również tutaj bywają zauważalne, ale można je porównać do wiosennego ciepłego podmuchu w przeciwieństwie do huraganu ogarniającego np. indeksy giełdowe, czy surowce (o ropie za chwilę). W tej chwili na EUR/PLN można mówić o konsolidacji, z dolnym ograniczeniem powyżej 4,66  zł i górnym 5 groszy wyżej. Wyjście dołem mogłoby zwiastować atak na wsparcie przy 4,63 zł, a naruszanie oporu przy 4,71 zł otworzy ścieżkę na północ w kierunku 4,74 zł. Prawdopodobieństwo jakiegoś rozstrzygnięcia na tej parze będzie niewątpliwie związane z kierunkiem, który zobaczymy przy wyjściu z konsolidacji na EUR/USD. Na ten moment złoty pozostaje w głównej mierze pod presją czynników zewnętrznych, podążając za chwiejnym sentymentem.

 

Ropa WTI

Wykres kursu ropy WTI interwał dzienny

Na koniec przynajmniej małe światełko w coraz ciaśniejszym tunelu, którym podąża globalna gospodarka. Za takowe można uznać pikującą wycenę ropy naftowej (na wykresie powyżej amerykańska WTI). Dla lepszego obrazu także w tym przypadku warto spojrzeć na interwał dzienny. Widać tutaj doskonale jaką drogę przebyło czarne złoto przez ostatni ponad rok. Rosyjska agresja na Ukrainę wywołała efekt paniki, który wywindował cenę za baryłkę na ponad 120 $. Jednak po pierwszym szoku przyszło opamiętanie, perspektywy gospodarcze w obliczu zacieśniania monetarnego przestały być tak pewne i nawet otwarcie Chin, wiązane ze zwiększeniem popytu, nie potrafiło zatrzymać spadkowego trendu. Kolejne perturbacje, z najnowszym kryzysem bankowym, pokazują, że powrót na stabilną ścieżkę wzrostu gospodarczego będzie trudniejszy, niż oczekiwało tego wielu inwestorów. W takim scenariuszu ropa może mieć problem ze znalezieniem nabywców, a przynajmniej w oczekiwanym wolumenie. Wycena WTI, zbliżająca się do kluczowego wsparcia poniżej 66 $, którego wybicie zwiastuje próbę ataku na poziom 3 $ niżej, może sugerować zbliżającą się interwencję OPEC+. Jednak decyzja o ograniczeniu wydobycia może być dla kartelu jeszcze trudniejsza niż zwykle. Wystarczy wspomnieć Rosję, która jest zmuszana sprzedawać swoją ropę ze sporym dyskontem. Jednak odcięta sankcjami przez państwa demokratyczne równocześnie potrzebuje stałego dopływu kapitału z innych kierunków i ograniczenie produkcji będzie dla niej bardzo bolesne. Niska cena ropy to najlepszy prezent na wiosnę, także w kontekście inflacji, dla której surowce energetyczne pozostają kluczowym czynnikiem.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują 
w dni robocze (pn-pt) 
w godzinach 08:00 - 20:00