pl

EUR/USD kontynuacja, PLN znowu pod presją – Analiza techniczna z dnia 26.05.2023

Adam Fuchs
Adam Fuchs dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Dolar nie ustaje w swych wysiłkach, zdobywa kolejne przyczółki i wyznacza nowe minima na EUR/USD. Przekłada się to w bardzo różnym stopniu na sesyjne zachowania PLN, ale pary z głównymi walutami mogą wskazywać, że zaczyna brakować (o ile takie naprawdę były) twardych argumentów do powrotu na stabilną ścieżkę umocnienia złotego. Wycena ropy kierunkuje się na północ, ale aktualnie stara się tworzyć konsolidację.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 22.05.2023-26.05.2023.

Para walutowa EUR/PLN EUR/USD USD/PLN OIL WTI
Minimum 4,4789 1,0710 4,1533 70,72
Maksimum 4,5457 1,0828 4,2299 74,50

 

EUR/USD

Wykres kursu euro do dolara, interwał 4-godzinowy

 

Analizując ostatnie tygodnie na eurodolarze, nie ma żadnych wątpliwości, kto rozdaje karty. Amerykańska waluta nie ogląda się na nic, pokonuje z łatwością kolejne wsparcia i kurs EUR/USD kontynuuje marsz na południe. Wykres z przełomu kwietnia i maja sugeruje realizację formacji podwójnego szczytu, która gwałtownie zepchnęła notowania, wyrównując minima sprzed dwóch miesięcy. Przesadni optymiści (z perspektywy euro) mogliby zauważyć, że kurs głównej pary wybił górą spadkowy korytarz. Niestety jego strome nachylenie i fakt, iż był ekstremalnie wąski, zwiastowały, że może się to wydarzyć w każdej chwili. Dlatego w dalszym ciągu trudno mówić o realnej korekcie, ale dzisiejsze odbicie może zmienić ten obraz. Mimo wszystko trend umocnienia dolara pozostaje aktualny i wydaje się, że dopiero wyraźne wyjście powyżej 1,08$ będzie zwiastunem trwalszego odwrotu. Wybicie najnowszych minimów przy 1,071$ może być wskazówką dla kontynuacji, ostatecznie nawet w kierunku 1,05$.

 

USD/PLN

Wykres kursu dolara do złotego, interwał 4-godzinowy

 

Myślę, że warto to powtarzać. Złoty zaczął reagować na umocnienie dolara na szerokim rynku dopiero po jakimś czasie i dopiero wtedy, gdy kurs USD/PLN osiągnął minima sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od momentu wybicia linii trendu spadkowego minęło już prawie 10 dni i wytworzona w ten sposób korekta daje coraz mniejsze nadzieje na powrót na ścieżkę południową. Patrząc optymistycznie na wykres, można sugerować tworzenie się konsolidacji, ale gwałtowność ruchów wewnątrz niej sugeruje, że trwałość ruchu bocznego może być ograniczona. W piątek obserwujemy atak na górne ograniczenie w rejonie 4,23 zł, po jego wybiciu następnego oporu możemy szukać ponad grosz wyżej. Jeżeli także on ugnie się pod naporem dolara, to kolejny może się pojawić dopiero powyżej 4,26 zł. Jeśli jednak złoty otrząśnie się z wrzutki Adama Glapińskiego (o możliwej obniżce stóp w tym roku) i przystąpi do kontry, to dopiero pokonanie wsparcia przy 4,15 zł będzie zwiastunem otwarcia opcji ataku na ostatnie minima przy 4,11 zł.

 

EUR/PLN

Wykres kursu euro do złotego, interwał 4-godzinowy

 

Trochę inną sytuację obserwujemy na EUR/PLN, co w pewnym stopniu wynika ze słabości wspólnej waluty na eurodolarze. Tutaj także doszło do wykreowania minimum odpowiadającego poziomom z lutego 2022 roku, ale w tym przypadku zobaczyliśmy powtórkę ataku na to nowo wyrysowane wsparcie. Nie udało się go pokonać, co przy rysującej się w tej chwili kontynuacji ruchu na północ, może sugerować formację podwójnego dna. Na szczęście dla złotego dopiero wybicie rejonu poniżej 4,55 zł będzie sygnałem do materializacji tego układu. W takim wypadku kolejnego oporu poszukamy już przy 4,57 zł. Jeżeli jednak kurs euro wróci pod linię wcześniejszego spadkowego trendu, będzie to stanowiło sugestię próby kolejnego podejścia pod już nie tylko lokalne minimum w okolicy 4,48 zł. Pokonanie tego poziomu otworzy drogę zejścia o kolejne 3 grosze.

 

OIL WTI

Wykres kursu ropy WTI, interwał 4-godzinowy

 

Na koniec zajrzyjmy jeszcze na wykres ropy, w tym przypadku jej amerykańskiej odmiany (WTI). Maksima i minima z ostatnich dwóch miesięcy dzieli aż 20 dolarów, co chyba najlepiej pokazuje brak zdecydowania co do kierunku wyceny tego surowca w średnim terminie. Po zejściu do 68$ na początku miesiąca nastąpił odwrót i zasadniczo w maju możemy mówić o trendzie północnym. Warto pamiętać, że to odbicie było w głównej mierze reakcją na decyzję OPEC+ o ograniczeniu wydobycia. Kolejne spotkanie kartelu już za nieco ponad tydzień, ale przed szereg wystąpił saudyjski minister energii, który ostrzegł spekulantów grających na spadki ropy, że może ich spotkać przykra niespodzianka. To podbiło cenę do 74,5$, które należy teraz postawić jako lokalny opór. Powoli można mówić nawet o konsolidacji na wykresie, ale ostatnie tygodnie wskazują, że akurat ruch boczny jest najmniej lubiany na wycenie tego aktywa.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00