pl

PMI dają nadzieję – Analiza techniczna z dnia 02.12.2019

Krzysztof Pawlak
Krzysztof Pawlak dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Odbicie wskaźników PMI dobrym prognostykiem dla wyjścia z marazmu gospodarek europejskich. Wyższa aktywność gospodarcza naszego zachodniego sąsiada może przełożyć się na poprawę sytuacji również w Polsce. Losy porozumienia handlowego USA i Chin wciąż kluczowe dla notowań franka szwajcarskiego. Dolar cały czas mocny, ale czeka nas tydzień ważnych danych z USA. Straty funta w związku z sondażem pokazującym spadające poparcie konserwatystów. 

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 07.11.2019-02.12.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2480

3,8550

3,8660

4,9400

Maksimum

4,3900

3,9460

3,9320

5,0770

EUR/PLN

EUR/PLN wykres godzinowy

Notowania EUR/PLN poruszają się w ramach krótkoterminowego kanału wzrostowego. Niemniej jednak po słabych dniach krajowej waluty i dojściu pod granicę 4.33 kurs dzisiaj zawrócił. Jest to konsekwencja wyraźnego odbicia wskaźników PMI na świecie. Sytuacja przypomina tą z marca/kwietnia tego roku, gdzie również wskaźniki mocno wzrosły. Szybko jednak okazało się, że poprawa ma liche fundamenty i doszło do ostrych spadków i ustanowienia nowych dołków. Z pewnością klimat luzowania monetarnego w Europie powinien służyć zwiększeniu aktywności produkcyjnej i pojawiania się wyższych zamówień. Pozostaje pytanie jak długo tani kredyt będzie wpływał pozytywnie na przedsiębiorców. Niemniej jednak odbicie u naszych zachodnich sąsiadów to dobry prognostyk i dla polskiej gospodarki, który może skutkować utrzymaniem poziomu 4% PKB. W efekcie powinno to również sprzyjać umocnieniu naszej waluty, która w poprzednim tygodniu oberwała rykoszetem, raz za temat kredytów frankowych w Polsce i niekorzystnych wyroków dla banków, jak również ogólnemu pogorszeniu klimatu inwestycyjnego na rynkach. Poprawa nastrojów powinna przynieść testowanie poziomu 4,30 w najbliższych dniach. 

CHF/PLN

CHF/PLN wykres godzinowy

Na notowaniach pary CHF/PLN w ostatnich dniach dochodziło do całkiem sporych ruchów. Z jednej strony to konsekwencja presji na wzrost wynikającej z wyroku TSUE w sprawie frankowiczów. Kolejne wyroki są niekorzystne dla banków. Z drugiej kluczowym elementem są doniesienia z frontu wojny handlowej między USA a Chinami. Niby wszystko zmierza w kierunku wstępnego porozumienia, ale wciąż coś staje na przeszkodzie. Ostatnio było to poparcie protestujących w Hongkongu przez Trumpa, co nieco zdenerwowało stronę chińską. Poza tym wciąż inwestorzy otrzymują informacje o rozmowach, ale są one tak ogólnikowe, że powoli pojawia się niepewność co to porozumienie miałoby zawierać. Wydaje się jednak, że ruch w kierunku 4,00 na parze CHF/PLN jest mało prawdopodobny. 

USD/PLN

USD/PLN wykres godzinowy

Po osiągnięciu szczytu na parze USD/PLN w minionym tygodniu na poziomie 3,9339 widzimy odwrót. Zbiegło się to z powrotem głównej pary walutowej świata powyżej 1,10. Można w ogóle powiedzieć, że na EUR/USD nic się ciekawego nie dzieje a pasmo wahań jest dość wąskie. USD/PLN jest bliski testowania wsparcia na poziomie 3,90 w dniu dzisiejszym. Tydzień jest jednak całkiem ciekawy pod względem publikacji danych z USA. Indeksy ISM, ADP czy raport piątkowy z rynku pracy powinny wpłynąć na większą zmienność. Tym razem oczekuje się sporego wzrostu nowych miejsc pracy co może przełożyć się na większe rozczarowanie w przypadku niższej wartości. Poziomy oporu i wsparcia będą wyznaczać odpowiednio górna i dolna granica wyrysowanego kanału wzrostowego. 

GBP/PLN

GBP/PLN wykres godzinowy

Funt w ostatnim czasie był na sporej fali wznoszącej. Doskonale widać zresztą to po notowaniach pary GBP/PLN, gdzie dominuje trend wzrostowy. Decydującym czynnikiem determinującym takie ruchy na funcie są sondaże na temat poparcia poszczególnych partii w planowanych wyborach za niecałe 2 tygodnie. Przewaga konserwatystów była dość spora i wynosiła nawet 15% nad Partią Pracy. Problem w tym, że sondaż w weekend znacznie odwrócił sytuację. Nagle konserwatyści stracili 7% a ich przewaga jest już nieznaczna i wynosi około 6%. Cała sprawa oczywiście kręci się wokół brexitu i tego czy Partia Pracy będzie w stanie zablokować działania Partii Johnsona. Oczywiście ostatni sondaż wystraszył inwestorów, gdyż znów wróciła niepewność, co by było, gdyby sondaż się sprawdził. GBP/PLN spadł nieznacznie bo tylko 4 groszy, ale wynikało to również ze słabości krajowej waluty w ostatnich dniach. Opór i wsparcie będą wyznaczać odpowiednio górne i dolne ograniczenie kanału wzrostowego. 

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00