Komentarz walutowy z dnia 04.09.2012
Agencja Moody’s znów obniża ratingi kredytowe, by być mniej z tyłu za wydarzeniami na świecie. RPP rozpoczyna obrady. Doniesienia w sprawie budżetu Polski gorsze od dotychczasowych, ale wciąż optymistyczne. Bułgarzy zawieszają dążenie do wspólnej waluty.
Wiadomością dnia jest komunikat z Agencji ratingowej Moody’s. Obniżyła ona perspektywy ratingu dla całej Unii Europejskiej. Obniżka jest naturalną konsekwencją wcześniejszych decyzji w sprawie największych gospodarek unijnych, czyli Niemiec, Wlk. Brytanii czy Francji. Agencja wskazała, że w razie wystąpienia problemów kraje te w pierwszej kolejności będą regulować zobowiązania narodowe a dopiero potem unijne.
Pomimo zmiany perspektywy kurs EUR/USD rośnie, co świadczy o tym, że inwestorzy nie przejęli się tym komunikatem. Na złotówce natomiast obserwujemy delikatny ruch umacniający naszą walutę, co w połączeniu z podobnym ruchem na węgierskim forincie świadczy o tym, że inwestorzy nie uciekają z tego regionu świata a ruch może być kontynuowany.
Jutro poznamy decyzję RPP w kwestii stóp procentowych. Analitycy z wielu powodów przewidują brak zmian tego wskaźnika. Po pierwsze mamy jednocześnie do czynienia z inflacją wyższą od celu inflacyjnego oraz hamujący wzrost gospodarczy. W efekcie nie chcąc pogłębiać żadnego z problemów zmiana może okazać się niewskazana. Dodatkowo RPP zwyczajowo charakteryzuje się pewną bezwładnością decyzyjną w związku z czym ewentualne zmiany są bardziej prawdopodobne na kolejnym posiedzeniu o ile utrzyma się spadkowy trend inflacji. Dodatkowo RPP może chcieć poczekać czy przypadkiem nie wyręczy jej EBC swoją czwartkową decyzją.
Wedle wczorajszych doniesień na temat budżetu Polski na rok 2013 nastąpi podniesienie deficytu o 3 mld zł wobec założeń z “Wieloletniego planu finansowego na lata 2012-2015”. Uzasadnieniem korekty jest zmiana prognozy wzrostu gospodarczego z 2,5% do 2,2% spowodowana niekorzystnymi zewnętrznymi czynnikami makroekonomicznymi. Pewnym zaskoczeniem dla analityków jest utrzymanie niskiej prognozy inflacji. Mimo stabilnego utrzymywania się tego wskaźnika w okolicach 4% projekcja na przyszły rok przewiduje 2,7%. Jak widać po wskaźnikach prognozy te zakładają dalszy spadek inflacji oraz, że RPP na którymś z kolejnych posiedzeń obniży stopy procentowe by pobudzić wzrost gospodarczy.
Symeon Djankov, minister finansów Bułgarii stwierdził, że nie widzi obecnie korzyści z rezygnacji z narodowej waluty i przystąpienia do strefy Euro. Wskazał on na niepewne warunki akcesji w obliczu obecnych problemów strefy. Wejście do Strefy Euro była do niedawna jednym z głównych priorytetów Sofii, jednakże w obecnej sytuacji może się to najzwyczajniej nie opłacać. Kraj ten nie ma problemu z deficytem budżetowym i jako jeden z nielicznych osiągnął nadwyżkę budżetową w poprzednim półroczu. Dodatkowo jak pokazał obecny kryzys, kraje które mogły pozwolić sobie na spadek wartości własnej waluty przyjmowały kryzys spokojniej niż państwa Strefy Euro cierpiące z powodu zbyt silnej waluty.
W dniu dzisiejszym nie są publikowane żadne istotne dane na świecie, a rynki czekają na czwartkową decyzję EBC.
EUR/PLN
Kurs EUR/PLN wybił się z średniookresowego kanału spadkowego przebijając również 61.8% zniesienie Fibonacciego. Na chwilę obecną wsparcie stanowi linia górnego ograniczenia kanału spadkowego na poziomie 4.08, z kolei opór to przebita w połowie sierpnia oraz testowana od piątku linia długookresowego trendu wzrostowego a dalej 50% zniesienie Fibonacciego na 4.2178.
CHF/PLN
Podobnie jak na parze EUR/PLN kurs CHF/PLN także wybił się z kanału spadkowego. Górne ograniczenie kanału na poziomie 3,42 może stanowić nowe wsparcie, z kolei opór to testowana od kilku dni linia długookresowego trendu wzrostowego oraz 50% zniesienie Fibonacciego 3.5394.
USD/PLN
Na parze USD/PLN utworzył się trend horyzontalny. W piątek kurs przebił linię średniookresowego trendu spadkowego oraz długookresowego trendu wzrostowego, która na chwilę obecną może stanowić silne wsparcie na poziomie 3.30, przetestowane dwukrotnie w ciągu ostatnich dni. Najbliższy opór to z kolei 23.6% zniesienie Fibonacciego na 3.3729.
GBP/PLN
Na wykresie GBP/PLN również odnotowujemy przebicie linii oporu średniookresowego trendu spadkowego, przebicie 23.6% zniesienia Fibonacciego oraz linii długookresowego trendu wzrostowego. Na chwilę obecną najbliższe wsparcie to okolice 5.25, najbliższy opór to z kolei 0% zniesienie Fibonacciego, czyli maksima tego roku na poziomie 5.4996.