pl

Komentarz walutowy z dnia 04.09.2015

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

W senacie głosowane są poprawki do ustawy pomocowej dla frankowców. Dane z USA umocniły dolara względem euro do poziomów z przed problemów Chin. Jak już mowa o Chinach mamy w państwie środka drugi dzień wolny z rzędu, analitycy oczekują jak otworzy się giełda po tej przerwie. W weekend referendum w Polsce.

Dzisiaj senat głosuje nad ustawą pomocową dla frankowców. Po poprawkach z Komisji Budżetu i Finansów cała operacja nie jest już wcale tak korzystna dla osób zadłużonych we frankach. Pod głosowanie trafi dzisiaj również seria poprawek poszerzająca grupę upoważnioną do skorzystania z pomocy. Wedle tego projektu miałyby zniknąć ograniczenia powierzchni mieszkania i domu oraz relacji wartości kredytu do wartości nieruchomości. Już teraz limity wielkości powodowały, że większość i tak mogła skorzystać z pomocy. Przeciwnicy ustawy wskazują na dwa słuszne swoją drogą postulaty. Przewalutowanie wcale nie zmniejsza wysokości spłacanej raty (i to zakładając, że osoba spłaca kredyt po spreadzie bankowym, co przynajmniej dla czytelników tych artykułów nie powinno być prawdą). Po drugie znamy statystyki niespłacanych kredytów. Zagrożonych jest 2% kredytów w złotówkach i 1,4% we frankach, pozostałe waluty średnio poniżej 1%. Oczywiście trudna sytuacja nie jest jedynym powodem tej ustawy, gdyż gdyby tak było, należałoby ją całą wyrzucić do kosza. Zwolennicy częściej wskazują na nieetyczne praktyki banków podczas udzielania tych kredytów. Jaki to będzie miało wpływ na złotówkę? Gdyby doszło do przewalutowania kredytów jednorazowo dojdzie do sprzedaży dużej ilości złotówek by spłacić franki. Taki ruch z pewnością osłabi złotego przynajmniej chwilowo.

Dane z USA wzmocniły dolara względem innych walut. Na rynek trafiły 282 tysiące nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Oczekiwania były o 7 tysięcy niższe, co zostało chłodno przyjęte przez rynki. Reszta danych była już dobra. Indeksy dla usług, zarówno PMI jak i ISM wypadły wyraźnie lepiej od oczekiwań. Udało się również ograniczyć deficyt handlowy. W dalszym ciągu USA importuje więcej niż eksportuje, ale dzięki zwiększeniu eksportu i zmniejszenia importu deficyt jest mniejszy.

Dzisiaj drugi z rzędu dzień wolny w Chinach. Pod nieobecność notowań na chińskiej giełdzie mamy dalsze spadki na azjatyckich parkietach, aczkolwiek rynki światowe nie reagują na nie tak żywiołowo. Z drugiej strony inwestorzy obawiają się poniedziałkowego otwarcia w Szanghaju. Skoro Azja jest ogólnie pod kreską może się okazać, że te same spadki pojawią się i tam.

Rano poznaliśmy dane z Niemiec. Tamtejsze zamówienia w przemyśle spadły w ujęciu rocznym o 0,6%, przy oczekiwanym wzroście o 0,4%. Problemy niemieckiej gospodarki nie mogą cieszyć, gdyż to ona ciągnie za sobą większość Europy.

W weekend weźmiemy udział w ponadprzeciętnie drogim sondażu opinii publicznej. Odpowiemy na trzy pytania, z których jedno jest już nieistotne, gdyż ustawa o rozstrzyganiu wątpliwości na naszą korzyść jest już podpisana a pozostałe dwa przy spodziewanej frekwencji nie będą wiążące.

 

EUR/PLN 

Kurs EUR/PLN porusza w krótkookresowej formacji wzrostowej. Dolne ograniczenie przebiega w okolicach 4,2000. Ruch w górę przebił ostatnie maksimum na 4,2400 podnosząc je niemal do 4,2600. Poziom ten jest nowym oporem.

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 04.06.2015 do 04.09.2015 

CHF/PLN 

Kurs CHF/PLN po osiągnięciu 4,0550 utworzył trend spadkowy, który po osiągnięciu minimów na 3,8350 przeszedł w boczny. Dla ruchu w dół najbliższym wsparciem jest wspomniane minimum na 3,8350. Dla ruchu w górę ważnym oporem są maksima na 3,9200.

 Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 04.06.2015 do 04.09.2015

USD/PLN 

Kurs USD/PLN porusza się w trendzie bocznym. Opór stanowić będzie maksimum na poziomie 3,8500. Wsparciem jest minimum lokalne na 3,6600.

 Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 04.06.2015 do 04.09.2015

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN wybił się z szerszej formacji wzrostowej i przeszedł w trend boczny. Oporem dla ewentualnych wzrostów jest linia łącząca maksima lokalne na 5,8200. W przypadku dalszych spadków najbliższym wsparciem jest ostatnie minimum na 5,7450.

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 04.06.2015 do 04.09.2015

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00