pl

Komentarz walutowy z dnia 06.10.2015

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Piątek pokazał, że dane makroekonomiczne są dalej ważnym czynnikiem wpływającym na kursy walut. Zmiany zatrudnienia wypadły w USA znacznie gorzej od oczekiwań co spotkało się z natychmiastową przeceną.

W piątek byliśmy świadkami co dzieje się na rynkach, jeżeli ważne dane wyraźnie rozminą się z oczekiwaniami. Tak stało się w przypadku danych na temat zmian zatrudnienia w USA. W sektorze pozarolniczym oczekiwano 200 tysięcy, natomiast odczyt wyniósł 142 tysiące. Jeszcze większa rozbieżność znalazła się w sektorze prywatnym. Efektem był ruch na EUR/USD z okolic 1,11500 na 1,13000. Tak silny ruch odbił się oczywiście od razu na innych rynkach. W ciągu godziny dolar stracił niemal 5 groszy do złotego. Gdy emocje opadły większość tego ruchu została skorygowana.

Od rana poznaliśmy znacznie gorsze od oczekiwań dane z Niemiec. Zamówienia w przemyśle, które zdaniem analityków miały rosnąć w ciągu roku o 5,6%, rosną o zaledwie 1,9%. Efektem tych danych było osłabianie się euro wobec dolara, co przełożyło się na osłabianie się złotówki. Ruch ten został co prawda momentalnie po otwarciu giełd w Europie skorygowany i nie ma już po nim śladu. Słabsze dane natomiast pozostają w pamięci inwestorów.

Jak to często ma miejsce w przedwyborczym okresie rozpoczyna się liczenie ile te wszystkie piękne hasła, które z taką łatwością zostają obiecywane, kosztują. Dług publiczny w wyniku tego rozdawnictwa już teraz przekroczył 50% i rośnie niestety szybciej niż PKB, pomimo dobrego tempa wzrostu. Strach pomyśleć co się stanie gdy gospodarka spowolni, a już teraz prognozy na 2016 rok mówią o 2,5% wzrostu. Z tego powodu ostatnio na rynkach coraz popularniejszy staje się pogląd, że nie tylko nie zobaczymy podwyżek stóp przed końcem 2016 roku, ale że możliwa jest nawet obniżka po zmianie składu RPP. Rezultatem takiego ruchu byłoby osłabianie się złotego względem głównych walut.

Już teraz trwają spekulacje kto pokieruje polskimi finansami po wyborach. Sondaże nie dają właściwie szans Mateuszowi Szczurkowi na utrzymanie stanowiska. Podczas spekulacji wymieniane jest nazwisko Stanisława Kluzy. Już raz był on przez niedługi czas ministrem finansów. Jest on członkiem grupy 150 ekspertów współtworzących program Prawa i Sprawiedliwości. Nie jest to oczywiście jedyny kandydat. Głośno mówi się o tym, że możliwa jest decyzja wizerunkowa. Miałaby ona polegać na tym, że partia mająca słabe notowania w wielkim biznesie weźmie sobie jakiegoś specjalistę z rynku. Taki manewr miałby jej pomóc ostudzić pierwsze gorące emocje po wyborach i powstrzymać ewentualną ucieczkę kapitału z polskiej giełdy i od złotego.

Dzisiaj odbędzie się drugi dzień posiedzenia RPP a o godzinie 16:00 odbędzie się konferencja prasowa. Nie należy spodziewać się zmian stóp procentowych, ale warto zwrócić uwagę na reakcję rynków na samą konferencję.

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN od połowy lipca znajduje się w trendzie wzrostowym. Po osiągnięciu maksimum na poziomie 4,2600, przeszedł w fazę korekty po czym znów zawraca. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest poziom 4,2600 gdzie znajdowało się ostatnie maksimum lokalne. W przypadku spadków kolejne wsparcie stanowi linia łącząca minima lokalne na 4,2000 a następnie minima w okolicach 4,1550-4,1600.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN znajduje się w trendzie spadkowym. Gdyby doszło do przebicia linii oporu na 3,8950 Kolejnym istotnym oporem są okolice 3,9400 gdzie znajdują się ostatnie ważne maksima. W przypadku osłabienia kursu, ważnym poziomem jest ostatnie minimum, czyli 3,8090.

USD/PLN

Kurs USD/PLN Znajduje się w trendzie bocznym. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest linia łącząca ostatnie maksima na 3,8100. dla ewentualnego ruchu w dół najbliższym wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 3,6900.

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN podąża w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Najbliższymi ograniczeniami dla wzrostu kursu są jest linia łącząca maksima lokalne na 5,7450. W przypadku spadków ważnym wsparciem jest 5,7050.

 

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00