Komentarz walutowy z dnia 08.08.2013
Wczorajszy dzień pod znakiem danych z Wielkiej Brytanii. Solidny odczyt produkcji przemysłowej z niemieckiej gospodarki. Złoty stabilny wobec głównych walut, za wyjątkiem funta brytyjskiego. Pojawiają się kolejne wypowiedzi członków FED-u na temat QE3.
Wczoraj poznaliśmy kluczowe dane makroekonomiczne dla funta brytyjskiego. Pojawił się raport nt. inflacji oraz odbyło się wystąpienie szefa Banku Anglii Mark’a Carney’a. Bank Anglii zaczyna podążać drogą obraną już wcześniej przez Fed. Oznacza to tyle, że stopy procentowe w Wielkiej Brytanii zostaną podniesione dopiero wtedy, gdy spadnie bezrobocie. Gdy stopa bezrobocia spadnie poniżej 7% to Bank Anglii przyjrzy się ponownie prowadzonej polityce monetarnej. Prognozy wskazują, że może dojść do tego dopiero nie wcześniej niż w III kwartale 2016 roku.
Prognoza ta jest dość ostrożna. Rynki oczekiwały, że cel w postaci stopy bezrobocia znajdzie się na poziomie 6,5% i dlatego inwestorzy zaczęli kupować funta. W krótkim okresie trzymanie niskich stóp procentowych powinno umacniać walutę. Kurs GBP/PLN podczas sesji urósł od lokalnego minimum o około 8gr. I niewykluczony jest teraz ruch na tej parze nawet do okolic 5zł.
Na europejskim rynku pojawiły się dane o produkcji przemysłowej w Niemczech. Były to kolejne dobre dane, miesiąc do miesiąca był to wzrost o 2,4% przy prognozach na poziomie 0,3%.
Dzisiejsze kalendarium ponownie jest stosunkowo puste. Próżno szukać danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki. Najważniejsze dane poznamy o 14.30 i będą to dane o zasiłkach dla bezrobotnych ze Stanów Zjednoczonych. Prognozy zakładają 336 tys. wniosków.
EUR/PLN
Kurs EUR/PLN od ponad miesiąca porusza się w ramach szerokiego kanału, który z dnia na dzień staje się coraz węższy. Aktualnie kurs ponownie dotarł do dolnego ograniczenia. Wsparcie w tym momencie stanowi 4,2025. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będzie 4,2370, czyli 50% zniesienie Fibonacciego i linia wyrysowana ze szczytów ostatnich dni.
CHF/PLN
Kurs CHF/PLN po tym jak osiągnął maksimum na poziomie 3,5540, porusza się w trendzie spadkowym w ramach wyrysowanego trójkąta. Wczoraj testowane było wsparcie czyli poziom 3,4100. Oporem przed ewentualnymi wzrostami będzie poziom 3,4420, czyli górne ograniczenie trójkąta. W sytuacji, gdy nastąpi wybicie dołem, ważnymi poziomami okażą się kolejne zniesienia Fibonacciego – najbliższe 38,2% czyli poziom 3,4010.
USD/PLN
Kurs USD/PLN od połowy lipca porusza się dynamicznie w dół. Pod koniec zeszłego miesiąca mieliśmy krótki ruch korekcyjny, który na dwa tygodnie utworzył wąski trend boczny w przedziale 3,1700-3,2300. Od tego momentu kurs dalej szybuje w dół. Wsparcie na poziomie 3,1850 było wielokrotnie testowane, po czym doszło do wybicia dołem. Aktualnie kurs USD/PLN znajduje się na poziomach widzianych w połowie czerwca. Wsparcie stanowić będzie 3,1500 czyli minimum z maja.
GBP/PLN
Kurs GBP/PLN po testowaniu dolnego ograniczenia szerokiego kanału zawrócił i poszybował dynamicznie w górę. Opór w postaci 23,6% zniesienia Fibonacciego zadziałało, kurs odbił się od poziomu 4,9110 i mamy do czynienia z ruchem korekcyjnym. Wydaje się jednak, że jest to krótkotrwały ruch i w najbliższych godzinach kurs jeszcze raz będzie testował ten poziom.