pl

Komentarz walutowy z dnia 15.02.2013

InternetowyKantor.pl
InternetowyKantor.pl dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Zgodnie z konsensusem rynkowym I kwartał 2013 r. nie napawa optymizmem. Gospodarka europejska nadal walczy z głęboką recesją a napływające dane makroekonomiczne tylko utwierdzają w przekonaniu, że nie będzie łatwo napędzić koniunkturę. Dobre i złe informacje dla Polski.

Zaczynając od tych dobrych informacji z budżetu unijnego na lata 2014-2020 Polsce przypadnie około 500 miliardów złotych. Dostaniemy najwięcej spośród wszystkich gospodarek eurogrupy. Miejmy nadzieję, że uda się sensownie wykorzystać otrzymane środki.

Niestety nieco gorsze informacje napływają odnośnie rentowności polskich obligacji. Pomimo, że sukcesem zakończyła się wczorajsza sprzedaż obligacji, na rynku globalnym pojawiły się nowe trendy, co może przełożyć się na długookresowy spadek cen polskich papierów wartościowych. Co raz bardziej popularnym produktem inwestycyjnym są brazylijskie i meksykańskie obligacje dziesięcioletnie oferujące 9,6% oraz 5,05%. Nie są to korzystne informacje dla polskiego długu, którego koszty obsługi mogą odnotować drastyczny wzrost. Ponadto spadek popytu na polskie obligacje i tym samym polską walutę może być obok cięcia stóp procentowych kolejnym bodźcem do dalszego osłabiania złotego. Póki co jednak w najbliższym czasie PLN powinien oscylować wewnątrz przedziału 4.15-.4.21.

Wczoraj opublikowany został szereg danych makroekonomicznych. O 11:00 poznaliśmy PKB (zarówno rok do roku jak i kwartał do kwartału) dla strefy Euro. Aktualne wartości niestety okazały się gorsze od oczekiwań (-0,6% k/k, -0,9% r/r). Świadczy to tylko o tym, że gospodarka europejska nadal pozostaje w głębokiej recesji. Na chwilę obecną jedyne wsparcie stanowią republiki nadbałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia, które jako jedyne odnotowały wzrost gospodarczy. Tak słabe dane przełożyły się na spadki eurodolara, co może okazać się korzystne dla eurostrefy.

O 14:00 opublikowana została wielkość podaży pieniądza w Polsce, ważny wskaźnik zważywszy na trwające już od listopada luzowanie polityki monetarnej. Wskaźnik odnotował spadek względem ostatniej wartości, aczkolwiek był wyższy niż oczekiwania rynkowe.

Pół godziny później napłynęły bardzo dobre dane zza oceanu dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W tym tygodniu liczba ta spadła do 341 tys. – prognozowano spadek o 6 tys. do 360 tys. Warto mieć jednak na uwadze, że jeżeli nastąpi 25% wzrost płacy minimalnej wówczas istnieją spore szanse na znaczne wydłużenie się kolejki po zasiłek i tym samym większe bezrobocie. Wzrost tego ostatniego z pewnością nie wpłynie dobrze na napędzanie koniunktury w amerykańskiej gospodarce.

Dziś z kolei warto przyjrzeć się o 14:00 inflacji CPI dla Polski, a 2 godziny później publikacji indeksowi Uniwersytetu Michigan (wskaźnik nastrojów konsumenckich). Jeżeli inflacja będzie zgodna z konsensusem rynkowym wówczas nie będzie przeszkód dla RPP do kolejnej obniżki stóp procentowych, która oczywiście mogłaby się przełożyć na dalszy spadek wartości względem głównych walut. Istotny będzie także wyrok w sprawie Jana Winieckiego.

EUR/PLN

Z krótkoterminowej perspektywy EUR/PLN porusza się obecnie w trójkącie i patrząc na nachylenie linii w najbliższych dniach powinno dojść do wybicia z tej formacji. Ograniczony jest od góry linią spadkową znajdującą się w okolicach 4,1950 i linią wzrostową wyrysowaną z minimów stycznia. Póki co kurs oscyluje miedzy 4,15-4,21. Najbliższy opór stanowi poziom 4.1950 i 100% zniesienie Fibonacciego na 4.2070, z kolei wsparcie znajduje się na 4.1420.

CHF/PLN

Podobnie do EUR/PLN kurs CHF/PLN porusza się w trójkącie. Górne ramię trójkąta znajduje się obecnie na poziomie 3,40, a dolna linia wsparcia na poziomie 3,3560. Kurs kilkukrotnie zbliżył się do górnego ograniczenia, lecz nie doszło do wybicia z tej formacji. Na wykresie można doszukiwać się krótkoterminowego trendu spadkowego tworzącego się od początku lutego. Kolejne dni pokażą czy ta korzystna dla kredytobiorców frankowych formacja się utrzyma.

USD/PLN

Kurs USD/PLN znajdował się w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Wczoraj nastąpiło wybicie z wyrysowanej na wykresie formacji trójkąta. Na chwilę obecną najbliższy opór stanowi 100% zniesienie Fibonacciego na poziomie 3,15. Wsparcie z kolei wyznaczone jest przez przecięcie się linii wyrysowanej po maksimach ze stycznia i lutego z 61,8% zniesieniem Fibonacciego.

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN także znajduje się w szerokim trójkącie. Kurs obecnie ruszył w górę po utworzeniu nowej linii wsparcia na poziomie 4,80. Gdyby kurs zawrócił i przebił wspomniane wsparcie to możemy oczekiwać ruchu do poziomu 4,7750, czyli wielomiesięcznych minimów dla tej pary walutowej. W przypadku ruchu w górę można oczekiwać nawet podejścia pod górne ograniczenie formacji na poziomie 4,88.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00