pl

Komentarz walutowy z dnia 17.04.2015

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Sytuacja w Grecji i coraz liczniejsze spekulacje na temat rozwiązania obecnych problemów budzą niepokoje na rynku. Ze względu na niechęć tego kraju do reform rentowność obligacji gwałtownie wzrasta.

Na rynkach królują spekulacje na temat dalszych losów Grecji w strefie euro. Oprócz licznych politycznych deklaracji o jedności i solidarności płynących z obydwóch stron są też realne i mierzalne sygnały. Są to między innymi zmiany ratingów, a tutaj wedle agencji Standard & Poor’s Ateny spadły do bardzo nieciekawej wartości CCC+. Oznacza to, że agencja nie widzi żadnych szans spłaty zadłużenia bez naprawdę głębokich reform gospodarczych, a takich rząd Syrizy usilnie unika. Drugim ważnym elementem jest rentowność 10-letnich greckich obligacji. Są one obecnie oprocentowane na 13% w skali roku. Świadczy to o tym, że premia za ryzyko jakiej oczekują inwestorzy za pożyczenie Grecji pieniędzy na tak długo jest olbrzymia. Oznacza to, że za obligację, która wypłaciłaby 100 mln za 10 lat trzeba by dzisiaj płacić tylko 30 mln. Otwartym pozostaje pytanie czy w takiej perspektywie te środki są w ogóle spłacalne.

Skąd takie słabe oceny kraju, który wykazuje nadwyżkę pierwotną w budżecie (oznacza to, że przed uwzględnieniem spłaty zadłużenia nie ma deficytu budżetowego). Problemem jest to, że Grecja zadłużona jest na 175% PKB a nadwyżka pierwotna wynosi 0,4%. Jak łatwo policzyć dług ten nie jest spłacalny za naszego życia bez istotnych zmian tych parametrów. Warto również zwrócić uwagę, że skoro tak gwałtownie rosną rentowności obligacji trzeba się liczyć z tym, ze kolejne transze pomocy mogą być udzielone na gorszych warunkach. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że rząd w Atenach pomimo tego, że wydawać by się mogło jest już pod ścianą negocjuje jakby sytuacja była naprawdę dobra. W lutym uzgodniono kolejną transzę pomocy. Problemem jest, że nie da się jej uzyskać bez reform. W tym momencie okazuje się, że od dwóch miesięcy trwają negocjacje, gdzie strona grecka stara się zastąpić oczekiwaną listę własną propozycją. Problem polega na tym, że nie gwarantuje ona poprawy sytuacji a zdaniem analityków wiele jej elementów nie zostanie wykonanych.

Jak rynki reagują na takie informacje? Tutaj euro ma sporo szczęścia, gdyż te wszystkie spekulacje zbiły się w jeden moment ze słabszymi danymi z USA, które nadeszły w ostatnich dniach. W rezultacie problemy strefy euro bilansują się ze słabszymi danymi o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej czy liczbą wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Co ciekawe rynki były już tak bardzo przygotowane na problemy Grecji, że euro zyskuje względem dolara.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

10:30 – Wielka Brytania – stopa bezrobocia,

14:30 – USA – inflacja konsumencka.

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN po odbiciu się od linii oporu gwałtownie spada. Przebite zostało dwuletnie minimum na 4,0350, a kurs dalej próbuje ustanowić niższe poziomy. Obecnie odbił się tuż powyżej psychologicznego 4,0000 i ponownie zawrócił. To ten poziom jest obecnie wsparciem. Oporem będzie linia łącząca maksima ostatnich tygodni na poziomie 4,05500.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN porusza się w ramach wyrysowanego trójkąta. Wsparcie jeszcze na początku tygodnia stanowiło dolne ramię trójkąta na poziomie 3,8750. Obecnie poziom ten jest przebity a wsparciem są ostatnie minima na poziomie 3,8350. W przypadku ruchu w górę opór stanowiło będzie bardzo niechętnie widziane przez kredytobiorców frankowych maksimum lokalne na 4,0000.

USD/PLN

Kurs USD/PLN od początku roku tworzy na przemian trend boczny i wzrostowy. Kurs porusza się obecnie w szerokim trendzie wzrostowym wzdłuż linii łączącej ostatnie minima lokalne. Wsparciem są okolice 3,6900, gdzie przebiega wspomniana linia łącząca minima lokalne. Oporem jest ostatnie maksimum lokalne na 3,9600.

GBP/PLN

Na wykresie zaobserwowaliśmy wybicie dołem z kanału wzrostowego. Po zejściu do poziomu 5,5000 kurs zawrócił, jednakże korekta jest na razie bardzo słaba. Wsparciem będzie wspomniane minimum.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00