Skok na środki OFE - Komentarz walutowy z dnia 18.11.2016

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski
dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Po raz kolejny wraca pomysł przejęcia do budżetu środków z OFE. Dolar przekroczył 4,20 zł i nie zatrzymuje się. Inflacja w Polsce pierwszy raz od niemal 30 miesięcy ma wartość dodatnią.

Dolar wciąż w górę

Po tym jak wczoraj dolar osiągnął najwyższe poziomy od 14 lat wcale nie wstrzymał swojego marszu w górę. Dzisiaj z rana pękła bariera 4,20 zł. Umocnienie dolara wynika z wyjaśnienia się sytuacji w USA oraz oczekiwań względem grudniowej podwyżki stóp procentowych w USA. Analitycy są zgodni co do tego, że do podwyżki dojdzie. Patrząc na notowania kontraktów terminowych większość tej decyzji jest już w cenach. Nie zmienia to faktu, że wciąż są niemal 10% szanse na pozostanie stóp na starych poziomach. Gdyby do tego doszło najprawdopodobniej bardzo szybko oglądalibyśmy silną korektę ostatnich umocnień amerykańskiej waluty.

Skok na OFE

O tym ruchu mówiło się od dawna. Wielu analityków przepowiadało go już od razu po wyborach. Chodzi o wycofanie środków z OFE i przekazanie ich do budżetu. Obecnie pojawiła się rekomendacja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pieniądze z OFE miałyby być przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W efekcie tego manewru środki co prawda trafiłyby na indywidualne konta emerytalne, natomiast trafiłby tam sam zapis księgowy. Same pieniądze zostałyby wydane, gdyż ZUS nie inwestuje tych pieniędzy a jedynie wypłaca bieżące świadczenia. Manewr taki to najprostsze ratowanie budżetu na 2017 rok. Problemem jest tylko co rząd będzie musiał zrobić by domknąć rok 2018 oraz by do wyborów w 2019 wypłacać świadczenia socjalne. Ewentualne problemy z dopięciem budżetu będą stanowić powód do wycofywania się inwestorów z Polski, co powinno osłabiać złotego.

Inflacja w Polsce

Po niemal 2,5 roku deflacji w Polsce znów rosną ceny. Na razie jest to wzrost o 0,1% w skali roku, aczkolwiek to pierwszy dodatnie odczyt od czerwca 2014. Powodem deflacji były spadki cen surowców, głównie ropy naftowej, która przełożyła się na znacząco niższe koszty transportu.

Z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:00 - Polska - przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie,

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu InternetowyKantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.