pl

Frank wyraźnie poniżej 4 zł – Komentarz walutowy z dnia 21.03.2017

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Jak frankowiczom nie pomaga rząd, to chociaż sytuacja na światowych rynkach im sprzyja. Twarde "nie" premier Beaty Szydło dla wejścia Polski do strefy euro. Ropa naftowa znów około 50 dolarów za baryłkę.

Ulga dla kredytobiorców frankowych

Osoby z kredytami we frankach nie mogą ostatnio liczyć na działalność polskiego rządu. Są jednak inne czynniki, które powodują, że raty maleją. Ostatnio na ich korzyść gra przede wszystkim Szwajcarski Bank Narodowy, który skupuje z rezerw walutowych euro za franki. Działania te mają na celu stabilizację nadmiernie umacniającej się waluty. Zbyt silny frank ciąży bowiem szwajcarskiej gospodarce. Wczoraj do działań korzystnych dla frankowiczów doszły oczekiwania przed wyborami prezydenckimi we Francji. Wybory we Francji i w Holandii były bowiem głównymi czynnikami ryzyk politycznych w strefie euro. To te ryzyka powodowały, że inwestorzy uciekali na inne rynki. Po przegranej Wildersa w Holandii i coraz korzystniejszych sondażach dla głównego przeciwnika Marine Le Pen we Francji trend się odwraca. Inwestorzy wycofują się z bezpiecznej przystani do strefy euro. W rezultacie od rana oglądamy franka poniżej 3,97 zł!

Kolejne twarde „nie” dla strefy euro

Jeżeli ktoś miał jeszcze wątpliwości po wypowiedzi szeregowego posła partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego to wczoraj rozwiała je Pani premier. W kategoryczny sposób zaprzeczyła planom wprowadzenia wspólnej waluty w Polsce. Dodatkowym problemem w tym procesie jest brak większości koniecznej do zmiany konstytucji.

Ropa naftowa znów testuje poziom 50 dolarów

Po tym jak przez ostatnie miesiące ceny ropy Brent oscylowały w okolicach 55 dolarów za baryłkę teraz zbliżają się znów do 50 dolarów. Ropa Crude już przekroczyła tę barierę. Za powód spadków odpowiada dodatkowa podaż, która pojawiła się na rynku z Libii. Z powodu zagrożenia atakami lokalnych bojówek, przez dwa tygodnie nie działały tam lokalne terminale naftowe. Tendencja ta ma miejsce, pomimo ograniczania wydobycia przez państwa OPEC. Zdaniem specjalistów, jeżeli nie stanie się nic niespodziewanego, obecne działania nie pozwolą kartelowi podnieść cen czarnego złota wyraźnie powyżej obecnych poziomów. Co więcej, już teraz mówi się, że organizacja ma dać sobie więcej czasu na ograniczenie dostaw.

Dzisiaj w ramach danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 12:00 – Wielka Brytania – wskaźnik zamówień wg. CBI
  • 13:30 – Kanada – wyniki sprzedaży detalicznej,

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00