pl

Komentarz walutowy z dnia 26.09.2013

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Wczorajszy dzień na parach złotowych można scharakteryzować jako nudny. Zmienność była bardzo mała z kilku powodów. Po pierwsze brakowało danych makroekonomicznych, które skupiłyby uwagę inwestorów, po drugie dotarliśmy z przeceną PLN do ważnych poziomów i najwyraźniej zabrakło determinacji by je łamać. A po trzecie spekulanci byli zainteresowani wczoraj zupełnie innym regionem świata.

Wczorajszy spokój na parach złotowych wynikał z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze wczorajszy kalendarz danych makroekonomicznych był raczej ubogi. Poznaliśmy co prawda trochę lepsze dane z USA, ale zarówno zamówienia na dobra trwałego użytku jak i dane z rynku nieruchomości mają dość dużą zmienność w związku z czym wyciąganie danych z pojedynczego odczytu jest zbyt pochopne. Po drugie złoty na większości par testuje obecnie ważne poziomy na których kurs zatrzymał się na nich w dniu wczorajszym.

Dodatkowym powodem spokoju na rynku europejskim była Japonia. Tamtejszy premier zapowiedział plan stymulowania gospodarki w celu złagodzenia planowanej podwyżki podatku od sprzedaży. W skrócie w jaki sposób wyda pieniądze, które zabierze obywatelom by mniej to odczuli. Efektem była przecena Jena i to on skupiał wczoraj uwagę graczy na rynkach światowych.

W dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na dane z USA. O godzinie 14:30 opublikowany zostanie pakiet wskaźników w tym odczyt PKB zarówno kwartalny jak i roczny oraz dane o bezrobociu. Rynki spodziewają się wzrostów zarówno PKB jak i nowo zarejestrowanych bezrobotnych oraz osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych.

Powodem tych ostatnich oczekiwań jest najprawdopodobniej znajdowanie się tych wskaźników wyraźnie poniżej poziomów ostatnich miesięcy. Gdyby jednak te niskie poziomy się utrzymywały to byłby to z pewnością prognostyk dalszego ożywienia za oceanem.

Dodatkowo osoby zainteresowane funtem brytyjskim powinny być czujne dzisiaj o godzinie 10:30, gdyż wtedy opublikowane zostaną dane o PKB. Rynki spodziewają się odczytu na poziomi 1,5% rok do roku, nie jest to szczególnie wysoki wynik, jednakże patrząc na zeszłoroczne 0,3% i tak pozostawia wątpliwości co do jego osiągnięcia.

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN po zamieszaniu z decyzją FED powrócił do trendu spadkowego mającego swój początek jeszcze w czerwcu. Najbliższe wsparcie stanowią minima z ruchu po decyzji czyli okolice 4,1440, natomiast oporem jest testowana obecnie linia wyrysowana z maksimów ostatnich tygodni przebiegająca obecnie na poziomie 4,2200.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN porusza się w ramach szerokiej formacji spadkowej. Aktualnie wsparciem są ostatnie minima ruchu po decyzji FED czyli okolice 3,3700, natomiast oporem jest linia łącząca maksima ostatnich tygodni na poziomie 3,4350.

USD/PLN

Kurs USD/PLN od połowy lipca poruszał się dynamicznie w dół, po miesięcznym ruchu wzrostowym, kurs bardzo szybko powrócił do spadków przełamując ostatnie minima na poziomie 3,1300. Wsparciem będą minima ostatniego ruchu po decyzji FED w okolicach 3,0700, natomiast oporem poziom 3,12 gdzie przebiega linia łącząca maksima ostatnich tygodni.

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN porusza się w ramach trójkąta wzrostowego. W przypadku dalszego ruchu w dół wsparciem będzie linia łącząca ostatnie minima lokalne w okolicach 4,9700. Dla ruchu w górę oporem jest poziom 5,0400 łączący maksima ostatnich tygodni.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00