pl

Komentarz walutowy z dnia 30.08.2012

InternetowyKantor.pl
InternetowyKantor.pl dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Ostatnie dwa dni okazały się kiepskie dla polskiego złotego. PLN zanotował 1.5% spadek w stosunku do euro i 1.8% względem amerykańskiego dolara. Po ostatnich zapowiedziach poluzowania polityki monetarnej dziś czekamy jeszcze na dane o polskim PKB za II kwartał. 

Od kilku dni rynki czekają na jutrzejsze publiczne wystąpienie Bena Bernanke w Jackson Hole. Jak już wspominaliśmy w poprzednich komentarzach zdania są podzielone. Ponadto odczyty wskaźników makroekonomicznych z rynku amerykańskiego (część znacząco gorsza a część lepsza od prognoz) również nie pomagają w spekulacjach.

Oczekując na jutrzejsze posiedzenia warto jednak zwrócić uwagę na emerging markets. Wtorkowa decyzja o obniżeniu stóp procentowych na Węgrzech oraz wypowiedzi Marka Belki, jak również złożone podczas ostatniego spotkania RPP wnioski o obniżkę stóp procentowych mogą znacząco obniżyć atrakcyjność walut tych krajów. Co ważne, ostatecznych decyzji w tej sprawie można spodziewać się już 6 września. Jeżeli dołożymy do tego gorszy od oczekiwań odczyt PKB dla polski za II kwartał (2.4% wobec prognozowanych 2.9%) możemy spodziewać się dalszej przeceny polskiego złotego.

Biorąc pod uwagę dane makroekonomiczne w dniu dzisiejszym o 11:00 warto zwrócić uwagę na publikację indeksów nastrojów w strefie euro. Analitycy spodziewają się odczytów gorszych niż dotychczasowe prognozy, co oczywiście nadal potwierdza spowolnienie w strefie euro. O godzinie 14:30 podana zostanie także ilość wniosków dla bezrobotnych w USA. Dane te jednak prawdopodobnie nie odbiją się na wycenie dolara ze względu na w/w spotkanie w Jackson Hole.

Na chwilę obecną za euro musimy zapłacić 4.1883, dolar amerykański wyceniany jest na 3.3366 PLN, z kolei za franka szwajcarskiego płacimy 3.4864.

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN wybił się z średniookresowego kanału spadkowego przebijając również 61.8% zniesienie Fibonacciego. Na chwilę obecną wsparcie stanowi linia górnego ograniczenia kanału spadkowego na poziomie 4.08, z kolei opór to przebita w połowie sierpnia oraz testowana dziś linia długookresowego trendu wzrostowego oraz 50% zniesienie Fibonacciego. Piątkowe posiedzenie w Jackson Hole w dużym stopniu może wpłynąć na kształtowanie się kursu. Wdrożenie QE3 może oznaczać powrót do kanału spadkowego, w przeciwnym razie kurs może ponownie przebić linię długookresowego trendu spadkowego.

CHF/PLN

Podobnie jak na parze EUR/PLN kurs CHF/PLN także wybił się z kanału spadkowego. Górne ograniczenie kanału na poziomie 3,42 może stanowić nowe wsparcie, z kolei opór to linia długookresowego trendu wzrostowego oraz 50% zniesienie Fibonacciego. Tutaj również na dalszą wycenę złotego w stosunku do franka szwajcarskiego będzie miało wpływ piątkowe posiedzenie.

USD/PLN

Na parze USD/PLN utworzył się trend horyzontalny. Wczoraj kurs przebił linię średniookresowego trendu spadkowego oraz długookresowego trendu wzrostowego, która na chwilę obecną może stanowić silne wsparcie na poziomie 3.30. Opór to z kolei 23.6% zniesienie Fibonacciego, które w przypadku odsunięcia w czasie decyzji o wdrożeniu QE3 może spokojnie zostać przebite.

GBP/PLN

Na wykresie GBP/PLN również odnotowujemy przebicie linii oporu średniookresowego trendu spadkowego, przebicie 23.6% zniesienia Fibonacciego oraz linii długookresowego trendu wzrostowego. Na chwilę obecną wsparcie to okolice 5.25, opór z kolei to 0% zniesienie Fibonacciego na poziomie 5.4996.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00