pl

Komentarz walutowy z dnia 31.07.2015

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Pakiet pomocowy dla Grecji ma kolejne utrudnienie. O ile porozumienie z EBC wydaje się w miarę pewne, o ile oczywiście rząd przeforsuje wymagane reformy, o tyle udział MFW w tym projekcie nie jest pewny. Dobre dane napłynęły ze Szwecji. Ropa ciągnie w dół rubla.

Nikt nie wątpił, że Grecja będzie ważnym tematem pod kątem ekonomicznym w te wakacje. Obecnie oliwy do ognia dolał Międzynarodowy Fundusz Walutowy – postawił on warunki swojego udziału w programie pomocowym. Pierwszy to głęboki pakiet reform, a w tej kwestii MFW jest znacznie bardziej restrykcyjny niż unijni partnerzy. Drugi i ważniejszy to restrukturyzacja długu przez Euroland. Na ten drugi warunek nie zgadzają się unijni przywódcy, którzy cały czas starają się tak pomagać Grecji, by na końcu unijni podatnicy nie zapłacili za to. Pytanie czy to się w ogóle da.

Berlin, który tak głośno przeciwstawia się restrukturyzacji długu, ma poważny problem – poparcie Bundestagu dla ratowanie Grecji bez udziału MFW nie jest już takie pewne. W efekcie zaraz może się okazać, że Ateny nieoczekiwania zyskały silnego sojusznika w negocjacjach na temat restrukturyzacji długu. Z drugiej strony pakiet reform wymagany przez Fundusz będzie najprawdopodobniej dalej idący niż ten, którego żąda EBC. Dodatkowym problemem jest zjazd Syrizy. Premierowi Ciprasowi udało się odłożyć spotkanie partii do września. Nie zmienia to faktu, że w jego formacji widać rozłam, a fakt, że 30 deputowanych z partii rządzącej głosuje przeciwko projektom rządowym, jest tylko jednym z jego elementów.

Ponadto głośno mówi się o tym, że MFW wedle swoich reguł działania nie powinien w ogóle brać udziału w ratowaniu Grecji. Z drugiej strony skoro już dwa razy naruszono te zasady, można spodziewać się, że kolejne naruszenie jest również możliwe.

Dobre dane nadeszły ze Szwecji. Tamtejsza gospodarka rośnie w tempie 3% rocznie. To szybciej niż oczekiwali analitycy. Efektem dobrych danych było umacnianie się korony względem głównych walut. Korona przez ostatnie 4 miesiące broniła pomimo licznych testów poziomu 9,4 korony za euro. Dopiero ostatnie wydarzenia na świecie spowodowały, że inwestorzy w strachu wycofując się do mocniejszych walut osłabili koronę powyżej tego pułapu. Jeżeli obecny ruch będzie kontynuowany jeszcze dzisiaj kurs może wrócić poniżej tego poziomu.

Ceny surowców na rynkach światowych nadal spadają, co doskonale widać na ropie naftowej. Nie ma się czemu dziwić. Wzrost gospodarczy w Chinach pomimo tego, że oficjalnie prawdopodobnie osiągnie wymarzone przez rząd 7% będzie miał zupełnie inny charakter i nie jest już tak surowcochłonny. Na rynek ropy wraca Iran co tylko powiększa nadprodukcje surowca. Jaki ma to wpływ na rynki walutowe? Są waluty bardzo silnie powiązane ze zmianami cen tego surowca. Dobrym przykładem jest rosyjski rubel – stracił on na wartości w lipcu, najgorszym od dawna miesiącu dla ropy, już niemal 10% wartości.

 

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 31.04.2015 do 31.07.2015

 

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Po ostatnich ruchach w dół formacja ta jest znacznie szersza. Kolejnego wsparcia należy oczekiwać w okolicach 4,1000 – 4,1050, gdzie w ostatnich dwóch miesiącach znajdowały się ważne minima, a obecnie przebiega dolne ograniczenie nowego trendu.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 31.04.2015 do 31.07.2015

Kurs CHF/PLN od początku marca utworzył trend wzrostowy, z którego doszło do wybicia w dół. Ku uciesze kredytobiorców można już mówić o trendzie spadkowym. Po przebiciu ważnych minimów na 3,9200, kolejnym ważnym poziomem jest 3.8450.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 31.04.2015 do 31.07.2015

Kurs USD/PLN podobnie jak inne waluty wybił się dołem z kanału wzrostowego. Opór stanowić będzie maksimum na poziomie 3,8500. Kolejnym wsparciem po wybiciu są minima na 3,7100.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 31.04.2015 do 31.07.2015

Kurs GBP/PLN wybił się dołem z kanału wzrostowego. Oporem dla ewentualnych wzrostów jest ostatnie maksimum na 5,9400. W przypadków dalszych spadków najbliższym wsparciem jest ostatnie minimum lokalne na 5,7700.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00