pl

Środki z KPO umacniają złotego – Komentarz walutowy z dnia 26.02.2024

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Odblokowanie środków z funduszy Unii Europejskiej to mocny impuls dla złotego. Na rynkach reakcja była zdecydowanie pozytywna. W tle wzrost bezrobocia na Węgrzech i Niemiecka recesja.

Odblokowanie środków unijnych

W piątek pojawiły się informacje o odblokowaniu środków z KPO. Te zaczną spływać do Polski w ciągu dwóch miesięcy od formalnego potwierdzenia tej decyzji przez komisarzy europejskich, co ma nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Środki europejskie mają być wsparciem m.in. w finansowaniu programów w sektorze transformacji energetycznej i cyfryzacji. Niech o tym, czy te środki są korzystne dla Polski i złotego, świadczy choćby reakcja rynków. Po tych danych złoty umocnił się o ponad dwa grosze względem głównych walut. Powodem umocnienia oprócz spodziewanej poprawy wyników jest również fakt, że środki popłyną do nas w walucie obcej, a wydawane będą w złotych. W rezultacie sprzedaż dużej liczby euro za złotego powinna go umocnić.

Bezrobocie na Węgrzech

Węgry radzą sobie ostatnio bardzo przyzwoicie z inflacją. Niestety nie radzą sobie już tak dobrze z bezrobociem. W styczniu parametr ten podskoczył do 4,6%. Jest to najwyższy wynik od wyskoku z początku pandemii. Poprzednio wyższe bezrobocie miało miejsce podczas kryzysu w 2008 roku, osiągając wówczas dwucyfrowe poziomy. Podobny przebieg tego wskaźnika zauważamy też w Polsce, jednak u nas, jak na razie, wzrost bezrobocia wynika głównie z czynników sezonowych. Węgrzy z kolei w trend wzrostu liczby bezrobotnych weszli już od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, co jest złym prognostykiem dla forinta. Doskonale widać wpływ tych danych na rynki. W piątek polski złoty umacniał się względem euro, korona czeska też, a forint jednak tracił.

Niemcy potwierdzają recesję

Piątkowe dane nie pozostawiają złudzeń – niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,4% w zeszłym roku. Było to potwierdzenie danych za IV kwartał 2023 roku. Pokazuje to, w jak złej sytuacji jest niemiecka gospodarka obecnie. Z drugiej strony wiele gospodarek chciałoby spadać z pozycji, w której są obecnie Niemcy zamiast być w tej, w której są. Słabsze wyniki tego kraju to jednak spore obciążenie dla europejskiej waluty. Piątkowe dane były zgodne z oczekiwaniami, zatem nie było widać negatywnego wpływu na euro.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00