Złoty silniejszy od złota – Komentarz walutowy z dnia 23.07.2024
Polski złoty odrabia ostatnie straty, pomimo słabszych danych z rynku budowlanego oraz sprzedaży detalicznej. Złoto z kolei nurkuje z ostatnio wybitych szczytów. W tle czekamy na decyzje dwóch banków centralnych.
Słabsze dane z Polski
Wczoraj poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej w czerwcu. Sprzedaż rośnie w skali roku co prawda o 4,7%, aczkolwiek rynek oczekiwał 5,8%, więc mamy niemiłą niespodziankę. Gorzej wypadła produkcja budowlano- montażowa. Spodziewano się spadku o 4,5%, a uzyskano spadek o 8,9%w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku. Z drugiej strony – biorąc pod uwagę, że rynek nieruchomości w Polsce rozwija się od jednego programu wsparcia deweloperów do kolejnego programu wsparcia deweloperów – oczekiwanie, że w okresie przerwy pomiędzy kredytem 2% a kolejnym Rządowym programem będzie dobrze wydaje się mało racjonalne. Rynek przyjął te dane dobrze. Inwestorzy najwyraźniej nie byli zaskoczeni tymi odczytami, bo kontynuowali poranne odbicie złotego. Dzięki temu kurs euro spadł po raz pierwszy od środy do poziomu 4,28 zł.
Decyzje Banków Centralnych
Dzisiaj czekają nas dwie decyzje w sprawie stóp procentowych. Z jednej strony Turcja, gdzie przy 50% stopie procentowej pojawiło się światełko w tunelu – po 7 miesiącach wzrostu cen z rzędu, w czerwcu w końcu zobaczyliśmy spadek, i to od razu o niemal 4%. Choć Turcja ma parametry wyglądające tak, jakby ktoś przez pomyłkę przesunął przecinek, to niestety stopa procentowa naprawdę wynosi tam 50%, a nie 5%, a inflacja wynosi 71%, a nie 7,1%. Drugim ważnym państwem, w którym będziemy śledzić poczynania banku centralnego, będą dzisiaj Węgry. Zgodnie z oczekiwaniami stopa procentowa powinna spaść tam do poziomu 6,75% – jest to tylko jeden punkt procentowy powyżej obecnego wyniku Polski oraz dokładnie taki poziom, jaki Polska miała przed przedwyborczymi obniżkami. Gdyby doszło na Węgrzech do silniejszej obniżki niż zakładane 0,25%, to wówczas można oczekiwać osłabienia forinta względem pozostałych walut.
Złoto pożegnało się ze szczytami
Jeszcze w połowie zeszłego tygodnia złoto znajdowało się pod względem wartości nominalnej na szczytach wszechczasów. W ciągu tych kilku dni mielimy jednak około 4% spadek, co przekłada się na około 100 dolarów straty na każdej uncji. Część analityków łączy to z umocnieniem dolara, aczkolwiek ruch na złocie był niemal o rząd wielkości silniejszy niż na dolarze. Pokazuje to raczej, że mówimy o realizacji zysków inwestorów niż o dopasowaniu do kursu waluty rozliczeniowej.
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
13:00 – Turcja – decyzja w sprawie stóp procentowych,
14:00 – Węgry – decyzja w sprawie stóp procentowych.