Interesują Cię aktualne kursy walut i cena korony czeskiej? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania korony czeskiej w naszym kantorze internetowym.
Wystąpił problem podczas pobierania danych.
Kurs korony czeskiej na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.
Korona czeska, według standardu ISO 4217, określona jest międzynarodowym symbolem CZK. w jej ojczyźnie, Czechach, powszechnie funkcjonuje również skrót Kč od wyrażenia „koruna česká“, przy czym niektórzy Czesi dobrze pamiętają jeszcze „h“ nawiązujące do halerza, czyli setnej części korony.
Choć formalnie waluta w Czechach dzieli się na 100 halerzy, od 2009 roku monet halerzowych nie ma w obiegu. Fizycznie nie istnieje więc odpowiednik polskich groszy, a ceny w Czechach możemy zobaczyć jedynie w „zaokrąglonej“ wersji. Tym samym czeskie korony stanowią dość niespotykany przykład monet nieposiadających podjednostki.
Na awersie współczesnych monet widnieje czeski lew herbowy, taki sam jak w godle państwa. Rewers każdej z nich nawiązuje zaś do historii - mamy tu m.in. grafikę przedstawiającą Most Karola w Pradze (5 Kč), katedrę w Brnie (10 Kč) albo zamek królewski na Hradczanach (50 Kč). Uwagę przykuwa również charakterystyczna barwa monet 10 oraz 50 CZK powstała wskutek zastosowania miedzi do ich produkcji. Banknoty czeskie przedstawiają z kolei wizerunki ważnych dla Czechów osobistości, nie tylko polityków i działaczy społecznych, ale również artystów. Przykładowo 100 koron czeskich ma na awersie postać króla Karola IV, a 500 koron czeskich zdobi portret pisarki Boženy Němcovej.
Czeska korona nie ma nawet 30 lat, co czyni ją jedną z najmłodszych walut Europy - została wprowadzona do obiegu dopiero w 1993 roku. Dzieje CZK są jednak znacznie dłuższe, co nie powinno dziwić, bo w kraju takim jak Czechy, waluta siłą rzeczy związana jest z losami samego państwa.
Zaczęło się od korony austro-węgierskiej, która stanowiła środek płatniczy na terenie dzisiejszych Czech w czasach, gdy znajdowały się one pod panowaniem Habsburgów - na koronę czechosłowacką została przemianowana dopiero w 1919 roku. Kolejną zmianę przyniosła II wojna światowa - okupacja obszaru Czech poskutkowała wprowadzeniem nowej waluty, a kurs korony został powiązany z kursem marki niemieckiej. Po wyzwoleniu państwa przywrócono koronę czechosłowacką jako tzw. „drugą koronę“ i funkcjonowała ona aż do reformy monetarnej zarządzonej przez Komunistyczną Partię Czechosłowacji w 1953 roku. Wprowadzone zmiany były trudne, zwłaszcza dla zamożniejszych Czechów i Słowaków, bo nowa korona czeska przelicznik miała bardzo niekorzystny - „trzecia korona“ warta była zaledwie 1500 starych koron. Ludzie niegdyś dobrze sytuowani utracili więc swoje majątki utrzymywane w postaci oszczędności lub papierów wartościowych.
Po podziale Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej każde z państw wdrożyło własną politykę monetarną: w Czechach zaczęła obowiązywać korona czeska, a w Słowacji słowacka, którą jednak 1 stycznia 2009 roku zastąpiło euro. Kurs czeskiej korony wciąż więc znajduje się w gronie obserwowanych przez Polaków notowań walut - para CZK PLN interesuje szczególnie zapalonych narciarzy, spędzających urlopy za czeską granicą. Cena korony czeskiej jest obiektem względnie dużego zainteresowania również przez to, że Praga jest jednym z najchętniej wybieranych przez nas kierunków tzw. city breaków.
Monety halerzowe zostały wycofane, ponieważ koszt produkcji dwukrotnie przewyższał ich wartość nominalną.
Czechy to obecnie jedyny obszar byłych Austro-Węgier, na którym używana jest waluta zwana koroną.
Waluta czeska dzięki lokalnej gospodarce należy do ścisłej czołówki najbardziej stabilnych walut w Europie. Co za tym idzie, kurs korony czeskiej nie ulega dużym wahaniom.
Kiedy kurs EUR będzie niższy niż otrzymasz jednorazowe powiadomienie na adres email