pl

Kurs korony czeskiej

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena korony czeskiej? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania korony czeskiej w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna CZK InternetowyKantor.pl 0,1686
Kurs sprzedaży CZK InternetowyKantor.pl 0,1706
Kurs średni CZK InternetowyKantor.pl 0,1696
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs korony czeskiej - wykres

Śledź kurs korony czeskiej na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistm
Aktualny kurs CZK/PLN: 0,000

Kurs korony czeskiej na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Korona czeska

Korona czeska, według standardu ISO 4217, określona jest międzynarodowym symbolem CZK. w jej ojczyźnie, Czechach, powszechnie funkcjonuje również skrót Kč od wyrażenia „koruna česká“, przy czym niektórzy Czesi dobrze pamiętają jeszcze „h“ nawiązujące do halerza, czyli setnej części korony.

Waluta Czech dzisiaj

Choć formalnie waluta w Czechach dzieli się na 100 halerzy, od 2009 roku monet halerzowych nie ma w obiegu. Fizycznie nie istnieje więc odpowiednik polskich groszy, a ceny w Czechach możemy zobaczyć jedynie w „zaokrąglonej“ wersji. Tym samym czeskie korony stanowią dość niespotykany przykład monet nieposiadających podjednostki.

Na awersie współczesnych monet widnieje czeski lew herbowy, taki sam jak w godle państwa. Rewers każdej z nich nawiązuje zaś do historii - mamy tu m.in. grafikę przedstawiającą Most Karola w Pradze (5 Kč), katedrę w Brnie (10 Kč) albo zamek królewski na Hradczanach (50 Kč). Uwagę przykuwa również charakterystyczna barwa monet 10 oraz 50 CZK powstała wskutek zastosowania miedzi do ich produkcji. Banknoty czeskie przedstawiają z kolei wizerunki ważnych dla Czechów osobistości, nie tylko polityków i działaczy społecznych, ale również artystów. Przykładowo 100 koron czeskich ma na awersie postać króla Karola IV, a 500 koron czeskich zdobi portret pisarki Boženy Němcovej.

Korony czeskie - historia dłuższa niż „staż“ waluty

Czeska korona nie ma nawet 30 lat, co czyni ją jedną z najmłodszych walut Europy - została wprowadzona do obiegu dopiero w 1993 roku. Dzieje CZK są jednak znacznie dłuższe, co nie powinno dziwić, bo w kraju takim jak Czechy, waluta siłą rzeczy związana jest z losami samego państwa.

Zaczęło się od korony austro-węgierskiej, która stanowiła środek płatniczy na terenie dzisiejszych Czech w czasach, gdy znajdowały się one pod panowaniem Habsburgów - na koronę czechosłowacką została przemianowana dopiero w 1919 roku. Kolejną zmianę przyniosła II wojna światowa - okupacja obszaru Czech poskutkowała wprowadzeniem nowej waluty, a kurs korony został powiązany z kursem marki niemieckiej. Po wyzwoleniu państwa przywrócono koronę czechosłowacką jako tzw. „drugą koronę“ i funkcjonowała ona aż do reformy monetarnej zarządzonej przez Komunistyczną Partię Czechosłowacji w 1953 roku. Wprowadzone zmiany były trudne, zwłaszcza dla zamożniejszych Czechów i Słowaków, bo nowa korona czeska przelicznik miała bardzo niekorzystny - „trzecia korona“ warta była zaledwie 1500 starych koron. Ludzie niegdyś dobrze sytuowani utracili więc swoje majątki utrzymywane w postaci oszczędności lub papierów wartościowych.

Po podziale Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej każde z państw wdrożyło własną politykę monetarną: w Czechach zaczęła obowiązywać korona czeska, a w Słowacji słowacka, którą jednak 1 stycznia 2009 roku zastąpiło euro. Kurs czeskiej korony wciąż więc znajduje się w gronie obserwowanych przez Polaków notowań walut - para CZK PLN interesuje szczególnie zapalonych narciarzy, spędzających urlopy za czeską granicą. Cena korony czeskiej jest obiektem względnie dużego zainteresowania również przez to, że Praga jest jednym z najchętniej wybieranych przez nas kierunków tzw. city breaków.

Ciekawostki związane z koroną czeską

  • Monety halerzowe zostały wycofane, ponieważ koszt produkcji dwukrotnie przewyższał ich wartość nominalną.

  • Czechy to obecnie jedyny obszar byłych Austro-Węgier, na którym używana jest waluta zwana koroną.

  • Waluta czeska dzięki lokalnej gospodarce należy do ścisłej czołówki najbardziej stabilnych walut w Europie. Co za tym idzie, kurs korony czeskiej nie ulega dużym wahaniom.

CZK
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00