Interesują Cię aktualne kursy walut i cena lewa bułgarskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania lewa bułgarskiego w naszym kantorze internetowym.
Wystąpił problem podczas pobierania danych.
Kurs lewa bułgarskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.
Lew bułgarski według powszechnie uznawanej normy ISO 4217 opatrzony jest międzynarodowym symbolem BGN. Waluta w Bułgarii opisywana jest skrótem „лв”, jednak osobom nieznającym cyrylicy niewiele to mówi.
Waluta bułgarska określana jest przez Polaków mianem „lew”. Warto zwrócić uwagę na odmianę tego słowa. Zamiast mówić o braku „1 lwa”, powiemy o braku „1 lewa”. Nazwa lewa bułgarskiego ma jednak związek z fauną – lew w koronie znajduje się w herbie Bułgarii.
Lew bułgarski jest oficjalną jednostką monetarną Bułgarii i dzieli się na 100 stotinek. Aktualnie w obiegu znajdują się monety 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek oraz 1 BGN i 2 BGN. Na awersie stotinek można dostrzec 12 gwiazdek, a rewers przedstawia Jeźdźca z Madary. Najciekawszym nominałem jest 2 BGN, który nie dość, że występuje zarówno w formie bilonu, jak i banknotu, to jeszcze jego moneta ma bardzo nietypowy, wielokątny kształt. Bułgarska waluta w banknotach występuje w nominałach 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewów bułgarskich. Cechuje się różnorodnymi barwami oraz wyrazistymi hologramami, a ponadto ozdobiona jest wizerunkami ważnych dla Bułgarów postaci i motywami odnoszącymi się do narodowego dziedzictwa.
Burzliwą historię, jaką cechuje się Bułgaria, waluta tego kraju całkiem dobrze odzwierciedla. Przez setki lat terytorium to pozostawało pod wpływami Cesarstwa Rzymskiego, a później Imperium Osmańskiego. Autonomiczne Księstwo Bułgarii powstało dopiero pod koniec XIX wieku, a wprowadzone w 1881 roku bułgarskie lewy, waluta obowiązująca do dziś, były tego ukoronowaniem. Lew bułgarski posiadał wtedy pokrycie w złocie, a kurs lewa był równy cenie franka francuskiego. Dzięki temu, że w tamtych czasach lew kurs miał powiązany z tą właśnie walutą, Bułgaria przystąpiła do Łacińskiej Unii Monetarnej. Wojny bałkańskie przyczyniły się do rezygnacji z parytetu złota, a kolejne lata przyniosły Bułgarii wysoką inflację - kurs BGN udało się ustabilizować w 1924 roku, ale wymagało to tego, by lew bułgarski kurs miał uzależniony od dolara. W latach 30-tych BGN kurs miał z kolei powiązany z marką niemiecką, a po zajęciu Bułgarii przez Armię Czerwoną, z rublem radzieckim. Po inflacji związanej z II wojną światową, do obiegu trafiła druga seria bułgarskiej waluty, a lew bułgarski ponownie połączony został z wartością dolara. Dziś waluta Bułgarii funkcjonuje w postaci piątej serii, wprowadzonej w 1999 roku.
Dziś bułgarski lew, waluta raczej niezbyt popularna na rynku finansowym, znany jest nam głównie ze względu na wyjazdy wakacyjne. W związku z tym kurs lewa do złotówki najczęściej sprawdzamy w okolicach sezonu urlopowego. BGN PLN nie jest jednak jedyną parą walutową, która zyskuje zainteresowanie w tym czasie - dla reszty Europejczyków ważne jest to, jaki waluta Bułgarii przelicznik ma na euro. Wartość ta raczej nikogo nie zaskoczy, bo kurs lewa bułgarskiego z euro jest oficjalnie powiązany, co oznacza, że kurs lewa do euro jest stały - na 1 euro przypada 1,95 lewa. Kurs połączony z bardziej stabilną, europejską walutą sprawia, że zagraniczni przedsiębiorcy chętniej podejmują współpracę z bułgarskimi kontrahentami.
W XIX wieku, gdy lew bułgarski miał pokrycie w złocie, cena lewa osiągnęła tak wysoką wartość nabywczą, że za jedną monetę można było kupić np. nieruchomość w dobrej lokalizacji.
Gdy Bułgaria przystępowała do UE, politycy tego państwa nie uznali łacińskiej pisowni „euro”. Z tego powodu, na nowych banknotach BGN słowo “euro” napisane jest cyrylicą.
Zmiana nazewnictwa jednostki monetarnej z BGL na BGN nastąpiła dopiero w 1999 roku. Nie zmieniło to oczywiście tego, jaka waluta w Bułgarii obowiązywała.
Kiedy kurs EUR będzie niższy niż otrzymasz jednorazowe powiadomienie na adres email