pl

Kurs lewa bułgarskiego

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena lewa bułgarskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania lewa bułgarskiego w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna BGN InternetowyKantor.pl 2,1799
Kurs sprzedaży BGN InternetowyKantor.pl 2,2049
Kurs średni BGN InternetowyKantor.pl 2,1924
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs lewa bułgarskiego - wykres

Śledź kurs lewa bułgarskiego na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistm
Aktualny kurs BGN/PLN: 0,000

Kurs lewa bułgarskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Lew bułgarski

Lew bułgarski według powszechnie uznawanej normy ISO 4217 opatrzony jest międzynarodowym symbolem BGN. Waluta w Bułgarii opisywana jest skrótem „лв”, jednak osobom nieznającym cyrylicy niewiele to mówi.

Lew bułgarski współcześnie

Waluta bułgarska przez Polaków określana jest mianem „lew”. Wbrew pozorom, słowa tego nie odmienia się wcale tak jak nazwy wielkiego kota. Zamiast mówić o braku „1 lwa”, powiemy o braku „1 lewa”. Co ciekawe, nazwa lwa bułgarskiego istotnie ma związek z zwierzętami, które, dziś kojarzone głównie z Afryką, zamieszkiwały Europę w bardzo odległej przeszłości. Nawiązuje do nich zresztą nie tylko waluta, lew w koronie znajduje się też w herbie Bułgarii.

Lew bułgarski jest oficjalną jednostką monetarną Bułgarii i dzieli się na 100 stotinek. Aktualnie w obiegu znajdują się monety 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek oraz 1 BGN i 2 BGN. Na awersie stotinek można dostrzec 12 gwiazdek, a rewers przedstawia Jeźdźca z Madary. Najciekawszym nominałem jest 2 BGN, który nie dość, że występuje zarówno w formie bilonu, jak i banknotu, to jeszcze jego moneta ma bardzo nietypowy, wielokątny kształt. Bułgarska waluta w banknotach występuje w nominałach 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewów bułgarskich. Cechuje się różnorodnymi barwami oraz wyrazistymi hologramami, a ponadto ozdobiona jest wizerunkami ważnych dla Bułgarów postaci i motywami odnoszącymi się do narodowego dziedzictwa.

Kurs lewa bułgarskiego i zawirowania z nim związane

Burzliwą historię, jaką cechuje się Bułgaria, waluta tego kraju całkiem dobrze odzwierciedla. Przez setki lat terytorium to pozostawało pod wpływami Cesarstwa Rzymskiego, a później Imperium Osmańskiego. Autonomiczne Księstwo Bułgarii powstało dopiero pod koniec XIX wieku, a wprowadzone w 1881 roku bułgarskie lewy, waluta obowiązująca do dziś, były tego ukoronowaniem. Lew bułgarski posiadał wtedy pokrycie w złocie, a kurs lewa był równy cenie franka francuskiego. Dzięki temu, że w tamtych czasach lew kurs miał powiązany z tą właśnie walutą, Bułgaria przystąpiła do Łacińskiej Unii Monetarnej. Wojny bałkańskie przyczyniły się do rezygnacji z parytetu złota, a kolejne lata przyniosły Bułgarii wysoką inflację - kurs BGN udało się ustabilizować w 1924 roku, ale wymagało to tego, by lew bułgarski kurs miał uzależniony od dolara. W latach 30-tych BGN kurs miał z kolei powiązany z marką niemiecką, a po zajęciu Bułgarii przez Armię Czerwoną, z rublem radzieckim. Po inflacji związanej z II wojną światową, do obiegu trafiła druga seria bułgarskiej waluty, a lew bułgarski ponownie połączony został z wartością dolara. Dziś waluta Bułgarii funkcjonuje w postaci piątej serii, wprowadzonej w 1999 roku.

Dziś bułgarski lew, waluta raczej niezbyt popularna na rynku finansowym, znany jest nam głównie ze względu na wyjazdy wakacyjne. W związku z tym kurs lewa do złotówki najczęściej sprawdzamy w okolicach sezonu urlopowego. BGN PLN nie jest jednak jedyną parą walutową, która zyskuje zainteresowanie w tym czasie - dla reszty Europejczyków ważne jest to, jaki waluta Bułgarii przelicznik ma na euro. Wartość ta raczej nikogo nie zaskoczy, bo kurs lewa bułgarskiego z euro jest oficjalnie powiązany, co oznacza, że kurs lewa do euro jest stały - na 1 euro przypada 1,95 lewa. Kurs połączony z bardziej stabilną, europejską walutą sprawia, że zagraniczni przedsiębiorcy chętniej podejmują współpracę z bułgarskimi kontrahentami.

Waluta Bułgarii - najciekawsze fakty związane z BGN i gospodarką kraju

  • W XIX wieku, gdy lew bułgarski miał pokrycie w złocie, cena lewa osiągnęła tak wysoką wartość nabywczą, że za jedną monetę można było kupić np. nieruchomość w dobrej lokalizacji.

  • Gdy Bułgaria przystępowała do UE, politycy tego państwa nie uznali łacińskiej pisowni „euro”. Z tego powodu, na nowych banknotach BGN słowo “euro” napisane jest cyrylicą.

  • Zmiana nazewnictwa jednostki monetarnej z BGL na BGN nastąpiła dopiero w 1999 roku. Nie zmieniło to oczywiście tego, jaka waluta w Bułgarii obowiązywała.

BGN
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00