pl

Trump po Chinach obiera nowy cel, tym razem Europa i Japonia – Analiza techniczna z dnia 18.02.2019

Krzysztof Pawlak
Krzysztof Pawlak dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Trendy wzrostowe na parach złotowych nieco wyhamowały. Możliwe trendy boczne na EUR/PLN i CHF/PLN. Dolar decyduje o notowaniach złotego. Spadki na EUR/USD powodują odpływ kapitału z walut rynków wschodzących. Wysokie wskazania PKB z Polski nie wpłynęły na umocnienie krajowej waluty. Czekamy na pozytywne doniesienia z negocjacji USA z Chinami w sprawie kontaktów handlowych. Groźba wprowadzenia ceł może odbić się na cenie euro. Impas w temacie brexitu nadal aktualny, a do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE raptem 40 dni.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 03.01.2019-18.02.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2590

3,7300

3,7100

4,7540

Maksimum

4,3380

3,8350

3,8530

4,9680

EUR/PLN

Na EUR/PLN sytuacja jest dość klarowna, od uzyskania minimum na poziomie 4,26 trwa dość silny trend wzrostowy. Widać co prawda pierwsze oznaki hamowania jego tempa, ale skala odreagowania ostatnich wzrostów póki co jest dość mizerna. Słabość złotego podyktowana jest w głównej mierze siłą amerykańskiej waluty. Generalnie sentyment na rynkach jest nie najgorszy, ale jednak moc zielonego wysysa kapitał z rynków wschodzących. Póki co inwestorzy ignorują wprowadzenie stanu wyjątkowego w USA i żyją bardziej tematem postępów w negocjacjach handlowych pomiędzy USA a Chinami. Ostatnie spadki EUR/USD i tym samym słabość walut emerging markets to przede wszystkim niemoc waluty bazowej w tym zestawieniu czyli euro. Kolejne dane dają jasny przekaz, że dobrze to już było, a kłopoty gospodarki Niemiec mogą odbić się i na polskiej. Do tego z tyłu czai się mocna groźba ze strony Trumpa i wprowadzenia ceł na samochody i części z Europy. Szczególnie, że otrzymał on raport z Departamentu Handlu, który ponoć daje rekomendację na wprowadzenie ceł rzędu 20-25%. Nie trzeba mówić, że to byłby dodatkowy cios dla niemieckiej gospodarki. Stąd ewentualne odreagowanie na parach złotowych wynikająca z podpisania porozumienia USA z Chinami może być krótkotrwałe.

CHF/PLN

Identycznie się ma sytuacja na parze CHF/PLN gdzie przez ostatni tydzień trwał dynamiczny trend wzrostowy. Dzisiaj sytuacja nieco się uspokoiła, a kurs powoli się wypłaszcza. Większość uczestników rynku czeka na pozytywne doniesienia z frontu wojny handlowej USA z Chinami. Jeśli się uda podpisać porozumienie szczególnie przed 1 marca, kiedy to miałyby wejść nowe obostrzenia ze strony USA, a więc cła podwyższone z 10 do 25%, to waluty krajów wschodzących mogą nieco odreagować. Szczególnie w przypadku risk on waluty uznawane za bezpieczne mogą pozostać w defensywie. Niestety jak wspominaliśmy i na parze EUR/PLN ewentualne lepsze dni złotówki mogą być krótkie, jeśli Trump postanowi uderzyć w przemysł motoryzacyjny w Europie wprowadzając cła.

USD/PLN

Krajowa waluta w ostatnich tygodniach jest mocno uzależniona od czynników zewnętrznych a w głównej mierze od zachowania EUR/USD. Główna para z kolei ma decydujący wpływ na notowania USD/PLN. Skok na tej parze z poziomów 3,71 do nawet 3,85 w lutym wynika bezpośrednio ze zjazdu EUR/USD z okolic 1,15 na momentami 1,1230. W ostatnich dniach mamy więc lekką korektę ale nadal pokazuje to słabość rodzimej waluty. W USA trwa stan wyjątkowy ogłoszony w piątek przez Trumpa, nadal walczy on o mur na granicy z Meksykiem. Z drugiej strony mamy negocjacje w wojnie handlowej z Chinami. Trudno więc wyrokować jak te dwie sprawy wpłyną na kwotowania zielonego. Z jednej strony dogadanie się to pozytyw dla dolara z drugiej może oznaczać wzrost apetytu na ryzyko czyli np mocniejsze euro. Cały czas z tyłu głowy trzeba mieć też gołębie nastawienie Fed, które będzie przypominane przy każdej lepszej okazji przez członków FOMC. Patrząc od strony wspólnej waluty ciążyć mogą mocno słowa członka EBC, który stwierdził, że spowolnienie w strefie euro jest mocniejsze niż sądzono stąd możliwa jest kolejna runda LTRO. Pytanie co by mówili decydenci z EBC gdyby Trumpa zaskoczył ich cłami na przemysł motoryzacyjny, które jeszcze by spotęgowały słabe dane. Tydzień może być więc bardzo ciekawy a zaskoczeń może nie brakować.

GBP/PLN

W czwartek Izba Gmin odrzuciła projekt uchwały w sprawie poparcia rządowego stanowiska wobec Brexitu. Nadal więc parlament jest mocno podzielony, mimo że do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE pozostało niecałe 40 dni. Głosowanie miało wzmocnić pozycję Theresy May w negocjacjach z UE. Strona brytyjska domaga się zmian w tzw backstopie. Wygląda więc na to, że powoli dążymy do rozwiązania, którym będzie finalne głosowanie w Izbie Gmin czy wybrać wynegocjowaną wcześniej umowę z UE czy jednak wyjść bez porozumienia. Wydaje się jednak, że rynki zupełnie tym się nie przejmują i biorą pod uwagę jedynie ukłon ze strony UE i wydłużenie czasu do negocjacji choćby do końca roku. Zaskakujący jest też optymizm i twarde dążenie May i nie zmienianie swojej strategii. Nadal uważa, że uda jej się przekonać posłów do porozumienia. Optymizm widać też mocno po notowaniach funta, który trzyma się mocno. GBP/PLN porusza się nadal w trendzie wzrostowym niemniej jednak nie jest on tak dynamiczny jak na pozostałych parach. Co warte uwagi na wykresie powstała formacja trójkąta, która biorąc pod uwagę zawężanie się obu ramion może sygnalizować większe wybicie. W weekend pojawiły się informacje o kłopotach Corbyna we własnej partii i możliwym odejściu kilku członków. Jest to wynik frustracji na twarde dążenie szefa partii pracy do kolejnego referendum. Rynki będą z pewnością obserwować ten wątek, który mógłby wpłynąć na rozkład głosów w Izbie Gmin.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00