pl

Panika wciąż trwa – Analiza techniczna z dnia 23.03.2020

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Mamy ciekawe czasy na rynku. Z jednej strony eksporterzy powinni się cieszyć z kursów walut na obecnych poziomach, z drugiej strony ograniczenia w prowadzeniu działalności wcale nie powodują, że ich życie to sielanka. Warto przypomnieć, że pomimo nieudzielania kredytów frankowych od przeszło dekady problem ten znów daje o sobie znać i to ponownie przed wyborami prezydenckimi.


Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 17.03.2020-23.03.2020

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4.3730

4.1346

3.9077

4.7353

Maksimum

4.4602

4.3775

4.2994

5.0330

EUR/PLN

EUR/PLN

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Trend boczny z przełomu lutego i marca jest już historią. Obecnie kurs EURPLN znajduje się w wyraźnym trendzie wzrostowym. Ograniczenie w okolicach 4,60 zł testowane w połowie minionego tygodnia na razie nie zostało trwale przełamane. Dzisiaj jednak widzimy kolejne podejście. Na wykresie tworzy się wyraźny klin i albo będziemy świadkami przebicia poziomu 4,60 zł i dalszej drogi na północ, albo dojdzie do wybicia dołem z formacji. W takim scenariuszu albo będziemy świadkami złagodzenia tego jakże stromego trendu wzrostowego, albo nawet zobaczymy techniczną korektę obecnego ruchu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że wiele walut znajduje się na od dawna niewidzianych poziomach i interwencja banku centralnego (polskiego lub europejskiego) może łatwo wybić kurs z obecnego trendu.

CHF/PLN

CHF/PLN

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Kurs CHFPLN zachowuje się ostatnio bardzo podobnie do EURPLN. Podobnie jak euro, frank również znajdował się jeszcze niedawno w wąskim korytarzu bocznym i podobnie jak euro opuścił go bardzo zdecydowanym ruchem przechodząc w wyraźny trend wzrostowy. Warto zwrócić uwagę, że zmienność względem franka jest jeszcze dodatkowo podsycana przez to, co dzieje się na EURCHF. Na wspomnianej parze w ciągu kwartału euro straciło ponad 3% na wartości. Stąd też o owe 3% mocniejsze spadki złotego względem franka niż euro. Z tego też powodu górne ograniczenie w klinie, które było na EURPLN zaledwie nieśmiało testowane tutaj już zostało przebite, jednakże kurs wrócił poniżej tej granicy. Jeżeli wybicie się potwierdzi, czeka nas prawdopodobnie dalszy ruch w trendzie wzrostowym ku rozpoczy kredytobiorców walutowych.

USD/PLN

USD/PLN

Wykres kursu dolara amerykańskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Dolar amerykański, podobnie jak poprzednie wspomniane waluty, znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Jeszcze dwa tygodnie temu tracił na wartości, po czym gwałtownie przełamał się i ruszył, podobnie jak euro czy frank na północ. Co takiego wydarzyło się wtedy na rynku? Wyjaśnienie znajduje się na parze EURUSD, gdzie jeszcze dwa tygodnie temu obserwowaliśmy szczyt wartości euro względem dolara. Od tego czasu jednak dolar zyskał na wartości ponad 7% względem euro, co w połączeniu ze słabym złotym spowodowało bardzo gwałtowny wzrost ceny amerykańskiej waluty o ponad 50 groszy w dwa tygodnie.

GBP/PLN

GBP/PLN

Wykres kursu funta brytyjskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Funt brytyjski jest obecnie najciekawszą walutą spośród głównych walut, w parze ze złotym. Ze względu na problemy samego funta, które pokryły się w czasie z problemami złotego, kurs GBPPLN jest w dalszym ciągu w trendzie bocznym. Były, co prawda, dwa momenty kiedy funt mocniej stracił, jednakże bardzo szybko wracał do wcześniejszej formacji. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że pomimo tego, że trend wygląda relatywnie stabilnie, to w gruncie rzeczy na rynku może się pokazać cała gama informacji, które momentalnie spowodują, że (podobnie jak to było w przypadku euro, franka czy dolara) opuścimy obecną formację. Na razie jednak funt jest wyraźnie w odwrocie względem głównych walut, a biorąc pod uwagę chęć wsparcia eksporterów w trudnych czasach wątpliwe by Brytyjczycy specjalnie go bronili interwencjami na rynku.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00