pl

Lipiec pod dyktando USD – Analiza techniczna z dnia 18.07.2025

Krzysztof Pawlak
Krzysztof Pawlak dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Trend spadkowy na notowaniach głównej pary walutowej świata. W tle odsuwanie się obniżki stóp w USA w tym roku. Popularny „kabel” na równi pochyłej. Argumenty na plus dla USA i na minus dla GBP. Wakacyjny handel na EUR/PLN, dopiero obniżka stóp przez RPP we wrześniu może wywołać większy ruch. Popyt na złoto ciągle ma się dobrze – 3500 w zasięgu.

Tabela. Maksima i minima głównych walut. Zakres: 25.06.2025 – 17.07.2025

Para walutowa EUR/USD EUR/PLN GBP/USD GOLD
Minimum 1,1570 4,2370 1,3370 3270
Maksimum 1,1815 4,2700 1,3770 3370

EUR/USD

Wykres kursu euro do dolara amerykańskiego, interwał H1

Lipiec na głównej parze walutowej świata zdecydowanie należy do dolara amerykańskiego. Praktycznie od 1 lipca widzimy zainicjowanie się trendu spadkowego, który tak naprawdę do dzisiaj obowiązuje. Oczywiście są momenty, gdy inicjatywę przejmuje euro, ale przynajmniej na ten moment są to jedynie korekty w trendzie spadkowym. Kurs w tym krótkim czasie spadł ponad 200 pipsów, z poziomu 1,1820 do minimum z tego tygodnia 1,1575. Czynnikiem głównym, który odpowiada za taki scenariusz, jest kwestia oddalania się obniżek stóp procentowych w USA. Prawdopodobieństwo cięć we wrześniu spada niemalże każdego dnia i wynosi już tylko nieco ponad 50% – co jak na decyzję Fed może skierować nas w stronę jednak braku takiej decyzji. Bank centralny z USA jest mocno podzielony w tej kwestii, a część decydentów widziałaby przestrzeń do rozpoczęcia luzowania monetarnego. Z drugiej strony są tacy, którzy uważają, że utrzymanie kosztu pieniądza ma w tym momencie największy sens. Trzeba przyznać, że dostali w tym tygodniu argument w postaci wyższej inflacji bazowej CPI. Kurs EUR/USD w tym momencie ma przestrzeń, by zejść w ramach tego trendu wzrostowego do poziomu 1,15 i tutaj pojawia się istotne wsparcie, które może zatrzymać tendencję spadkową. Oczywiście ciągle trzeba być czujnym na słowa prezydenta USA, który choćby niechęcią do prezesa Fed potrafi wskrzesić dużą zmienność, nie mówiąc już o kwestiach celnych, gdzie jeszcze wiele zwrotów akcji może się pojawić.

GBP/USD

Wykres kursu funta brytyjskiego do dolara amerykańskiego, interwał H1

Dość klarowna sytuacja jest widoczna na notowaniach GBP/USD, gdzie dominuje trend spadkowy. Z jednej strony jest to kwestia mocnego dolara amerykańskiego na rynku FX, z drugiej strony mamy do czynienia z wieloma argumentami negatywnymi w kwestii funta brytyjskiego. Kurs w lipcu spada z poziomu 1,3770 do aż 1,3370 – co jak na tak krótki czas jest sporym ruchem. Teraz jednak jesteśmy w miejscu ważnego wsparcia w okolicach 1,34, od którego w czerwcu widzieliśmy ruch na północ. Przebicie tego poziomu może spowodować, że popularny „kabel” spadnie jeszcze o przynajmniej 200 pipsów. Jeśli chodzi o siłę USD, to już wspominaliśmy. Sporo jednak argumentów in minus pojawiło się o GBP. Przede wszystkim wyższy odczyt inflacji, który się pojawił, może nieco związać ręce BoE w kwestii planowanego cięcia stóp. Wynik 3,6% w czerwcu jest wyższy o 0,2%, niż ten w maju. Pokazuje to, że problem z cenami na Wyspach ciągle może nie być rozwiązany. Przede wszystkim to kwestia drożyzny na rynku mieszkaniowym i presji inflacyjnej w sektorze usług. Z drugiej strony decydentów z Banku Anglii martwi słaba aktywność gospodarcza i pogarszająca się sytuacja na tamtejszym rynku pracy. Rynek ciągle widzi spore szanse na cięcie stóp, co też jest negatywnym argumentem dla GBP. Ciągle też na Wyspach jest zamieszanie polityczne, a rząd Partii Pracy jest pod sporą presją społeczną. Co gorsza, rośnie trzecia siła wygrywająca w sondażach, która może spowodować małą rewolucję w przyszłych wyborach.

EUR/PLN

Wykres kursu euro do złotego, interwał H1

EUR/PLN porusza się w iście wakacyjnym trendzie. Kurs od zakończenia roku szkolnego, pod koniec czerwca, porusza się w ramach bardzo wąskiego kanału – między 4,2370 a 4,27. Większej zmienności i co za tym idzie presji podażowej, nie wywołała nawet lipcowa siła dolara amerykańskiego na rynku FX. Zwyczajowo mocniejszy USD wysysa kapitał z rynków wschodzących, a tutaj nawet tego nie widać. Większych ruchów nie wywołał też odczyt nieco wyższej inflacji w Polsce – 4,1% w czerwcu vs 4,0% w maju. Póki co, inwestorzy dość spokojnie podchodzą do kwestii dalszych ruchów RPP i obniżek stóp procentowych. Tym bardziej że w sierpniu Rada ma niedecyzyjne posiedzenie, więc do września jeszcze wiele może się zmienić. Rynek jest dość pewny jednak, że po wakacjach kredytobiorcy znów odczują ulgę, a raty kredytowe spadną. Cięcie kosztu pieniądza może spowodować, że EUR/PLN ruszy w górę. Niektórzy analitycy uważają, że jeśli do końca roku stopy procentowe spadną minimum o 50 pkt bazowych, a inna część rozważa, że nawet o 75 pkt, to wtedy EUR/PLN koniec roku zaliczy ponad poziomem 4,30. Na razie wsparciem będzie dolne ograniczenie kanału, a w przypadku ruchu w górę oporem będzie wspominany poziom 4,27.

GOLD

Wykres kursu złota, interwał H1

Już tak klarownie nie wygląda sytuacja na notowaniach złota. W dłuższym terminie nadal obowiązuje trend wzrostowy, ale na wykresie widać kilka momentów większych korekt. Ciągle jednak jesteśmy na poziomach bliskich ATH. To tylko potwierdza tezę, że złoto nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa, a 3500 jest poziomem do pokonania. Tym bardziej że co rusz słyszymy głosy o rekordowym popycie na złoto. W tym tygodniu takie newsy pojawiły się z Chin, gdzie ten na ETF w drugim kwartale wyniósł 45 ton, podczas gdy w pierwszym było to raptem 18 ton. Ciągle mocne zakupy trwają po stronie banków centralnych i coraz częściej są to nieoficjalne informacje, z uwagi na to, że rozgłaśnianie takich informacji wszem wobec powoduje, że cena jeszcze bardziej się nakręca. W kwestii zakupowej również nasz bank centralny się wyróżnia i jest jednym z większych graczy na tym rynku, patrząc przez pryzmat ilości ton, które trafiły do skarbca.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt