pl

Komentarz walutowy z dnia 03.01.2014

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Wczorajszy dzień to ucieczka inwestorów od złotego. Możemy się cieszyć, że nie jest tak źle jak w Turcji, aczkolwiek wczoraj rodzima waluta straciła do głównych walut przeciętnie około 3 groszy.

Wczoraj złoty tracił względem walut zachodnich. Było ku temu co najmniej kilka powodów. Po pierwsze opublikowany słabszy od oczekiwań wskaźnik PMI przełożył się na ucieczkę inwestorów od polskich obligacji. W sytuacji, gdy zagraniczni inwestorzy uciekają z rynku obligacyjnego, najczęściej również sprzedają walutę. Rynek obligacji dodatkowo cierpi ze względu na zamieszanie z OFE, które – jeżeli nic niespodziewanego się nie stanie z ustawą – będą musiały przekazać swoje obligacje do skarbu państwa. Co ciekawe na samym końcu dnia rentowności polskiego długu znów powróciły w okolice 4,3%. Powodem tego ruchu może być fakt, że inwestorzy obawiali się, że na przyszłotygodniowej aukcji nie uda im się kupić taniej obligacji na rynku pierwotnym.

Drugim i naszym zdaniem ważniejszym powodem spadków na rodzimej walucie była sytuacja na głównej parze walutowej. Wczoraj dolar umocnił się względem euro o niemal 1,5 centa, co zwykle przekłada się na proporcjonalne reakcje na parach złotowych w przeciwnym kierunku. Powodem tego jest fakt, że mocniejszy dolar przeważnie zabiera kapitał z Europy, na czym cierpi nie tylko euro, ale i waluty krajów rozwijających się.

Wczoraj poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku pracy. Spadła zarówno liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych, jak i osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych. Były to dobre informacje, jednakże nie spowodowały one podtrzymania gwałtownych noworocznych umocnień dolara z początku dnia. Również indeks ISM dla przemysłu w USA wypadł odrobinę lepiej od oczekiwań, jednakże podobnie jak dane z rynku pracy nie spowodował kontynuacji umocnień dolara.

W Turcji mamy do czynienia z kolejnym osłabieniem tamtejszej waluty Jest ona obecnie najsłabsza względem dolara w historii. Jest kilka powodów takiej sytuacji. Po pierwsze jest to waluta o dużej zmienności kursów, która mocno straciła na redukcji programu QE3. Po drugie i chyba ważniejsze, inwestorzy stracili sporo zaufania do tego kraju w wyniku zarówno mało liberalnych działań polityków (podwyżki podatków i rozbudowa państwa socjalnego), jak i coraz głośniejszej korupcji (po ostatnim skandalu korupcyjnym stanowiska straciło 10 ministrów), która może spowodować zmianę rządów na mniej prozachodnie. Jest to dobry przykład na to, jak przekłada się na kurs walutowy utrata zaufania do władz.

Dziś warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:30 – Wielka Brytania – zaakceptowane wnioski o kredyt hipoteczny,
16:30 – USA – zapasy gazu ziemnego,
17:00 – USA – zapasy ropy naftowej.

EUR/PLN

Kwotowania EUR/PLN poruszają się w łagodnym trendzie spadkowym. Kurs wybił się poniżej poziomu 4,1550, ustanawiając najniższe poziomy od maja ubiegłego roku. Spadek dotarł aż do poziomu 4,1300 i zawrócił. Gdyby ruch ten był kontynuowany, to analiza wykresu nie pozwala ustalić żadnych istotnych poziomów mogących powstrzymać dalsze obniżki. W przypadku kontunuowania wczorajszego ruchu w górę kolejnym ważnym poziomem powstrzymującym dalsze wzrosty jest dopiero 4,1850.

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 03.10.2013 do 03.01.2014

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN od połowy października poruszał się w trendzie wzrostowym. Tuż przed świętami, ku radości kredytobiorców frankowych, w wyniku gwałtownych osłabień franka doszło do wybicia dołem z formacji. Najbliższym oporem dla ewentualnych wzrostów jest testowane wczoraj przebite ograniczenie trendu wzrostowego, czyli poziom 3,3950. Dla ruchu w dół po przebiciu dolnego ograniczenia kanału następnym wsparciem są okolice 3,3650, czyli minima lokalne października.

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 03.10.2013 do 03.01.2014

USD/PLN

Kurs USD/PLN przebił ważne minima na poziomie 3,02, ustanawiając najniższe poziomy od ponad dwóch lat. Oglądaliśmy kilka prób testowania psychologicznej bariery 3,0000 będącej silną barierą dla dalszych spadków na tej parze walutowej, po czym kurs zawrócił ku górze. W ruchu tym ważnym oporem jest testowane wczoraj ostatnie maksimum lokalnego na poziomie 3,0550.

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 03.10.2013 do 03.01.2014

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN odbił się od wzrostowej linii łączącej minima lokalne ostatnich miesięcy po czym poszybował w górę. Dla dalszych wzrostów najbliższym oporem jest 5,0450, czyli wielokrotne maksimum lokalne ostatnich ruchów. Dla spadków następnym wsparciem jest poziom 4,9650, czyli wspomniana linia łącząca minima ostatnich miesięcy.

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 03.10.2013 do 03.01.2014

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00