Czesi mają pracę - Komentarz walutowy z dnia 11.01.2019

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski
dealer walutowy internetowykantor.pl

Czeskie bezrobocie po raz kolejny najniższe w całej Unii Europejskiej. Agencja Ratingowa Fitch ponownie straszy obniżką ratingu USA z powodu braku porozumienia w sprawie budżetu.

Bezrobocie w Czechach rekordowo niskie

Są dwie metody liczenia bezrobocia. Biorąc pod uwagę liczbę zarejestrowanych bezrobotnych wynosi ono 3,1%. Z kolei metodologia unijna zwana BAEL (Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności) pokazuje mniej niż 2%. Główną różnicą pomiędzy tymi metodami jest fakt, że BAEL nie uwzględnia osób bezrobotnych ale nie szukających pracy. Nie bez znaczenia jest też metoda pomiaru wartości. BAEL jest ankietowany na wyselekcjonowanych grupach ma zatem mniejszą dokładność niż informacje z urzędów pracy. Dobre dane po raz kolejny wpłynęły na notowania korony, która po listopadowym dołku wyraźnie zyskuje.

Czy Fitch obniży rating USA?

Dawno już nie straszono obniżką ratingu USA. Obecne problemy jednak z podniesieniem limitu zadłużenia a co za tym idzie zamknięcie rządu powodują, że temat wrócił. Tzw. shutdown trwa już prawie trzy tygodnie. Kością niezgody pomiędzy Republikanami i Demokratami jest budowa muru na granicy z Meksykiem. Wydawać się mogło jeszcze niedawno, że najgłośniejsza obietnica wyborcza prezydenta została już zapomniana. Jak widać nie. Koszt jej realizacji powoduje jednak, że Demokraci nie chcą dopuścić do tej “inwestycji infrastrukturalnej”. Analitycy zwracają również uwagę na rosnące zadłużenie USA. W 2008 roku było to 67% PKB, wzrosty udało się w miarę ustabilizować w 2012 roku, ale stało się to już powyżej 100% PKB. Rosnące stopy procentowe powodują, że koszt obsługi jest coraz istotniejszym kosztem w budżecie.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - inflacja konsumencka.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.