Jaki wiatr wieje na Wyspach? - Komentarz walutowy z dnia 14.05.2019

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski
dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Dane z Niemiec bez zaskoczeń. Okazały się być w pełni zgodne z oczekiwaniami. Wojna handlowa to nie tylko Chiny. Z końcem tygodnia mija termin decyzji ws. europejskiej motoryzacji. Nastroje w Wielkiej Brytanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W Niemczech bez niespodzianek

Inflacja u naszych zachodnich sąsiadów zgodnie z przewidywaniami wynosi 2%. Była to korekta wstępnych danych i jak to często bywa, nie zmieniła finalnego odczytu. Takie dane są korzystne dla euro. Ten poziom inflacji jest dla inwestorów bliski optimum. Zbyt wysoki może rodzić ryzyka i zapowiada podwyżki stóp procentowych, które tłumią wzrost gospodarczy. Z kolei za niski sugeruje możliwe spowolnienie w gospodarce.

Wojna handlowa - co przed nami?

Weekendowa wymiana ciosów prawdopodobnie nie jest ostatnią. Warto przypomnieć, że konflikt nie ogranicza się tylko do dwóch potęg. Wbrew pozorom zaangażowana jest również Unia Europejska. W grze wciąż pozostaje kwestia ceł importowych na samochody ze Starego Kontynentu. Co prawda analitycy uważają, że mijający w tym tygodniu termin podjęcia decyzji zostanie przedłużony. Jednak przy obecnej administracji Białego Domu niczego nie można być pewnym w 100%. Chęć wsparcia amerykańskiej motoryzacji może przeważyć. W takiej sytuacji możliwe są duże zmienności na głównej parze walutowej. Jeśli będzie gorąco na euro i dolarze, to rykoszetem może dostać także złotówka. Gdy na rynkach rosną ryzyka, to inwestorzy bardzo często wycofują się z ryzykownych regionów. Za taki wciąż uznawana jest nasza część Europy.

Spadek znaczenia konserwatystów

Zamieszanie związane z nieudanym Brexitem wyraźnie nie pomaga konserwatystom. Popularni Torysi w sondażu do europarlamentu wyglądają tak, jakby ich wyborcy z góry zakładali, że opuszczą Unię i wybory są zupełnie nieistotne. 5 miejsce w rankingu komitetów wyborczych i 10% poparcie to zdecydowanie gorszy wynik niż najczarniejsze scenariusze partyjnych analityków sprzed kilku miesięcy. Jeżeli formacja się nie odbuduje, to może dojść do istotnej zmiany sił w brytyjskiej polityce. Warto zwrócić uwagę, że w sondażach prowadzi antyunijna formacja Nigela Farage’a, a większość “tradycyjnych” partii osiąga rekordowo niskie poparcie. Taka sytuacja nie oznacza wcale odejścia od koncepcji Brexitu. Połączone siły konserwatystów i przeciwników UE wciąż będą w stanie zrealizować ten projekt. Tak wysokie poparcie frakcji antyeuropejskiej przywraca wśród analityków prawdopodobieństwo bardzo niepopularnego scenariusza twardego Brexitu, który osłabia funta. Od szczytów sprzed tygodnia funt stracił już 7 groszy względem złotego.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu InternetowyKantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.