pl

Komentarz walutowy z dnia 16.10.2013

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Inflacja w Polsce znów spada i wynosi zaledwie 1%. Odczyt indeksu instytutu ZEW z Niemiec mierzący nastroje tamtejszych inwestorów okazał się nadspodziewanie dobry. W USA politycy wykorzystali kolejny dzień na negocjacje. Pomimo pięknych deklaracji w mediach efektu nie widać. Czas na porozumienie upływa jutro, a agencja ratingowa Fitch grozi konsekwencjami.

Wczoraj poznaliśmy dane o inflacji konsumenckiej w Polsce. Spadła ona do równo 1% i była niższa o 0,1% od oczekiwań rynkowych. Wynik ten jest interpretowany jako uzasadnienie nie podnoszenia stóp procentowych w najbliższej przyszłości. W efekcie skoro na wzrost rentowności trzeba będzie w Polsce poczekać inwestorzy zaczęli kupować polskie obligacje. To z kolei przełożyło się na delikatne umocnienie złotego.

Opublikowany wczoraj wskaźnik instytutu ZEW okazał się znacznie lepszy od oczekiwań. Spodziewano się 49,6pkt, jednakże odczyt wyniósł aż 52,8pkt. Wynika z tego, że nastroje inwestorów odnośnie sytuacji w Niemczech są jeszcze lepsze niż oczekiwano. Co ciekawe, rynki w reakcji na dobre dane z Niemiec zaczęły przenosić zainteresowanie z euro na dolara.

W USA kolejna runda negocjacji nie przyniosła rozwiązania, aczkolwiek obie strony są nastawione optymistycznie. Znane są już wstępne ramy porozumienia nad którym pracują obie partie. Tymczasowy budżet ma być uchwalony na 3 miesiące do 15 stycznia. Limit zadłużenia ma być z kolei wydłużony o 3 tygodnie, czyli do 7 lutego. Byłoby to o tyle korzystne, że problemy z ustaleniem budżetu nie musiałaby, tak jak teraz, od razu oznaczać zawieszenia spłaty obligacji.

Negocjacje przenoszą się na zmianę z kongresu do senatu. Wczoraj izba niższa nie była w stanie porozumieć się. Co gorsza, nawet Republikanom mimo kontrolowania większości w tej izbie nie udało się przegłosować własnej propozycji. Wynika to z tego, że kompromisowe rozwiązania nie znajdują poparcia w konserwatywnej części partii. Tea Party, o której mowa, wierzy, że warto tak jak w latach 1995-1996 poświęcić bardzo dużo by wymusić zrównoważnie nadmiernie zadłużającego się budżetu na lata.

Wczoraj nadszedł komunikat z agencji ratingowej Fitch. Informuje on o groźbie obniżenia ratingu kredytowego Stanów Zjednoczonych gdyby nie doszło do porozumienia na czas. Wyraziła ona co prawda przekonanie, że do podniesienia limitu dojdzie, jednakże dała jasno do zrozumienia jak ocenia ewentualne fiasko.

O godzinie 11:00 poznamy pakiet danych ze strefy euro w tym inflacje konsumencką. Wątpliwym jest by oczekując na porozumienie w USA rynki przyglądały się tym danym z nadmierną uwagą. Podobnie dane z USA o 14:30 nie powinny wpływać na decyzje inwestorów.

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN testował górne ograniczenie trójkąta spadkowego, jednakże wybicie okazało się fałszywe. Najbliższym oporem są testowane właśnie okolice 4,1800 czyli linia łącząca maksima lokalne od września, natomiast gdyby ten poziom został przebity to kolejnym oporem jest poziom 4,2350 będący maksimum ostatnich tygodni. Najbliższe wsparcie to minima po decyzji o niewstrzymywaniu QE3 na poziomie 4,1550.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN porusza się w ramach szerokiej formacji spadkowej i tu również można mówić o trójkącie spadkowym. Wsparciem obecnie jest poziom 3,3700 czyli minima po ostatniej decyzji FED-u. Oporem jest poziom 3,3900 czyli linia łącząca maksima października, a dalej ograniczenie szerszej formacji na poziomie 3,4350.

USD/PLN

Kurs USD/PLN porusza się obecnie w wąskim krótkoterminowym trendzie spadkowym. Po%nbsp;wybiciu z konsolidacji w dół wsparciem jest poziom 3,0700 czyli minima ostatniej decyzji FED. W przypadku przebicia oporu będącego górnym ograniczeniem formacji na poziomie 3,1000 nowym oporem będzie poziom 3,1400 czyli ostatnie maksima lokalne.

GBP/PLN

Na wykresie GBP/PLN tworzy się krótkoterminowy trend spadkowy wewnątrz szerszej formacji. W przypadku przebicia górnego ograniczenia tego ruchu w górę na poziomie 4,9300 nowym oporem są okolice poziomu 5,0300, czyli linia łącząca maksima września i października. Dla dalszego ruchu w dół wsparciem są okolice poziomu 4.9100, gdzie przebiega zarówno minimum końca sierpnia jak i 23,6% zniesienie Fibonacciego.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00