Dołki na kryptowalutach – Komentarz walutowy z dnia 17.01.2018

Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Ostatnie dwa dni to wyraźny odwrót inwestorów od kryptowalut. W dół idzie nie tylko bitcoin ale prawie cały rynek. Dzisiaj najprawdopodobniej zobaczymy podwyżkę stóp procentowych w Kanadzie.

Problemy na kryptowalutach

Jeszcze miesiąc temu bitcoin niemalże przebijał 20 000 USD. Co więcej na niektórych giełdach m. in. w Korei Południowej zawarto transakcje powyżej tego kursu. Dzisiaj sytuacja jest diametralnie inna. Bitcoin w ostatnich godzinach dwukrotnie atakował poziom 10 000 dolarów. Tylko wczoraj stracił na wartości ponad 20%. Powodem strachu jest regulowanie tego rynku w poszczególnych krajach. Na razie są to głównie Chiny i Korea Południowa, które to w świecie kryptowalut znaczą nieproporcjonalnie więcej niż w realnym. Drugi temat, który wraca niczym bumerang to wpływ kontraktów terminowych na bitcoina. Biorąc pod uwagę obroty na tym instrumencie ciężko winić go za bardzo istotny element. Problemem jest jednak fakt, że ostatnie duże wzrosty miały miejsce tuż przed otwarciem rynku kontraktów i od tego czasu spadki sięgnęły już niemal 50%.

Podwyżka stóp procentowych w Kanadzie

Dzisiaj najprawdopodobniej dojdzie do podwyżki stóp procentowych w Kanadzie. Posiedzenie Królewskiego Banku Kanady powinno wydać decyzję o godzinie 16:00. Podwyżka zdaniem analityków ma być odpowiedzią na grudniowy wzrost w USA. Ze względu na bliskość obydwóch gospodarek jest bardzo prawdopodobne, że Kanada będzie podobnie jak w przyszłości synchronizować politykę monetarną z większym sąsiadem. Gdyby nie doszło jednak do podwyżki stóp procentowych można spodziewać się istotnych spadków na dolarze kanadyjskim.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:00 – Polska – przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie,

15:15 – USA – produkcja przemysłowa,

16:00 – Kanada – decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych.

Dyrektor operacyjny (COO) w spółce Currency One (operator serwisu InternetowyKantor.pl) z ponad 14-letnim stażem w branży kantorów internetowych. Absolwent Cybernetyki Ekonomicznej oraz studiów EMBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Regularnie komentuje w mediach sytuację na rynku walutowym, surowcowym i obligacji. Współautor podcastu „Dealerzy po godzinach" i wideo podcastu „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o... pieniądzach”.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!

Zniżka dla nowych Klientów

Odbierz 500 punktów na wymianę
CHF/USD/EUR/GBP bez spreadu !

Wpisz swój e-mail, a wyślemy Ci kod rabatowy.