pl

Dolar i frank na kolejnych minimach – Komentarz walutowy z dnia 18.07.2017

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Ostatnie dni to kolejne spadki światowych walut względem złotego. Powodem jest nie tylko siła złotego, ale również osłabianie się franka i dolara wobec euro.

Dolar znowu tanieje

Amerykańska waluta ma ostatnio jeden główny problem. Nazywa się Donald Trump. Po fali entuzjazmu przyszedł moment racjonalizacji podejścia. Kurs EURUSD przebił właśnie kolejną psychologiczną barierę i osiągnął 1,15.  W efekcie oglądamy dolara poniżej 3,65 zł. Dlaczego tak się dzieje? Ze spodziewanej protekcjonistycznej polityki, wzrostu inwestycji i spadku podatków na razie niewiele wynika. Stopy procentowe wcale nie rosną tak szybko jak sądzono, a dane makroekonomiczne nie spełniają oczekiwań analityków. Wczorajsze spadki wynikają z kolejnej porażki republikanów w usuwaniu Obamacare. Aż 4 senatorów nie popiera zmian. To aż o dwóch za dużo by przeprowadzić ustawę przez izbę wyższą. Wizerunek skutecznego bezkompromisowego reformatora po raz kolejny nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Skoro nie uda się ściąć tego programu również cięcia podatków są wątpliwe.

Frank poniżej 3,80 zł!

Umacniający się złoty powoduje, że na wielu walutach widzimy ostatnio bardzo atrakcyjne poziomy. Tam gdzie dodatkowo waluta przeżywa słabość względem euro przeważnie pojawiają się istotne długookresowe minima. Podobnie jak w przypadku dolara jest z frankiem. Waluta Szwajcarii osłabiła się w tym roku wyraźnie wobec euro. Powodem ruchu jest mniejsza ilość zagrożeń na rynku. Waluta Szwajcarii traktowana jest jako bezpieczna przystań na trudne czasy. Skoro trudne czasy się kończą kapitał zaczyna szukać wyższych stóp zwrotu.

Słabsze dane z Europy

Od rana poznaliśmy dwie ważne informacje. Inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii spowalnia. Analitycy spodziewali się poziomu 2,9% odczyt wyniósł 2,6%. Również w Niemczech indeks instytutu ZEW okazał się słabszy od oczekiwań. Trafił on jednak na rynek gdzie trwała ucieczka od dolara do euro zatem nie miał większego wpływu na kursy, chociaż chwilowo osłabił euro.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

14:00 – Polska – przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie,

14:00 – Węgry – decyzja w sprawie stóp procentowych,

22:40 – USA – zmiana zapasów paliw.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00